
Předseda vlády Petr Fiala (ODS) FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
Dvě desítky českých podnikatelů ve středu otevřeným dopisem vyzvaly premiéra Petra Fialu (ODS), aby jeho kabinet ještě před podzimními volbami reformoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). V dopisu uvádějí, že současné fungování úřadu je v evropském srovnání příliš komplikované, což vede k prodlevám při rozhodování o veřejných zakázkách a k hospodářským škodám. Reformu ÚOHS slíbila vláda ve svém programovém prohlášení, ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) tento týden prohlásil, že příslušný návrh zákona nyní předkládá kabinetu.
Autoři dopisu upozornili, že při rozhodování o veřejných zakázkách lze při uplatnění všech opravných prostředků napadnout výsledek až pětkrát, zatímco 24 z 27 zemí Evropské unie má nanejvýš třístupňové rozhodování. „Současný systém je zdlouhavý a funguje opačně, než by měl. Nepřináší zprůhlednění ani úspory – právě naopak. Způsobuje zdržování nebo úplný krach veřejných zakázek,“ uvádí dopis.
Podle autorů systém nahrává těm, kteří chtějí veřejné zakázky zdržovat nebo ovlivňovat. „Odpůrci zdržují realizaci zakázek o dlouhé měsíce či roky a dodavatelské ceny každým dnem rostou. Uchazeči o veřejné zakázky se zdržením počítají a rovnou nabízejí nadsazené ceny. Každoročně tak zbytečně přicházíme o miliardy z kapes nás všech,“ napsali v dopisu. Zdržování veřejných zakázek potom podle nich brzdí hospodářský růst.
Autoři dopisu, mezi nimiž jsou například Martin Wichterle ze společnosti Wikov, Petr Borkovec z Partners Banky, Martin Hájek z Livesportu, Jan Barta z Pale Fire Capital či Libor Winkler z investiční skupiny RSJ, apelují na vládu, aby do konce volebního období přijala zákon, který by činnost ÚOHS reformoval. Zároveň připomínají, že vláda se k takové reformě na počátku svého mandátu sama zavázala.
Kulhánek tento týden uvedl, že návrh na reformu ÚOHS předkládá kabinetu. Před říjnovým nástupem současného ministra do funkce pracoval na reformě i jeho předchůdce Ivan Bartoš (Piráti). Ten dříve uvedl, že její prosazování bylo jedním z důvodu jeho odvolání z kabinetu.
Bartošův návrh počítal s tím, že by ÚOHS rozhodoval jen v jedné instanci místo dvou a následně může jít spor rovnou ke správnímu soudu. Zároveň by úřad rozhodoval kolektivně v komisích, dosud má poslední slovo předseda úřadu. Cílem reformy bylo především zrychlit výběr a přezkum veřejných zakázek a také snížit pravomoci předsedy úřadu.
Původní návrh Kulhánek z vlády stáhl, nyní předkládá jeho upravenou verzi. Podle ní externí odborníci nebudou součástí komisí a ÚOHS také bude mít i nadále možnost zablokovat zakázku. Zadavatel pak bude moci zažádat o zrušení rozhodnutí. Kulhánek nicméně upozornil, že zůstanou téměř v původní podobě čtyři z pěti pilířů. Bartoš ocenil, že důležité části reformy v návrhu zůstaly.
Antimonopolnímu úřadu se nedávno podrobně věnoval měsíčník FORUM 24+.