Konečně můžeme řídit stát jako rodinnou firmu, chválí si premiér Babiš. Paradoxně se to odráží i ve státní podpoře vyhovující velkým firmám, ale i rodinám členů vlády, jako v případě zetě ministryně financí Schillerové Davida Rusňáka. Jeho společnost DRFG může těžit z dotačního programu COVID-NÁJEMNÉ.
„Ten koronavir změnil náplň práce vlády a konečně jsme to řídili jako rodinnou firmu. Bylo to efektivní a konkrétní, viděli jsme ta naše rozhodnutí v praxi. Bylo to takové krizové řízení a pokračuje to dál,“ svěřil se premiér Rádiu Impuls. Zjevně se mu zalíbil autoritativní styl práce, který umožňuje nouzový stav, na rozdíl od „únavných“ a „neproduktivních“ parlamentních procedur.
Toman sobě i Agrofertu
Pojem „řídit stát jako rodinnou firmu“ dostává v dnešní době ještě jiné rozměry. Vláda se snaží restartovat ekonomiku dušenou restrikcemi, tato pomoc vázne a bity budou hlavně malé a střední firmy. Některé vládní programy jdou na ruku hlavně velkým firmám a silným hráčům, pro které bude krize naopak příležitostí k expanzi.
Pokud vezmeme premiéra za slovo, dokáže se jeho „rodinná firma“ postarat o své blízké. Už koncem března vláda schválila navýšení dotací zemědělskému sektoru, z nichž budou těžit hlavně agrokoncerny v čele s dominantním hráčem Agrofertem.
Ministr zemědělství Miroslav Toman, jehož rodina rovněž podniká v agroprůmyslu, nastavil dotované projekty tak, že na ně nedosáhnou malé a střední firmy. „Podpora se bude týkat jen velmi omezeného počtu zemědělských podniků bez transparentního zdůvodnění jejich výběru ze strany ministerstva,“ nešetří kritikou zástupci farmářů.
Vláda změnila i nastavení státní podpory obnovitelných zdrojů energie. Místo aby narovnala podmínky pro všechny zdroje, výrazně zvýhodnila biomasové elektrárny a bioplynové stanice. V obou oborech „shodou okolností“ podniká i Agrofert.
Dotace pro kapitálově silné firmy
Do kategorie „rodinné svépomoci“ lze zařadit i čerstvý hit ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka. Vypracoval návrh dotačního programu COVID-NÁJEMNÉ pro firmy postižené koronavirovou krizí, který na první pohled vypadá bohulibě.
Vláda přispěje podnikatelům 50 procent na úhradu nájemného, jenže jedině za předpokladu, že pronajímatel sleví 30 procent a nájemce doplatí zbývajících 20 procent nájmu. Háček tedy spočívá v tom, že bez dohody mezi pronajímatelem a nájemcem není státní podpora možná, což přenáší řešení citlivého problému na soukromý sektor.
Tento záměr kritizují Podnikatelské odbory vedené Radomilem Bábkem. „Jsme přesvědčeni, že je program COVID-NÁJEMNÉ ušit na míru obchodním centrům a jejich velkým, kapitálově silným majitelům. Vyplývá to z podmínek, které jsou nenápadně implementovány do tohoto programu,“ řekl Bábek deníku FORUM 24.
Horní hranice podpory je až 20 milionů korun na jednoho nájemce. Dotace bude vyplacena na účet pronajímatele. Pronajímatelé budou moci podávat za své nájemce hromadné žádosti. Slevu 30 procent nájmu si může dovolit jen kapitálově silná firma, nikoli malý pronajímatel-soukromník, zatížený vlastním úvěrem nebo hypotékou.
„Srovnáme-li si vyčleněnou částku asi čtyři miliardy korun s nastavenými podmínkami, pak je jasné, že příjemců dotace bude jen několik set velkých pronajímatelů,“ tvrdí Bábek. Na dotace se tak mohou těšit hlavně majitelé obchodních center a nákupních (retailových) parků, pro které nebude sleva s perspektivou zachování movitých nájemců velkou zátěží. Mezi nimi jsou i některá zajímavá jména.
DRFG pronajímá 250.800 m²
Mezi největší společnosti, jež mají ve svém portfoliu pronájem obchodních, skladovacích a kancelářských ploch, patří investiční skupina DRFG. Jejím zakladatelem a většinovým vlastníkem je vlivný brněnský podnikatel a zákulisní hráč David Rusňák, zeť ministryně financí Aleny Schillerové a bývalý sponzor hnutí ANO.
Jak DRFG uvádí na svých webových stránkách, vlastní dnes celkem 47 nemovitostí a retailových parků v aktuální hodnotě devět miliard korun s 250.800 m² pronajímatelné plochy. Zaměřuje se na obchodní zóny především v krajských a okresních městech po celé zemi, kde nemají výraznější konkurenci. Nemovitosti vlastní i v Praze včetně obchodního parku na Černém Mostě.
Rusňákova DRFG je jedna z firem, která velmi dobře prosperuje po nástupu vlády ANO. Její aktiva od roku 2013 vzrostla 15krát na 7,36 miliardy korun v roce 2018, zatímco tržby ve stejném období 24krát na 3,83 miliardy korun. Mezi její významné klienty dnes patří Tesco, Jysk, Albert, Billa, Penny, Mountfield, KiK, Oresi…
Samotná DRFG dnes uvádí, že koronavirová krize je pro ni impulsem pro další byznys. V dubnu vydala dluhopisy, za které chce utržit až 850 milionů korun. Peníze chce použít na nákup dalších nemovitostí a nákupních parků. Vládní injekce proto jistě přijde vhod.
Není to náhoda
„Osobně se domnívám, že to není náhoda,“ říká Radomil Bábek. „Tato vláda má ve svém genetickém kódu nepoctivost a vždy hledá, jak co nejvíce a jakýmkoli způsobem využít každou situaci a všechny státní prostředky ve svůj prospěch a v prospěch lidí, kteří ji drží u moci,“ dodává.
Nemyslí si však, že by se tito „rodinní“ aktéři přímo angažovali. „Jde spíše o prorostlé struktury, kdy za všechny ty velké majitele obchodních nemovitostí, za obchodní centra a obchodní řetězce jednají jejich lobbistické organizace,“ míní Bábek a uvádí nastrčenou a formálně neexistující Asociaci obchodních center.
David Rusňák se už proslavil v minulosti. Po policejní razii v roce 2017 patřil mezi osmnáct obviněných v kauze nezákonných úniků informací z policejních evidencí. Vyšetřovatelé mu prokázali dvanáct nelegálních přístupů do databází, když si nechával zjišťovat, jestli není on nebo jeho firma v hledáčku policie.
Rusňákovo zapletení do kriminálních aktivit tehdy znamenalo komplikace pro Alenu Schillerovou. Premiér Bohuslav Sobotka jí zabránil nastoupit po odvolaném ministru financí Babišovi. Nakonec bylo Rusňákovo stíhání za zvláštních okolností Ištvanovými státními zástupci podmíněně zastaveno, což je v podobných případech neobvyklé.
Rusňákovy problémy v téže době umocnily informace, že věnoval brněnské organizaci hnutí ANO sponzorský dar 1,2 milionu korun, který neprošel řádnou evidencí. Tehdy se od něj distancoval i Andrej Babiš. Dnes to ale vypadá, že rodiny znovu drží pohromadě.