Podrobnější návrh ohledně příměří v Pásmu Gazy bude předložen v příštích několika dnech. Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns to v sobotu prohlásil v Londýně na akci, kterou uspořádal deník Financial Times (FT) a jíž se zúčastnil také šéf britské zpravodajské služby MI6 Richard Moore.
Burns je zároveň hlavním americkým vyjednávačem v mezinárodním úsilí o klid zbraní v Pásmu Gazy a propuštění rukojmích, která tam drží palestinské teroristické hnutí Hamás od brutálního napadení Izraele z loňského 7. října. Po 11 měsících konfliktu, kdy Izrael podniká údery v Pásmu Gazy mimo jiné s cílem zničit Hamás, se USA, Katar a Egypt snaží zatím neúspěšně vyjednat příměří mezi stranami konfliktu.
Burns v sobotu řekl, že pokračuje práce na „textech a kreativních plánech“ pro nalezení návrhu, který by uspokojil obě strany. „Předložíme tento podrobnější návrh, doufám, že v příštích několika dnech,“ řekl Burns.
Šéf CIA míní, že je to otázkou politické vůle a vyjádřil naději, že lídři na obou stranách uznávají, že „nadešel čas konečně přijmout některá těžká rozhodnutí a některé obtížné kompromisy“.
Válka v Pásmu Gazy začala loni 7. října, když teroristé z Hamásu a jejich spojenci v izraelském pohraničí pozabíjeli na 1200 lidí a dalších 251 unesli. Přes 100 rukojmích propustili při zatím jediném týdenním příměří koncem listopadu, osm jich osvobodila izraelská armáda a necelé čtyři desítky přivezla armáda do Izraele mrtvých. Nyní podle armády v Gaze zůstává 97 rukojmích, z nichž je však nejméně 33 po smrti.
Izraelská odveta si v Pásmu Gazy podle dnešních údajů, které poskytují úřady spravované Hamásem, vyžádala životy 40 939 lidí, dalších 94 616 osob utrpělo zranění. Velká část Gazy byla od října zničena a drtivá většina tamních 2,3 milionu obyvatel přežívá ve velmi těžkých podmínkách mimo své domovy.
Burns a Moore rovněž napsali společný článek, v němž vyzdvihli společné úsilí o pomoc Ukrajině ve válce proti Rusku. Vydržet v této podpoře až do konce je podle nich nyní důležitější než kdykoli dříve. Moore dnes také ocenil ukrajinskou ofenzivu v ruské Kurské oblasti jako odvážný krok ve snaze o změnu hry. „Je příliš brzy na to říct, jak se dlouho tam Ukrajinci budou schopni udržet,“ řekl podle agentury Reuters Burns, který ukrajinskou ofenzivu označil za „významný taktický úspěch“.