Předseda Asociace podnikatelů a manažerů ČR Radomil Bábek bojuje proti zavedení elektronické evidence tržeb (EET) a vůbec proti regulaci podnikání v podobě kontrolního hlášení nebo centrálního registru účtů. Pro laika je ale možná těžko pochopitelné, jak tato regulace, které zavádí zejména ministr financí Andrej Babiš, ničí svobodný trh, proto Bábek v rozhovoru pro Svobodné fórum vysvětlil, o jak zásadní problém se jedná.
Dlouhodobě bojujete proti zavedení EET. Můžete laikům srozumitelně vysvětlit, co je jejím největším problémem?
Největším problémem elektronické evidence tržeb je elektronická evidence tržeb. To je moje odpověď. Je to stejné, jako kdybyste se mě zeptala, co je největším problémem totality. Totalita. Na tu otázku neumím stručně odpovědět, argumentů proti EET je celá řada. Paradoxně je ale špatné, když je my, kteří jsme proti ní, vypočítáváme a dáváme protistraně možnost rozdrobit argumentaci na detaily. EET primárně je nástroj, který stát nepotřebuje, protože má všechny prostředky pro to, aby efektivně vybíral daně. V České republice platí v právním systému principy proporcionality a subsidiarity. Ty hovoří o tom, že v případě, že stát má nástroje k vymáhání represí, musí vždy použít ten nejmírnější. Pokud tedy už nějaké nástroje má, nesmí zavádět další. Nesmírně důležité je také to, že ve vztahu stát-občan nesmí být stát ten silnější a nesmí se chovat mocensky. Pokud vzniknou pochybnosti, tak vždy ve prospěch občana. To všechno porušuje EET i kontrolní hlášení DPH.
[ctete]51001[/ctete]
Můžete odhadnout, kolik podnikatelů kvůli EET skončí?
Já si myslím, že to je falešný argument. V dobré víře ho sice spousta lidí používá, ale je to chyba. EET podle mne nebude mít fatální dopad v tom smyslu, že by jich velké množství skončilo. Lidé, kteří kvůli ní přestanou podnikat, samozřejmě budou. Pan Babiš a jeho nohsledi rádi říkají, že to jsou ti podvodníci. Nikoli, tito lidé jsou prostě otrávení. Vysvětlím, proč jsem přesvědčen, že masový exodus nepřijde. Živnostníci a malí podnikatelé jsou zvláštní sorta lidí. Společnost si to zčásti neuvědomuje a zčásti si to nechce připouštět. Jejich sociální profil je velmi snadno popsatelný. Jsou to lidé, kteří mají selskou náturu, vydrží všechno, nechají na sobě dříví štípat, nadávají, nelíbí se jim to, ale jdou a dělají to dál, dál pracují, dál podnikají. Příčinou tohoto chování je jejich ryzí individualismus. Oni chtějí dělat to svoje, nechtějí, aby jim do toho někdo mluvil, aby jim radil, nechtějí ani, aby jim někdo pomáhal. Jde jim o téměř absolutní nezávislost, kterou díky podnikání mají. A právě tohle všechny příkazy, zákazy a regulace narušují.
A politici mají na tomhle narušování zájem?
Socialisté na ně útočí pro to, že potřebují lidi, kteří jsou závislí na státu, což živnostníci a malí podnikatelé nejsou a nechtějí být. Babiš se jich potřebuje zbavit jako konkurenčního segmentu. Pro korporace jsou tito malí živnostníci velmi nepříjemní, protože jim ukusují z koláče.
[ctete]48033[/ctete]
Zmiňujete malé živnostníky a podnikatele. Těch velkých se EET nedotkne?
Ono se jich to dotkne jen minimálně. EET totiž ve velkých supermarketech nebo hypermarketech fungovat nebude. Ti velcí říkají: „My jsme pro EET, zaveďte ji bez výjimek.“ Tím chtějí říct včetně tržišť, řemeslníků apod. Jenže sami budou tu výjimku mít, bude se jednat o tzv. zvláštní režim. Nebudou muset posílat data online a okamžitě. Malobchodní řetězce budou mít lhůtu pěti dnů ne odeslání dat, a to v agregované podobě. Takže vnímám jako značně pokrytecké, když říkají „zaveďte to bez výjimek“ a sami budou mít velmi mírný režim.
Dokážete říci největší praktický problém, který s EET pro živnostníky a malé podnikatele vyvstane?
Největší problém je to, že ze všech a priori dělá zloděje. Všechno ostatní je podružné. Ale pokud jde o praktické fungování, tak za prvé: Odpovědnost za připojení nese podnikatel. Nemůže to ovlivnit, zajistit, ale nese ji. Pak je tu tzv. doba odezvy. To je doba, po kterou musí podnikatel počkat od okamžiku, kdy odešle tzv. evidovanou tržbu do centra, které mu pošle fiskální kód. Tato doba podle pana Babiše a dalších prý bude trvat maximálně dvě sekundy. Vždycky, když to řeknou, tak lžou. Stačí se podívat do zákona, kde je jasně napsáno, že doba odzvy musí být tak dlouhá, aby nebyl narušen přenos dat, vzhledem k místním podmínkám, připojení apod. A že doba odezvy musí být nejméně dvě sekundy. Finta je, že podnikatel si tu dobu musí nastavit sám. Devadesát procent území v České republice nemá takové připojení, aby to mohlo jít pod deset sekund. A deset sekund, pokud jste čtvrtá na řadě ve frontě, to je opravdu dlouhá doba.
