Podplukovník Irek Magasumov, který byl odsouzen za vraždu osmnáctileté obyvatelky Luhanska, se po vynesení rozsudku vyhnul poslání do trestanecké kolonie. Informovaly o tom agentury Tatar-Inform a Business Online. Případ byl zahájen před rokem krátce poté, co byl důstojník ve své rodné republice vyznamenán. Fakta a názory k případu sebral web Echofm.
Dne 2. srpna 2023 se Tatarstán radoval – náš krajan byl vyznamenán Zlatou hvězdou. „Magasumov převzal vyznamenání z rukou Vladimira Putina,“ psal web Tatar-Inform.
Devět dní po vyznamenání v Kremlu podplukovník slavil v jednom z luhanských barů. Večer skončil smrtí mladé dívky.
„Podle vyšetřovací verze Irek Magasumov spolu s kapitány Pavlem Jaškevičem a Arturem Puzankevičem oslavoval v baru získání titulu Hrdina Ruska. Později se k nim přidaly dvě dívky, z nichž jedna požádala, aby jí dovolil vystřelit z pistole. Na náměstí poblíž podniku dvakrát vystřelila, třetí výstřel ji zasáhl do hrudi,“ popisuje událost list Kommersant.
Důstojník našel vysoce postavené přímluvce. Na předsedu Vyšetřovacího výboru se obrátil šéf Kuzbasu a jeden z poslanců Státní dumy.
„Hrdina Ruska a nositel tří řádů za odvahu má právo na důkladné a nestranné vyšetřování a spravedlivý proces. A zatímco lidé z Kuzbasu brání naši vlast tam, na frontové linii, já považuji za svou povinnost bránit jejich čest a dobré jméno tady, ve svém rodném kraji,“ prohlásil gubernátor Sergej Civiljov.
„V dnešních podmínkách držet za mřížemi zástupce velitele, který je očekáván na frontě, je vrcholem bezohlednosti. Mimochodem, ukrajinská armáda již v minulosti vypsala odměnu 75 tisíc dolarů za jeho hlavu,“ soudí poslanec Státní dumy Alexandr Chinštejn. Přišel také s jinou verzí, jak k události došlo. „V případu existuje přiznání jiného důstojníka, který přiznává, že to byl on, kdo omylem vystřelil ze své (!) zbraně a smrtelně zranil dívku. Samotná zbraň, kterou byl spáchán zločin, byla u něj nalezena následující den při domovní prohlídce. Řada jeho kolegů tvrdí, že se jim k činu přiznal a dokonce si oholil vousy, aby nebyl identifikován.“
Obhajoba trvala na tom, že střelcem nebyl Magasumov, ale jeho spolubojovník, a že šlo o tragickou nehodu. Zdá se však, že rozhodující roli sehrála výpověď svědka.
„Dívka, která přežila, uvedla, že její kamarádku zastřelil Irek Magasumov. Důstojník se podle ní rozzuřil, protože považoval chování své náhodné známé za ‚příliš drzé‘.“
Obviněnému přitížilo i jeho chování bezprostředně po osudném výstřelu. Irek Magasumov se poté, co se vzdálil pouhých padesát metrů od místa vraždy, dostal do konfliktu s dalšími vojáky. Ke rvačce a střelbě nedošlo, protože podplukovník, jak vyplývá z obžaloby, mladší vojáky „jednoduše autoritativně potlačil“. Ti byli nuceni nejen ustoupit, ale také dali vyššímu důstojníkovi svou „Nivu“ na cestu k jednotce.
O případu psalo FORUM 24 již v červnu. Podle důstojníkova obhájce je důstojník nevinen.
„Můj klient Irek Magasumov ve svém posledním slově řekl, že vinu nepřiznává. Domnívá se, že se provinil pouze tím, že dal dívce zbraň a nesledoval své podřízené. Omluvil se dívčiným rodičům, ale jen za to, že ji nesledoval. Požádal také soudce, aby ho nezbavoval vojenské hodnosti, protože v každém případě, v jakémkoli soudním rozhodnutí, hodlá bránit vlast a věří, že bude užitečnější na frontě,“ řekl důstojníkův právník Konstantin Elfimov.
Ve stejném duchu se vyjádřila i manželka odsouzeného vraha. „Říká, že bez ohledu na to, jak tato situace dopadne, vrátí se ke speciální vojenské operaci, protože jeho chlapi tam jsou. Začali společně a musí skončit společně,“ prohlásila ještě před vynesením rozsudku.
Web Verstka odhaduje, že ruští vojáci, kteří byli na vojně, zabili za dva roky více než sto civilistů.