
Slovenský prezident Peter Pellegrini se slovenským premiérem Robertem Ficem FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia


Čeští studenti se postavili za slovenského kolegu Simona Omaníka, který se stal terčem slovních útoků politiků poté, co odmítl podat ruku prezidentovi Petru Pellegrinimu. V otevřeném dopise, který zaslali prezidentovi, premiérovi i poslancům, upozornili, že mladí lidé by měli být ne zastrašováni, ale naopak podporováni ve své odvaze, angažovanosti a schopnosti kritického myšlení.
Vyjádření politiků jsou podle skupiny českých studentů „nejen nedůstojné ve vztahu k mladým lidem, kteří se snaží reprezentovat svou zemi na nejvyšší úrovni, ale i potenciálně podněcují veřejný lynč a polarizaci společnosti“. Napsali to v otevřeném dopise, který zveřejnil slovenský Denník N.
„Právo na svobodu slova a projevu je základním pilířem demokracie a musí být chráněno bez ohledu na to, zda vyjádřený názor odpovídá většinovému konsenzu, nebo nikoli. Jednání Simona Omaníka je příkladem těchto hodnot a odvahy,“ uvedli.
Na závěr také poprosili slovenskou politickou reprezentaci i veřejnost, aby „respektovala rozdílnost názorů a chránila hodnoty, na nichž stojí demokracie, tak, aby se žádný občan nemusel obávat o svoji bezpečnost“. Dodali, že věří, že se současná situace na Slovensku uklidní.
Incident se stal v pondělí při předávání ocenění za účast na mezinárodních studentských olympiádách. Omaník loni skončil třetí na matematické olympiádě v maďarském Segedínu (Szegedu). Ocenění Omaníkovi a dalším studentům předával v prezidentském paláci ministr školství Tomáš Drucker za účasti hlavy státu.
Své gesto z ceremoniálu k účasti na mezinárodních studentských olympiádách vysvětlil tím, že s Pellegrinim má osobní a politický problém. „Podle mě se dostal do paláce podvodem a lží na lidech,“ uvedl. Pellegrinimu vyčetl mimo jiné to, že v předvolební kampani obvinil svého protikandidáta ze snah zavléct Slovensko do války na Ukrajině. „Byla to lež a útok na nejnižší lidské pudy,“ řekl student. Pellegrini podle médií později řekl, že krok studenta respektuje.
Premiér Fico následně o Omaníkovi psal jako o „nevycválaném puberťákovi s ukrajinskou vlajkou na obleku“ a za chybu označil i Pellegriniho umírněnou reakci. Na sociální síti psal také o rozdávání facek. Nejde přitom o první případ výpadu ministerského předsedy vůči slovenským studentům.
V reakci na vlnu nenávisti po pondělní události před bratislavským gymnáziem, kam Omaník chodí, podle slovenských médií hlídkují policisté a kontrolují lidi, kteří vstupují do budovy školy.
Ve středu totiž ve škole musela policie zasahovat kvůli agresivní ženě, která vtrhla do budovy. Není ale jisté, že tento incident souvisí s Omaníkem. „Na místě bylo zjištěno, že neznámá žena se na vrátnici gymnázia dostala nejprve do verbálního a následně i do fyzického konfliktu s vrátným školy. Osoba se vulgárně chovala i k ostatním osobám, které se nacházely v té době na místě, přičemž po příjezdu hlídky policie na místo se její agresivní chování obrátilo i na policisty,“ informoval podle agentury SITA mluvčí bratislavské krajské policie Michal Szeif.