Kanál Dunaj–Odra–Labe budí odpor přírodovědců a ekologů. Dost pochybný je jeho ekonomický smysl a veřejnost si myslí, že když neumíme stavět ani dálnice a chátrají nám mosty, je takové megalomanství dost drahý nesmysl.
Osm desítek vědců teď podepsalo prohlášení, kde se o chystaném zahájení projektu kanálu vyjadřují zdrcujícím způsobem. Mezi podepsanými najdeme kromě děkanů všech našich přírodovědeckých fakult také ředitele Biologického centra Akademie věd ČR (AV) Libora Grubhoffera, ředitele Botanického ústavu AV Jana Wilda, Bedřicha Moldana z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy nebo Michala Marka, který vede Ústav výzkumu globální změny AV.
V prohlášení datovaném 8. října čteme: „Jakožto zástupci odborných společností a akademických pracovišť vyjadřujeme zásadní znepokojení nad usnesením o zahájení přípravy realizace koridoru Dunaj–Odra–Labe (DOL), které v pondělí 5. října na svém jednání přijala vláda České republiky. Považujeme za nepřijatelné, aby bez náležité společenské a odborné diskuse vláda projednávala a schvalovala kroky vedoucí k realizaci DOL či jeho části. S ohledem na závěry Studie proveditelnosti i našich vlastních šetření a odborných studií je zřejmé, že se jedná o projekt, který by měl významný negativní dopad na hydrologický režim krajiny a zásadně by poškodil životní prostředí…
Životní prostředí v ČR potřebuje systematické a nákladné zásahy cílené na ozdravění krajiny, zejména jejího vodního režimu. Vodní toky a jejich okolí patří k nejohroženějším a nejvíce poškozeným typům prostředí, přitom právě v oblasti plánovaného koridoru se nacházejí biologicky nesmírně cenná území, která patří mezi evropsky významné lokality (EVL). Koridor DOL by zabral tisíce hektarů půdy a tato území zničil…
V současné situaci, charakterizované prudkými klimatickými a společenskými změnami, existuje obrovská nejistota ohledně budoucí vodní bilance naší krajiny, dostupnosti zásob vody a splavnosti našich řek, stejně jako nejistota ohledně rozvoje různých alternativních dopravních cest. V takové situaci je plánování takto dlouhodobých projektů za stovky miliard, zásadně měnících krajinu, naprostým hazardem. Jakékoli kroky ve prospěch projektu DOL tak považujeme za krajně nezodpovědné.“
Co jsou ale názory nějakých vědců proti velkému mysliteli z Hradu (tedy spíše z Lán) a prognostikovi Ing. Miloši Zemanovi? On přece navazuje na ideje Karla IV. a Tomáše Bati. Kdo je proti kanálu, tak tyto velikány znevažuje, soudí proto maturant Ovčáček, zbytečný úředníček z hradních kanceláří.
O všelijakých vládách odborníků se toho tady namluvilo za desetiletí dost. Tahle vláda ignorantů nemá ale s odborností nic společného. Spíš to vypadá jako výbor pro přípravné práce stavby Zemanova pomníku. Proč to ale mají platit občané?