Premiér Babiš řeší složité dilema. Policie vyšetřuje kromě jeho klíčového muže Jaroslava Faltýnka i předsedu ÚOHS Petra Rafaje, proti jehož odvolání se staví prezident Miloš Zeman a ČSSD. Šéf ANO si přitom Rafajovo znovuzvolení nepřál, ačkoli Agrofertu vyhověl v desítkách fúzí a akvizic.
[ctete postid=“241242″ title=“Zeman se zastal Rafaje a Faltýnka. Hájí ve skandálu s výběrem mýta svoje zájmy?“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/Zeman-Rafaj-385×230.jpeg“ excerpt=“Prezident Zeman se razantně vymezil proti vyšetřování podezřelých okolností mýtného “ permalink=“https://forum24.cz/zeman-se-zastal-rafaje-a-faltynka-haji-ve-skandalu-s-vyberem-myta-svoje-zajmy/“]241242[/ctete]
Situaci kolem dopadů policejní razie, která zasáhla i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), probírali na schůzce v Lánech prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš. Prezident se už před ní vyjádřil, že šéfa ÚOHS Rafaje na případný návrh vlády neodvolá, dokud nebude mít v ruce pravomocný rozsudek. Tím by ho teoreticky mohl – i pokud by byl obžalován – zabetonovat v křesle do konce jeho funkčního období v roce 2021.
Zneklidňující informace
Petr Rafaj zatím není z ničeho obviněný. Z dokumentů uniklých do médií však vyplývá, že se neoficiálně sešel s prvním místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem, se kterým domlouval postup, jak ovlivnit probíhající desetimiliardový tendr na výběr mýtného systému ve prospěch jednoho z účastníků, dosavadního provozovatele Kapsch.
Jestliže by se tato podezření potvrdila, hrozilo by v krajním případě zrušení celé soutěže, kterou vyhrálo konsorcium ChechToll/SkyToll, režírované vlivnou investiční skupinou PPF nejbohatšího muže v zemi Petra Kellnera. To jistě není v zájmu současné hlavy státu vzhledem k jejich úzkým vazbám přes čínské a ruské trhy. Proto Zeman na těchto schůzkách nevidí nic nestandardního, na rozdíl od opozice a KSČM, které požadují vyvození odpovědnosti.
Premiér Babiš se navenek od Faltýnka i Rafaje distancuje, žádné razantní kroky však zatím nechystá a vyčkává na další vývoj policejního vyšetřování. Po jednání se Zemanem uvedl, že chce s Janem Hamáčkem pozvat Rafaje na jednání vlády, „abychom zjistili jeho názor a vysvětlení“.
Zároveň však zdůrazňuje, že „Petr Rafaj je nominantem ČSSD. Když jsme byli ve vládě, tak jsme pro něj nehlasovali. Je tam druhé období a informace, které jsou v mediálním prostoru, jsou zneklidňující“.
Politický trafikant
Kdo je Petr Rafaj, jehož jméno je v poslední době skloňováno v nejvyšších patrech domácí politiky? Od roku 2002 byl poslancem zvoleným za sociální demokracii a do čela jednoho z nejmocnějších státních úřadů byl poprvé jmenován v červnu 2009.
Když Sobotkova vláda v květnu 2015 rozhodovala o prodloužení Rafajova mandátu o dalších šest let, vystupovalo hnutí ANO proti. Nejostřeji tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který činnost antimonopolního úřadu označil za katastrofální, a vyslovoval pochybnosti o řadě jeho rozhodnutí.
Obsazení postu šéfa tohoto vlivného úřadu bylo vždy pro Andreje Babiše jakožto majitele Afgrofertu velmi důležité. ÚOHS dohlíží na zadávání veřejných zakázek, povoluje fúze a velké akvizice a pokutuje firmy za kartely a zneužití dominance. Už tehdy se spekulovalo o tom, že pokud předseda hnutí ANO získá větší moc, Rafaj ve funkci skončí. Babišovi vadilo i jeho údajné přílišné propojení s Bohuslavem Sobotkou a jeho pravou rukou, advokátem Radkem Pokorným.
