NÁZOR / Bývalý šéf komunistické strany Vojtěch Filip neselhal. Poklonkování velkým mocnostem škodícím vlastním občanům a ohrožujícím svět je Leninovým druhům vlastní. Teď je soudruh Filip nadšen vystoupením Roberta Fica v ruské televizi a jeho cestou do Číny.
„Se zájmem jsem si vyslechnul rozhovor Roberta Fica pro ruskou televizi Rossija-1. Je evidentní, že pan premiér chce dostát ústavnímu slibu vůči Slovensku jako mateřské zemi. Fico připomněl, že jeho návštěva Čínské lidové republiky je součásti strategického rozhodnutí Slovenska zajistit své zahraničně politické zájmy na všech úrovních,“ napsal Filip na stránkách iportal24.cz.
Věříme, že zájem Vojtěcha Filipa je upřímný a že je v tom i trocha závisti. Vystoupit vedle smečky různých poslanců Státní dumy, tedy loutek z Potěmkinovy vesnice ruské „politiky“, a podivných „akademiků“ požadujících jaderné bombardování západních zemí je pro lidi zvláštního ražení nepochybně rozkoš.
Robert Fico je dvojnásob milý lidem, jako je Vojtěch Filip, protože k poklonkování Rusku hned přidal i úkony klanění Číně. Poznáme z toho, jak by si komunisté představovali tu „správnou“ zahraniční politiku. Na prvním místě je kšeft, a to i bez ohledu na to, jestli je skutečně aspoň výhodný.
„Pokud jde o samotnou návštěvu Číny, očekávám, že kromě obchodních zájmů Slovenska dojde i na další ekonomicko-politické otázky, zejména týkající se stability a garance dosud uzavřených vztahů a jejich perspektivy. Klíčové jsou i bezpečnostní otázky, které se týkají problémů se sousední Ukrajinou, a jsem si jist, že Robert Fico využije projevu prezidenta Si Ťin-pchinga na zasedání BRICS a bude zjišťovat pozici země v Radě bezpečnosti OSN. Bez dalších návazností totiž není možné úspěšně využívat Nové hedvábné stezky, přičemž předmětem jednání logicky musí být i spolupráce Slovenska na třetích trzích, zejména těch, které leží na Nové hedvábné stezce,“ těší se Filip.
Pokud jde o „bezpečnostní otázky“, bylo by dobré, aby zkoumání čínských postojů nezačalo Ukrajinou, ale Tchaj-wanem a Fico by se mohl poptat, proč při vojenském cvičení krouží čínské lodě kolem ostrova a na kdy plánuje komunistická mocnost přepadení de facto samostatného státu. Obrat „problémy se sousední Ukrajinou“ je zavádějící. S Ukrajinou nejsou žádné problémy, problémy jsou s Ruskem, které invazí a anexí Ukrajiny porušilo mezinárodní právo a páchá na Ukrajině válečné zločiny.
Hedvábná stezka (také nazývaná Pás a stezka) je nástrojem čínského ekonomického imperialismu. „Slibované čínské investice se jeví být v lepším případě spíše komerčními půjčkami, jejich realizace je značně netransparentní, zapojení lidé jsou až příliš často spojováni s korupčními kauzami a zúčastněné země nezřídka končí v dluhové pasti. Jistých úspěchů nicméně Čína dosáhla ve vývozu svých politických praktik a nesporný pokrok také učinila v rozšíření svého geopolitického vlivu,“ psal web Sinopsis před rokem.
Čínské politické praktiky komunistům jistě nevadí, ti se plně zapojili do těch sovětských a neměli s tím problém. Proč nenavázat na staré tradice?
Před třemi lety poslal Vojtěch Filip čínským komunistům zdravici k výročí vzniku ČLR a tvrdil, že současné úspěchy Číny „ukazují cestu všem, kteří zpochybňovali cestu socialismu… a dokazují správnost marxistické dialektiky a socialismu s čínskými rysy“.
Marxistická dialektika je takový pozoruhodný trik, který v duchu „jednoty protikladů“ umožňuje vysvětlit cokoliv. V tomto případě třeba i to, že komunisté mohou budovat brutální kapitalismus a místo Marxových institutů zakládat po světě Konfuciovy instituty.
U nás komunisté trénovali dialektiku podporou vlády miliardáře a oligarchy Andreje Babiše. Jsou schopni dělat cokoli a pružně to vysvětlit. Kdyby se náhodou zase na nějaké vládě podíleli, byli bychom nepochybně svědky velmi pozoruhodných událostí. S „politikem světového formátu“ Ficem by nepochybně mohli vytvořit nějakou novou internacionálu, aby byla kolaborace s východními diktaturami co nejintenzivnější.