„Andrej Babiš nemá potřebnou politickou představivost ani velký talent. Má v sobě jen takové to brutální válcování konkurentů,“ odpovídá podnikatel Tomáš Březina v rozhovoru pro časopis Forbes na dotaz, jaký je šéf hnutí ANO politik. „Před čtyřmi lety byl absolutní nepolitik a moc se to podle mě nelepší.“
Tomáš Březina, majitel firmy BEST s miliardovým obratem, má zkušenosti z nejvyšší politiky z devadesátých let. Chtěl se do ní vrátit v roce 2013, kdy jej oslovil Andrej Babiš a počítal s ním jako s lídrem středočeské kandidátky hnutí ANO v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. Nakonec zhruba po měsíci z těchto námluv sešlo a Březina se stal naopak výrazným Babišovým kritikem.
ANO je jen marketingový projekt
Březinovo hodnocení, že vážný kandidát na příštího premiéra nemá velký politický talent, sedí. Jeho mediální působení je dílem markertingové virtuální reality, a zejména proto je dnes schopen oslovit 25 až 30 procent voličů. Nakonec samotný Babiš veřejně přiznává, že není dobrý politik a ani se jím necítí.
[ctete]137507[/ctete]
K začátkům spolupráce s hnutím ANO dnes Březina podotýká: „Já tehdy chtěl opět věci měnit a Babiš mě oslovil, zda bych se k němu nepřidal. Tehdy měl ještě vizi, že bude pouze mužem vzadu, že si najde nějakého lídra před sebe. Přesvědčil mě tím, že chce dělat opravdu pravicovou politiku.“ To ho původně lákalo. Záhy však pochopil, že to je nereálná fata morgana.
„Seděli jsme jeden víkend v průhonické Sokolovně, vše probírali a v neděli večer to bylo oznámené. Jenže v pondělí večer jsem jel na Čapí hnízdo, tam bylo nějakých tři sta zemědělců a tam mi poprvé došlo, kolik má Andrej Babiš tváří,“ říká Březina a vysvětluje: „Před nimi mluvil úplně jinak, než se mnou. Z decentního muže, který měl jistý šarm, se stal obratem dlaždič. Včetně slovníku. Začalo mi to docházet, pak jsem se v tom ještě asi tři týdny potácel a pak jsem odešel.“
Podnikatel brzy prozřel z programově amorfního založení hnutí ANO. „Mě nejvíc vyhnalo to, když jsem na vlastní oči zjistil, že je to jen a pouze marketingový projekt. Když to zkrátím: v pondělí to byla pravicová, možná středopravicová formace. V úterý se ukázal privátní průzkum, že máme zhruba 12 procent preferencí, a pokud chceme mít 16 procent, musíme se posunout víc do středu. A ve středu jsme už byli u rozdávání peněz ve stylu socialistů.“
Babišovi lokajové a podřízení
Březinovi nebyla tato bezzásadovost, která ostatně trvá dodnes, po chuti. Tehdy si stěžoval, že je pravičák, a takhle to přece nejde. „Na to se začaly ozývat takové ty hrozné věty, polopravdy ve stylu: chodník není levý ani pravý, ale musí se opravit,“ říká podnikatel a jmenoval Jaroslava Faltýnka, bývalého komunálního politika za ČSSD.
Obecní zastupitelstva ovšem mají jiné kompetence a jiný styl práce než politická reprezentace na celostátní úrovni. Nepochopení základního rozdílu fungování samospráv a nutnosti předkládat alternativní vize správy země (Pozn: nikoli sny a utopické chiméry), nezaložené pouze na populistickém sledování barometru voličských nálad, vedlo podnikatele k odchodu. „Pěkně děkuji, ať si to spravují beze mě,“ dodal.
V této souvislosti naznačil, že kolem Babiše nejsou žádné skutečné osobnosti, které by si stály za svým názorem (Pozn: pokud nějaký vůbec mají). „Dnešní poslanci ANO jsou pouze a jen lokajové a podřízení Andreje Babiše.“
Svoji firmu bych prodal
Důvody, proč se majitel hnutí ANO angažuje v politice, nezjistil. Podle jeho mínění šel možná do politiky s cíli omezit korupci (Pozn.: kozel zahradníkem), ale dopadlo to jinak a neodolal pocitu podmanivosti vlastní moci. „Moc každého pohltí. Kladně i záporně. Kladně v tom, že chcete mít opravdu dobrý pocit, že okolí nějak pomůžete. Záporně v tom, že pokud jste komunista, tak vám prostě přijde normální, že si berete věci, které vám nepatří, nebo si zařídíte osobní prospěch.“
[ctete]140165[/ctete]
Tomáš Březina se vyslovil i k zákonu „lex Babiš“, omezujícímu podnikatelům vlastnictví firem s potenciálním střetem zájmů: „Problém střetu zájmů Andreje Babiše není v systému, v zákonech ani to nelze zákony řešit. Problém je v samotné osobě Andreje Babiše. Nesnáším větu ,chyba je v systému‘. My si málo připomínáme, že není podnikatel jako podnikatel.“
Současně však přiznal, že když před časem uvažoval o vstupu do velké politiky, a dokonce o založení vlastní strany, měl v hlavě, že bude muset firmu prodat. „Žádný převod naoko, opravdu prodej jinam,“ zdůrazňuje.
Problém skutečně spočívá v tom, že není podnikatel jako podnikatel. Solidní podnikatelé bez temných míst v minulosti typu Tomáše Březiny do nejvyšší politiky často nechtějí jít, protože se obávají, že by je nekalá politická hra mohla zničit. I proto Březina uvažoval o tom, že v takovém případě s byznysem skončí.
A na druhé straně do ní vstupuje Andrej Babiš.