Vědci znají recept na to, jak se v relativním zdraví dožít vyššího věku. Tajemství pomalejšího stárnutí má však jeden háček, který může mnohé odradit. Odborníci totiž doporučují méně jíst. Aby to mělo smysl, musí se příjem kalorií snížit o 20 až 40 procent.
Vliv této změny dosud vědci zkoumali jen na zvířatech. Podle Sary Häggové, která se ve švédském Institutu Karolinska zabývá právě stárnutím organismů, však není důvod pochybovat o tom, že podobný efekt by nastal také u člověka.
„Téměř bez ohledu na to, o jaký druh živočicha jde, je vidět přímý a docela dramatický vliv na délku života. Omezení příjmu kalorií je ne-li jediným, pak nejúčinnějším způsobem, jak zpomalit biologické stárnutí, který dnes známe,“ uvedla vědkyně.
Snížení příjmu kalorií o 20 až 40 procent prodlužuje život nižších živočichů, jako jsou škrkavky nebo kvasinky, o 50 až 300 procent. U větších živočichů by to bylo méně.
„Existuje klinická studie, které se zúčastnilo něco přes 200 lidí. Trvala dva roky a jejím cílem bylo snížit množství kalorií o 25 procent. V průměru bylo snížení jen poloviční, ale účinek na jejich základní kardiometabolické zdraví byl přesto velmi zřejmý. Zhubli a zlepšili svou inzulinovou signalizaci, přičemž dosáhli i nižší hladiny cukru a tuku v krvi,“ popsala Sara Häggová.
Studie je stará několik let, ale následné odběry vzorků ukázaly, že u osob, které omezily příjem kalorií, se v porovnání s kontrolní skupinou zlepšila i řada ukazatelů jejich biologického věku. „Existují tedy všechny důvody se domnívat, že omezení kalorií funguje i u lidí,“ dodala vědkyně.
Ideální pro střední věk
Vědci přesně nevědí, proč snížený příjem kalorií prodlužuje život, ale pravděpodobně to souvisí s metabolismem, při němž mohou vznikat škodlivé látky, například volné radikály. Nový výzkum ukázal, že když je kalorií méně, buňky místo plýtvání najedou na úsporný režim a mimo jiné aktivují obnovovací procesy, což lidskému organismu z dlouhodobého hlediska prospívá.
„Ve středním věku se začíná měnit metabolismus, a právě tady by omezení kalorií mělo pravděpodobně největší účinek. Hlavním přínosem by v tomto případě mohlo být předcházení cukrovce 2. typu a možná i určitým kardiovaskulárním onemocněním a zároveň zlepšení krevního tlaku,“ uvedla Sara Häggová.
Spousta jejích kolegů z mezinárodního výzkumu prý nesnídá. „Jednoduše každý den jedno jídlo vynechají. Je to způsob, jak snížit svůj kalorický příjem. U mě by to nikdy nefungovalo. Já naopak nejím večer. Musíte si najít způsob, který vám bude vyhovovat a bude dlouhodobě udržitelný,“ podotkla vědkyně.
Další možností je podle ní udržovat si váhu. „Pokud se vám totiž podaří ve středním věku vážit stejně jako ve dvaceti, znamená to, že jste automaticky omezili příjem kalorií.“