Objevují se nové zprávy, že státní správa vystupuje v podnikatelských sporech na straně podnikatelů blízkých Agrofertu a zřejmě i přímo proti zájmům státu. Plyne to z informací, které přinesl server Seznam Zprávy .
Andrej Babiš v květnu při debatě o českých národních zájmech pravil slavnou větu: „Přišel Goldman Sachs a říká: Ropa bude stát 200 dolarů za barel, musíme mít obnovitelné zdroje, biopaliva. No a potom z toho vypadla ta prokletá řepka.“
Babiš se tak pokusil hodit stále kritizovanější pěstování řepky olejné na Evropskou unii, jako by ho ona donutila provozovat dvě chemičky na výrobu biopaliv právě z řepky. Jenže pravda je taková, že orgány Evropské unie brzy přeřadily směr vývoje na kvalitnější biopaliva druhé generace, jež tolik nezatěžují životní prostředí. Premiér Babiš proto řepku hájí a pak si pokrytecky stěžuje, že ji vlastně my Češi musíme pěstovat. Jenže ona se pěstuje právě kvůli němu a kvůli jeho nenasytnosti.
Nyní se zdá, že dochází ke zneužití státní správy k tomu, aby se podnikatelská skupina blízká Babišovi dostala k jiné metodě výroby biopaliv, k biopalivům druhé generace. Deník FORUM 24 několikrát upozornil na skutečnost, že se Babiš pokoušel zmocnit továrny Oleo Chemical, aby nebyl tak závislý na řepce a vyhověl novým předpisům Evropské komise. Majitelé Olea se zoufale bránili neuvěřitelné sérii žalob od skupiny Ravak příbramských podnikatelů Vařeky a Krejsy, kteří byli léta s Babišem ve styku. Nejprve investičně podpořili rozvoj technologií Olea na výrobu bionafty z jatečního odpadu, neboli ze zvířecího tuku. Pak ale zahájili razantní kroky, jež by mohly vést k nepřátelskému převzetí celé firmy. Oleo zbankrotovalo, majitelé jsou po několika zprošťujících rozsudcích v jiných kauzách ve vězení za údajné tunelování vlastní firmy, což je tragikomický trestný čin popírající podstatu soukromého vlastnictví a je těžké při něm najít, kdo je vlastně poškozený. Štvanici proti nim uspořádaly přitom Babišovy Lidové noviny, z čehož plynul jasný zájem Andreje Babiše dostat majitele Olea, kteří se mu vzepřeli, do vězení.
Nyní přichází nová zpráva. Přinesl ji server Seznam Zprávy:
„Do války věřitelů o jediného zavedeného českého výrobce perspektivních biopaliv z kafilačního odpadu, libereckou firmu Oleo Chemical, razantně vstupuje stát. Může tak sehrát zásadní roli v případu, který je citlivý pro obchodní zájmy skupiny Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše.
Finanční úřad požádal koncem května insolvenční soud o přiznání rozsáhlých hlasovacích práv na nadcházející schůzi věřitelů zkrachovalého Olea Chemical. Věřitelská schůze svolaná na příští úterý má rozhodnout o tom, zda se úpadek Olea bude řešit insolvenční reorganizací, nebo konkurzem. Výsledek rozhodne o tom, kdo firmu disponující unikátním know-how, důležitým pro Agrofert, ovládne.“ V souvislosti s probíhajícím vyšetřováním konfliktu zájmů českého premiéra a s předchozími signály, že Babiš už ve funkci ministra financí zneužíval státní správu v konkurenčním boji Agrofertu (pamatujeme si slavnou větu z Šumanových nahrávek: „Naši na ně klekli“), jde o novou děsivou zprávu. Hrozí totiž, že Finanční úřad bude místo zájmů státu hájit zájmy podnikatelů napojených na Babiše. A to dokonce zřejmě i ke škodě státu.
Finanční úřad požádal koncem května insolvenční soud o přiznání rozsáhlých hlasovacích práv na blížící se schůzi věřitelů Olea Chemical. Věřitelská schůze má rozhodnout o tom, zda se úpadek Olea bude řešit insolvenční reorganizací nebo konkurzem. V případě reorganizace bude zachována výroba, kterou v nájmu na technologii Olea provozuje firma Temperatior. V případě konkurzu ovládne unikátní know-how, důležitým pro Agrofert, skupina Ravak. Budeme tudíž se zájmem sledovat, jak bude Finanční úřad postupovat, a posíláme mu otázky na motivy jeho postupu.
Andreje Babiše s nedávno zemřelým miliardářem Jindřichem Vařekou pojilo letité přátelství a společná přítomnost v seznamu agentů Státní bezpečnosti. Babiš navštěvoval Vařeku a Krejsu přímo v příbramském Ravaku a město zde léta v roli starosty řídil Vařekův syn, a to pod hlavičkou hnutí ANO.