Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že Ukrajina může pomoci Moldavsku s deokupací takzvaného Podněstří. Může se tak ale stát jen v případě, že bude oficiálně pořádána na nejvyšší úrovni.
„Nevím, co měl Volodymyr Zelenskyj přímo na mysli, protože naznačoval dostatečně opatrně. Ale tady by mělo být jen jedno stanovisko: existuje nezávislá, suverénní Moldavská republika a jen ona může určit, zda je připravena se například obrátit na Ukrajinu, aby pomohla vyřešit podněsterský konflikt,“ okomentoval prezidentovo vyjádření vojenský analytik a expert Anton Michněnko.
Michněnko zdůraznil, že Ukrajina sama nemůže podniknout žádné kroky k osvobození Podněstří, které již tři desítky let okupuje Rusko, jež tam vyhlásilo tzv. Podněsterskou republiku. Spíše jde podle analytika o zdůraznění faktu, že je Ukrajina Moldavsku ochotna kdykoliv pomoci, protože má s ruskými okupanty bohaté zkušenosti.
„Ale jsem zcela pro, aby se tato záležitost konečně vyřešila. Neuznaná Podněsterská moldavská republika existuje už 30 let. A víme, že je to jen loutka v rukou Moskvy,“ dodal Michněnko. Upozornil také na to, že po neúspěšném ruském plánu na vznik pozemního koridoru do Podněstří je tamní ruská posádka zcela izolována. Zároveň je zde však uloženo značné množství zbraní a střeliva, jež sem uložil tehdejší Sovětský svaz po stažení svých vojsk z Československa a Německé demokratické republiky.
Na konci května napsal deník The Financial Times text o tom, že ruská válka proti Ukrajině nabízí Moldavsku příležitost konečně problém Podněstří vyřešit. Tento zmrazený konflikt je často používán jako ponurá ukázka budoucnosti, jak by mohla válka mezi Ruskem a Ukrajinou také dopadnout.
Nový moldavský premiér Dorin Rechan v únoru navrhoval vyhnání ruských jednotek a demilitarizaci Podněstří.