Pirátská senátorka Adéla Šípová zveřejnila na sociální síti X zdánlivě neškodný příspěvek o tom, že se ve sváteční den 17. listopadu sešla se svojí stranickou kolegyní Janou Michailidu u kávy. Post ovšem vyvolal stovky negativních reakcí kvůli tomu, že mnoho sledujících usoudilo, že sdělením senátorka podporuje Hamás. Ona sama v reakcích odkaz na izraelsko-palestinský konflikt nejprve nepopřela, později ale teoristickou organizaci odsoudila.
„Slavíme svátek svobody a demokracie,“ napsala k fotografii Šípová a přidala tři srdíčka – červené, černé a zelené. To ale pro řadu lidí znamenalo jasný vzkaz: jde totiž o barvy palestinské vlajky. A řada sledujících tedy okamžitě senátorce vyčetla, že svým postem se staví proti Izraeli. Mnozí to označili za zbytečnou provokaci.
K tomu se přidal ještě fakt, že se obě političky sešly v pražském bistru Střecha. Jedním z provozovatelů je Filip Hausknecht, zakladatel levicového hnutí Budoucnost, který se dlouhodobě staví na stranu Palestiny. Jeho snoubenka se proslavila fotografií, na které má na sobě mikinu s odkazem na olympijské hry v Mnichově v roce 1972, kde palestinští teroristé zavraždili jedenáct izraelských sportovců.
A spoluzakladatelem tohoto podniku je také komunista Arťom Korjagin, který o sobě na stránkách KSČM uvádí: „V politické práci jsem se rozhodl vrhnout na stranickou politiku, protože jsem v té aktivistické začal spatřovat jisté limity, hlavně co se komunikace s širší veřejností týče. Požádal jsem tedy o členství v KSČM a byl jsem podle trvalého bydliště přijat do KSČM Praha 10, kde jsem se seznámil se spoustou skvělých lidí, dostal příležitost se vzdělávat v marxistické teorii a uplatňovat svoje zkušenosti s propagací a pořádáním akcí.“
Třetím důvodem, proč se Šípová dočkala smršti negativních komentářů, byla Jana Michailidu. Ta se již dříve přihlásila k myšlence komunismu a kritizoval ji i předseda Pirátské strany Ivan Bartoš poté, co se účastnila akce Dny antikapitalismu. „Janka Michailidu je bezesporu odbornice na otázky týkající se psychotropních látek či jejich regulace a využití ve společnosti. To nic nemění na tom, že její soukromé aktivity a řadu veřejných vyjádření, které rozhodně nereprezentují názory Pirátské strany, vnímám z pozice předsedy jako zcela nevhodné,“ uvedl tehdy Bartoš.
Šípová na některé kritické komentáře reagovala nechápavě. „Co tě nezabije, to tě posílí. To je taková moje oblíbená poučka. Dneska se mediálně odpojuji, mám práci na svým baráku. Děkuji, že můžu nosit červené montérky a zelenou mikinu. A že můžu poslouchat reggae. Jděte taky ven, lidi,“ uzavřela nakonec v sobotu dopoledne.
O něco hlasitěji se ozval senátor Václav Láska. „Barvy na palestinské vlajce jsou zelená, bílá, červená a černá. Už nikdy nepoužívejte žádnou z těchto barev v jakémkoliv pořadí, nebo z vás udělají příznivce Hamásu, jako se to stalo mé kolegyni. Co třeba Havel, piráti, eko? Prosím míň hledat nenávist ve vlastních řadách. Díky,“ vyzval. Komentující s ním ale příliš nesouhlasili.
Šípová se proti reakcím ohradila během sobotního odpoledne. „Důrazně odsuzuji útoky Hamásu proti komukoliv, tedy u proti Izraeli. Nenávidím násilí. Prosím, abyste mě už nechali být. A přestali spekulovat. Zvažuji žalobu na ty, kdo o mě říkají, že podporuji Hamás. Nemáte pro to jediný důkaz,“ napsala.