V našich životech už téměř neexistují aktivity, při kterých bychom státu neplatili daně. Změny vlád a jejich rozdílné představy o fiskální politice vyústily v komplexní, komplikovaný a mohutný systém daní. Tento stav nastal navzdory myšlence, že daňový systém má být hlavně přehledný, aby se v něm občané mohli snadno vyznat a jednoduše plnit své povinnosti. Takto tomu ale už dávno není a potřeba daňových poradců se stala nedílnou součástí daňového systému.
Každé období přinese nové daně a změny sazeb těch dřívějších, jako by se plusové body v politice rozdávaly pouze za to, co přineseme nového, a ne i za to, že se podíváme na aktuální stav a rozhodneme se nesmyslné daně rušit. Tentokrát přišly na řadu příjmy podnikatelů, kteří se rozhodnou svou firmu prodat. Vyššímu zdanění by se podle návrhu z dílny Pirátů nevyhnuli ani lidé investující do dlouhodobých cenných papírů.
Podnikatelé budou muset státu odvést až 23 % z částky, kterou prodejem své firmy utrží. Tato sazba je progresivní, jelikož začíná na 15 %. Podle Miroslava Svobody z Deloitte ale většina přímých prodejů firem hranici, stanovenou jako dvacet milionů, překročí. Zdaňovaná částka může být ponížená o pořizovací náklady. V tomto případě budou ale v nevýhodě majitelé, kteří své firmy vybudovali od nuly. Opět se dostáváme do situace, kde se politici snaží cílit zdanění na majetné a často zahraniční investory, ale největší břemeno ponesou naši lokální podnikatelé, kteří do budování svých firem často investovali celý život.
S nástupem progresivní levice, často nazývající se jako liberální, jsme se dostali do stádia honu na bohaté. Strategie, která je mnohým lidem sympatická, protože sami sebe jako bohaté nevidí a byli by rádi, kdyby si mohli z bohatství jiných něco odtrhnout.
Jedinci vytvářející bohatství
Jak ale jejich bohatství skutečně vypadá? Nejsou to náhodou často firmy, společnosti zaměstnávající stovky, tisíce a někdy až desetitisíce lidí, kteří díky této práci živí své rodiny? Nebo jde jen o zneužívání jejich lidského kapitálu za neodpovídající mzdu?
Kapitál v rukou podnikatele, který pomocí něj buduje další hodnotu, vytváří bohatství pro nás všechny. Ne všichni bychom si dokázali všechno, co potřebujeme, vyrobit sami, a i kdybychom toho byli schopni, zřejmě bychom vzhledem k našim omezeným možnostem přišli o něco jiného.
Ve společnosti jsou ale podnikaví jedinci, kteří cítí příležitost a rozhodnou se tyto statky a služby poskytovat. Pokud se jim nedaří, současná společnost se jim snaží pomáhat dotacemi a různými režimy podpor je uměle držet při životě. Pokud se jim naopak daří a přinášejí vysokou hodnotu do společnosti, uvalíme na ně takové daně a regulace, že jejich primárním cílem už nemusí být tvorba bohatství, ale vyhýbání se tomuto státnímu břemenu.
Ad zdanění prodeje cenných papírů. Já navrhoval 15 %, skrze návrh pana Babiše na to začala platit progresivní daň. Považuju za neudržitelné, aby se z příjmu z práce odvádělo cca 45 % a z příjmu z prodeje cenných papírů 0 %. Návrh prošel v balíčku, který snižuje zdanění práce.
— Mikuláš Ferjenčík (@Mikiferjencik) November 26, 2020
I když je aktuální situace se zdaněním prodeje firmy, vzhledem k jiným státům, spíše výjimkou, nemusí být vše „západní“ dobré. Skutečnost, že podnikatelé nesou daňové břemeno během celého svého působení, podléhají nejrůznějším regulacím a v aktuální situaci i nepředvídatelnosti státních zásahů, a přesto přinášejí nevyčíslitelnou hodnotu do společnosti, z nich dělá hráče trhu, kterých bychom si měli vážit, a každý krok, který je ovlivní, pečlivě zvážit. Návrhy jako tento, které mohou být protlačeny ve stínu jiných a větších změn, jako je například zrušení superhrubé mzdy, by měly být v odborné debatě smeteny ze stolu.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice. Institut je možné podpořit zde.