Podnikatel Miloslav Cváček je majitelem společnosti ISMM Group. Skupina má téměř miliardový obrat a mj. se zabývá kooperační výrobou zemědělské techniky. Miloslav Cváček je ale také velmi kritický k současným poměrům, podporuje nezávislá média, mezi nimi také deník FORUM 24, a v rozhovoru z pohledu podnikatele hodnotí, v jaké situaci se ocitla Česká republika.
Proč jste se rozhodl podporovat nezávislá média?
Dlouhodobě jako podnikatel a občan ČR vnímám současnou politickou situaci jako reálné ohrožení demokracie a základních principů tržní ekonomiky, která byla po revoluci v roce 1989 budována a vycházela z principů liberalismu, západní kultury a volné soutěže, resp. konkurence podnikatelských subjektů. S ohledem na vytvoření oligarchické struktury trhu médií zahrnující cca pět zájmových skupin (zejména Agrofert a Mafra, skupina kolem Blesku a p. Křetínský, Deník skupiny Penta, TV Nova a PPF apod.), z nichž nejmarkantnější je právě působení Mafry spojené s Andrejem Babišem, která se stala dle mého názoru jeho stranickým tiskem, bez kritického myšlení adorujícím svého vůdce a stranu ANO, a to při významném podílu na trhu. Proto považuji nezávislá média za významný prvek rovnováhy nejen na mediálním trhu, ale za vyvažování celého politického systému a garanci demokracie a plurality názorů. Nedovedu si představit, že by tato nezávislá média vůbec nebyla, to by fakt byla katastrofa! Proto má maximální podpora.
Jak se ve vašem oboru projevila pandemie covid-19?
Hlavní business skupiny ISMM Group, zahrnující pět obchodních společností a zaměstnávající 400 pracovníků, je technologicky nezávislá strojírenská kooperační výroba pro světové výrobce zemědělských strojů a manipulační techniky a automotive. V první fázi pandemie, tj. 1. polovina roku 2020, byla zřetelná nejistota a pokles businessu, postupně se trhy vyrovnaly s novou situací a druhá polovina roku byla v podstatě v růstovém trendu. Začátek roku 2021 nás zastihl v dalším růstu zakázek o cca 30 % a tento trend držíme doposud. Má společnost bude jistě atakovat historicky nejvyšší obraty na úrovni k jedné miliardě korun. Upřímně řečeno, je to velmi zajímavý a neočekávaný průběh vývoje.
Jak v této souvislosti hodnotíte vládní opatření na podporu podnikatelů?
Obecně veškerá vládní opatření byla zmatečná a absolutně nepřehledná. Měnila se stanoviska i navíc během dne, vláda vůbec nefungovala jako krizový tým. Každý si jel svoje a, sportovní terminologií, každý si honil své triko a své PR. K vyřešení situace jsem musel určit ve své skupině specialistu, který toto neustále monitoroval a pak implementoval do podnikové praxe. Toto si určitě malé firmy a živnostníci dovolit nemohou. Veškeré programy byly poměrně administrativně náročné, od přihlášení, kontroly identity, až po finální zpracování a pak se i poměrně dlouho čekalo na rozhodnutí, peníze již šly vcelku návazně nato. Protože do ISMM Group patří i Hotel a restaurace Gong ve Štramberku, který byl rovněž uzavřen, museli jsme si těmito peripetiemi projít. Takže obecně řečeno, firma, která jede ekonomicky na doraz, měla hodně těžké se finálních peněz dožít.
Kritizujete Andreje Babiše, hovořil jste i na demonstracích. Co vám na aktuální situaci nejvíc vadí?
Pokud to vezmu ze široka, je to celý podnikatelský příběh Andreje Babiše, který je bezpochyby extrémně pracovitý, ale i všehoschopný člověk. Je u něho zřetelný patřičný tah na branku, ale bohužel nevidím žádné hodnotové kotvy, které by ho vedly a usměrňovaly. Jak sám říká, je orientovaný na peníze a ekonomický efekt, avšak bez empatie a bez ohledu na lidi kolem sebe. To je, jak vnímám jeho osobnost. Výsledkem politické dominance ANO je masové obsazení státních úřadů jeho lidmi hájícími bezprecedentně jeho businessové zájmy, ať už implicitně, nebo přímo okatě – explicitně. Je to vidět na růstu dotací, které rostou nejvíce od jeho působení v politice. To přece není náhoda? Navíc dotační peníze jsou účetně čisté peníze, které přímo posilují cash flow firmy a jsou zdrojem okamžité likvidity.
Stejný vývoj má i miliardový objem státních zakázek, které vyhrávají suverénně jeho firmy. Vše, o čem mluvím, je z mého pohledu jasný střet zájmů, prostě stát a dodavatel státu nemůže být zastřešován stejným subjektem. Andrej Babiš jako premiér bude mít vždy zájem, aby business pro Agrofert, tj. dotace nebo státní zakázky, byly co nejvyšší! Protože je nepřímý konečný majitel a příjemce zisku (tzv. konečný beneficient) a Agrofert bezpochyby vybudoval. Podle mě není rozdíl mezi korupcí typu, že si někdo vezme ze zakázky 5 % (např. kauza Davida Ratha), anebo přímo tu zakázku dostane firma, jejíž majitel má vliv na získání té zakázky. Pro mě to je obojí fakticky stejná korupce, kde nakonec majiteli zůstává celý zisk, nikoliv jen pouhých 5 %. Dodávky PREOL apod. a navíc bez výběrového řízení – a ještě je snaha upravit zákony, aby se dodávalo pokud možno co nejdéle, to je opravdu podnikatelský sen.
