Vláda vyhlásila podporu přímo zasažených OSVČ, takzvaný kompenzační bonus, a nazvala toto opatření Pětadvacítka. Zjevně, výslovně, ale i skrytě vydává vláda toto opatření za podporu podnikání a je tak velmi často označováno i v médiích. Například nyní, kdy vláda rozhodla o prodloužení vyplácení této dávky do května, slyšíme nebo čteme často, že „vláda přidala peníze na podporu podnikání“ nebo že „podnikatelé dostanou další finanční injekci“.
Vláda svou rétorikou a politickým marketingem vyvolala ve veřejnosti dojem, že a) podporuje podnikání a b) podnikatelé dostávají dostatek peněz, takže není, nač by si měli stěžovat. Lidé pak píší zlobné komentáře nebo na veřejnosti nadávají na ty nenažrané podnikatele, kteří kradou (říkal to přece pan Babiš), místo aby si dělali finanční rezervy, tak jezdí mercedesem a na drahé dovolené (to přece každý vidí), a ještě žebrají na státu, aby je živil. Rozděl a panuj, to je cílem i důsledkem takové rétoriky vlády, kterou používá.
Jedinou silou, která může vládě k tomu posloužit nebo tomu zabránit, jsou média. Proto vás prosíme, abyste nám pomohli zvrátit vládní manipulaci uváděním pravdivých informací a pojmenováním věcí pravými jmény.
Nejde o „kompenzační bonus“, ale o podporu v nouzi, vlastně o podporu v nezaměstnanosti. Vláda zbavila OSVČ dočasně příjmů, a tedy stejně jako nezaměstnaným jim poskytla podporu v nouzi. Nedostávají nic navíc, tedy žádný bonus.
Název „Pětadvacítka“ a stálé řeči o tom, že OSVČ dostaly 25 tisíc Kč, jsou manipulací s fakty. OSVČ dostávají 500 Kč na den, tedy 15 tisíc Kč na měsíc. Jen proto, že vláda o jejich záchraně rozhodla pozdě, musela jim vyplatit 500 Kč na den za březen a duben najednou, tedy proto 25 tisíc Kč.
OSVČ, které vláda připravila o práci, tedy o příjmy, dostávají totéž, ba většinou výrazně méně, než co posílá vláda zaměstnancům z programu Antivirus. V něm vyplácí vláda části mezd zaměstnancům, kteří by jinak o práci přišli, protože jejich zaměstnavatel se ocitl vinou vládních opatření v tíživé situaci.
Podpora v nouzi (či v nezaměstnanosti) 500 Kč na den nemá samozřejmě nic společného se živnostmi a jejich záchranou. Je to peněžní podpora občanům, kteří ztratili možnost příjmů a za tyto peníze udrží svou rodinu při životě. Jsou to peníze na jídlo, nájmy, elektřinu, pohonné hmoty, telefonní a internetové poplatky a další nutné výdaje rodiny.
Na podporu živností a jejich záchranu nedala vláda zatím ani korunu. OSVČ nemají z čeho platit nájmy provozoven, nemají na platy zaměstnanců, vláda po nich chce DPH a spotřební daň například i za zboží, které se jim vinou vládních opatření zkazilo, apod.
Chtěli bychom tedy vyvrátit dvě velké manipulativní floskule, které vláda nyní používá. Především, jde jen o 500 Kč na den, tedy 15 tisíc Kč na měsíc, a pak, nejedná se o podporu podnikání, ale o podporu v nouzi pro občany, ať podnikají, nebo ne.
Děkuji vám, že jste věnovali čas a pozornost našemu textu, a velice doufám, že nás podpoříte ve snaze alespoň trochu napravit vztahy veřejnosti k podnikatelům.
Radomil Bábek
předseda výboru, Podnikatelské odbory