Tak tedy ještě jednou pro představu. Pokud bude i na farmářském trhu v centru Prahy na Andělu doba odezvy u jednoho zákazníka deset vteřin, dá se říci, že velká část lidí si prostě zeleninu nakoupí v Tescu, které je nejblíž, než aby stála mnohonásobně delší a pomalejší frontu.
Teď jste trefila hřebíček na hlavičku. O to právě jde, abyste šla do Tesca. Abyste nechodila k farmářům, to je prý klišé, živnostníci a malí podnikatelé jsou na nic, abych citoval ministra Babiše. To je jeden z dopadů, které to má mít.
Budete podnikat nějaké další kroky, přestože už EET schválil i senát?
Já tvrdím, že je to nepatřičný, mocenský nástroj, který má být zrušen. Říkám jasně: Připravujeme dotaz a komunikaci pro komisi v Evropské unii. V evropských strukturách se chystáme hledat partnery a podporu. Poté musíme počkat, až bude zákon platný, a poté podáme ústavní stížnost. Jsme přesvědčeni, že to porušuje právo v České republice.
Jak se díváte na Babišovo argumentování Chorvatskem?
S Chorvatskem je to v zásadě velmi jednoduché. Nejprve několik faktů: Všichni ti, kteří to zaváděli, už jsou z politiky pryč. První, kdo EET odskákal, byl někdejší ministr financí. Není pochyb o tom, že to na chorvatskou ekonomiku nemělo žádný pozitivní vliv. Výběr daní se nezvýšil, ekonomika Chorvatska se neoživila. Podle posledních údajů mělo Chorvatsko v roce 2015 míru šedé ekonomiky přes 28%. Srovnejme to s mírou šedé ekonomiky v ČR, která je asi 15%. Jako nástroj boje proti šedé ekonomice se tedy EET v Chorvatsku jistě neosvědčila. Navíc je prokazatelné, že to mělo negativní dopad na podnikatelské prostředí. Za dva roky skončilo padesát tisíc podnikatelských subjektů. Je jisté, že ne všichni skončili kvůli finalizaci. Ale z toho množství bylo minimálně 50 procent těch, kteří kvůli ní skončili. Devět tisíc malých provozoven, 7 tisíc restaurací…. A to bylo z počtu asi 160 tisíc podnikatelských subjektů. Převést si toto procentuálně na počet podnikatelských subjektů v Česku, byla by to katastrofa. Já se domnívám, že Chorvatsko kopírovat nebudeme, my jsme podstatně vytrvalejší. Pan Babiš rád vyvolává dojem, jako by Chorvaté EET milovali. Stačí se v archivu podívat na reportáže Českého rozhlasu. V reportáži možná trošku nechtěně zaznívalo, jak jsou lidé v Chorvatsku rezignovaní. Pozitivní dopad nastal jen pro státní mocenské struktury. Ministr Lalovac, který tady byl podporovat Babiše, to našemu vicepremiérovi nechtě trošku zavařil. Na plná ústa řekl, že EET je přesně to, co potřebovali. Stát může sledovat každého podnikatele! On říkal: „My chceme mít podnikání pod kontrolou. My chceme řídit ekonomiku státu.“ A to je přesně to, co chce i pan Babiš.
Jaké další argumenty pro EET lidé kolem Babiše mají?
Argumentují tím, že přece nikdo nebude sledovat, co prodáváte, jenom souhrn. Ta změna je otázka dvou dnů práce programátorů a pouhé vyhlášky, kterou schválí vláda. A tak se začne sledovat, co kdo a kolik čeho prodal. A za kolik prodává. A kdy prodává. Prostě sledování provozu všech malých podnikatelů a živnostníků. A nejhorší je kombinace nástrojů sledování, které si stát na nás připravil. EET sleduje tržby v hotovosti, kontrolní hlášení eviduje u všech plátců DPH odběratele a dodavatelé rozdělené v čase, centrální evidence bankovních účtů dává státu denní přehled o stavu a pohybu našich kont. A tyto tři nástroje znamenají, že podnikání je pod totální kontrolou státu. Režim hodný padesátých let.
Myslíte si, že je možné, že by při případné změně vlády po volbách šlo EET jednoduše zrušit?
Je zjevné, že jsem pravicově založený člověk, konzervativec. Samozřejmě bych tedy byl raději, kdyby vláda byla pravicová, nikoli levicová. Ale je mi vlastně jedno, jestli jsou socialisté u vlády, pokud se budou chovat slušně, nebudou omezovat svobodu a budou dobře hospodařit se svěřenými prostředky, je mi jedno, kdo tam je. Kromě komunistů. Ale k tomu, na co jste se ptala. Je jasné, že ODS nebo TOP 09 dnes slibují, že celou věc zruší. Jenomže nevím, jestli to bude možné. V tu dobu už v tom budou utopeny miliardy korun a prostředí si na to zvykne. Když po několika letech řeknete živnostníků, že zrušíte EET, nebudou rádi. Neustálé změny jsou totiž jejich velkým problémem. Takže nakonec může být vlastně složité EET rušit, přesto, že to je nesmysl a bič na živnostníky.