Když to zrekapituluji, je to totální ekonomický marasmus bez pravidel, bez vůdčí role státu vymáhat formou kritického myšlení zákony této země. Vláda se stala advokátní komorou pana Babiše a jeho Agrofertu i ve vztahu k EU. Stejný příběh je i v médiích. Lidové noviny a Mladá fronta se staly stranickým tiskem ANO a osobně už je vůbec nečtu. Je nezbytné, aby bylo zachováno konkurenční prostředí mezi státem a dodavateli, státní úřady se musí chovat nestranně a musí hájit zájmy státu! Lež a manipulace díky marketingu se stala populistickým kabátkem moci hnutí ANO. Vzpomínáme si na heslo nacistické Goebbelsovy propagace, že 100x opakovaná lež se stává pravdou. Člověk nemůže být k tomu lhostejný.
Jak se jako podnikatel díváte na Babišův byznys a na holding Agrofert?
Dlouhodobě jako podnikatel vnímám celou skupinu Agrofert velmi kontroverzně. Na jedné straně firma zaměstnává obrovské množství lidí, cca 35 tisíc ve více než 200 firmách, na druhé straně celý vznik skupiny a vlastnictví Andreje Babiše považuji za zvláštní až polokriminální scénář. Agrofert přebral funkční business podniku zahraničního obchodu (PZO) Petrimex, který obchodoval v miliardách se světem již za socialismu. Zjednodušeně řečeno prakticky ze dne na den se tento business převedl na nový subjekt Agrofert, kde byl majitelem stále Petrimex a klíčovým manažerem Andrej Babiš.
Agrofert ihned od svého počátku obchodoval v řádu miliard, což, když začínáte od nuly, nikdy takhle nemáte. V tomto ohledu pan Babiš nemluví pravdu, neví co to je začínat z nuly, tj. bez kapitálu, bez historie, bez zákazníků, bez dodavatelů, bez personálu – PROSTĚ Z NULY, jako byl můj případ. Agrofert měl na sebe převedený zdravý business ze státního podniku zahraničního obchodu Petrimex. No a vzápětí došlo k tomu, že se přes anonymní švýcarskou společnost O.F.I. navýšilo na valné hromadě základní jmění Agrofertu a hlavní akcionář Petrimex se toho „jaksi náhodou“ neúčastnil, takže přišel o majoritu. Vzápětí se ukázalo, že ona švýcarská společnost a její akcie byly za zlomek ceny převedeny na manažera Andreje Babiše, a ten se stal tímto majitelem a miliardářem a pak dále impérium rozšiřoval s přispěním českých politiků. Toto dělal dle mého názoru mnohdy i velmi neeticky, vytvářením závislostí, ať už dodavatelské, nebo odběratelské, které později využil k ovládnutí a násilnému převzetí vytipované skupiny firem. Pointa toho množství firem spočívá v tom, že když koupíte matku ve struktuře, tak získáte i další s.r.o., které jsou v pozici dcer. Takže jedním nákupem koupíte například 20 firem najednou.
Celý příběh ovládnutí Agrofertu je na hraně zákona. Těžko si lze představit, že nějaký fikaný manažer v Agrofertu si převede na svou vlastní společnost lukrativní zákazníky Agrofertu a ten si toho jaksi nevšimne. Pokud by to udělal, je to normální krádež dat a trestný čin poškozování cizích práv a zneužití informací v hospodářském styku. Vadí mi, že člověk s doloženou minulostí agenta StB, figurující dle historiků ve 12 svazcích archívů StB, a majitel velmi zvláštně získané majority Agrofertu je premiérem ČR a největším moralistou v boji proti korupci a podvodům, kdy sám má přinejmenším velmi problematickou minulost. Bohužel náš stát se stal dočasně jeho dojnou krávou. Věřím, že vše je skutečně dočasné.
Pro váš obor jsou zásadní vztahy se zahraničím. Bylo by pro vás lepší, kdyby Česká republika měla euro?
Ano, vztahy se zahraničím jsou pro nás klíčové. Učíme se od západní Evropy dělat business stejně dobře jako oni a taky jsme v některých řešeních mnohem dále. Uvědomujeme si, že jednání se západními manažery vyžaduje stejný level partnera na naší straně, a tyto manažery máme. Nediskutuji o nutnosti perfektní znalosti cizích jazyků a své odbornosti. Osobně se pohybuji v zahraničním obchodu 30 let a za tu dobu jsem zajistil miliardy zakázek pro české firmy. Euro je jistě správná kotva pro zahraniční obchod a snížení nerovnováhy spojené s kurzovými riziky a výkyvy a určitě ho podporujeme.
Nicméně musím všem sdělit, že podniky už v eurech dávno obchodují jak v prodeji, tak i na nákupu, takže firmy euro už de facto mají. Je to otázka času, kdy bude euro i normálním platidlem v ČR. Fixace na silné západní měny má taky psychologický aspekt, kdo kam patří, a je taky jistotou v dobách inflace a troufám si říci, že jsme bohužel na jejím silném vzestupu. Vždyť za poslední půlrok stouply ceny materiálu, železa, dřeva, plastů o více než dvojnásobek. Je jen otázkou krátkého času, kdy se promítnou do všech spotřebitelských cen, a pak nám bude euro o to více jistotou hodnoty.