Averze vůči Rafajovi se projevila v kampani deníku Lidové noviny proti jeho znovuzvolení s dostatečně výmluvnými titulky. V článku „Rafaj je v boji s kartely nedůsledný“ (30. 4. 2015) deník konstatoval, že se dosavadní předseda antimonopolního úřadu neosvědčil. Jen zřídka se podle něj pouští do soubojů s kartely a monopoly. Odborníci oslovení Lidovými novinami se proto obávají, že jeho případných dalších šest let v čele úřadu přinese jen problémy.
V článku „Politický trafikant a nekompetentní předseda“ (11. 5. 2015) Babišův deník ještě přitvrdil a oznámil, že Petr Rafaj v čele ÚOHS neuspěl a neměl by být do funkce znovu jmenován. Tak alespoň zněl názor největší části šedesáti oslovených právníků v anketě uspořádané Lidovými novinami, které dále konstatovaly, že se proti šéfovi úřadu objevuje i velmi ostrá a nevybíravá kritika.
Více než 30 fúzí a akvizic Agrofertu
Nakonec Rafaj ve vládě prošel těsnou většinou jednoho hlasu, když jeho nominaci nepodpořili ministři ANO a dva lidovci. Přesto byl tento spor poněkud udivující, protože ÚOHS pod Rafajovým vedením šel Agrofertu na ruku a nezastavil do té doby žádnou z jeho fúzí a akvizic.
Rafaj dokonce před rozhodnutím kabinetu vysílal vůči tehdejšímu ministrovi financí vstřícné signály. Naznačil, že pro něj není problém takřka monopolní postavení továrny Preol z Babišova holdingu v dodávkách biopaliv pro státní podnik Čepro poté, co byl policejním zásahem ochromen jeho hlavní konkurent Kratolia.
„To, že má někdo dominantní postavení, není ještě samo o sobě nic špatného. Problém je, když toho začne zneužívat a znevýhodňuje ostatní hráče na trhu. Firma, která je dominantem, neudělala žádné kroky proti společnosti, která je ve slabším postavení,“ řekl tehdy v rozhovoru pro Týden.
Podivné okolnosti likvidace Kratolie dosud nejsou neobjasněny a Rafaj současně paradoxně potvrdil výhrady Lidových novin, že dostatečně nebojuje proti monopolům.
Neviděl problém ani v rozdílném přístupu ÚOHS, který v roce 2010 umožnil Agrofertu koupit pekárny United Bakeries, zatímco slovenský antimonopolní úřad to zakázal. „Slovenský trh vypadá úplně jinak, jsou tam jiné obchodní vztahy,“ uvedl.
Současný šéf ÚOHS asistoval i při velkých mediálních akvizicích Agrofertu v letech 2013 a 2014 (vydavatelství Mafra – mj. deníky Mladá fronta DNES, Lidové noviny, společnost Londa – rozhlasové stanice Impuls, RockZone) a naposledy 2018 (společnost Bauer Media).
[ctete postid=“239012″ title=“Faltýnek jako Babiš aneb Jak majitel Agrofertu ovlivňoval šéfa ÚOHS Pecinu“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/ANO-sněm-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Jaroslav Faltýnek je podezřelý z ovlivňování obří zakázky na mýtný systém. V utajení “ permalink=“https://forum24.cz/faltynek-jako-babis-aneb-jak-majitel-agrofertu-ovlivnoval-sefa-uohs-pecinu/“]239012[/ctete]
„Tam ani žádný problém být nemohl,“ odrazil námitky. „Pan Babiš předtím nepodnikal v médiích a nakoupil mediální skupinu od někoho jiného. Poměry na mediálním trhu se tedy ani o procento nezměnily. Z hlediska hospodářské soutěže se nic nestalo,“ dodal. Z hlediska faktického překreslení mediálního trhu se však odehrálo mnohé.
Stručně shrnuto, podle údajů zveřejněných na webu ÚOHS rozhodoval tento úřad od nástupu Petra Rafaje v roce 2009 do současnosti o 32 fúzích a akvizicích Agrofertu a ani jednu nezablokoval. Pozoruhodné přitom je, nakolik byl Andrej Babiš úspěšný v době tzv. Palerma do roku 2013, když antimonopolní úřad ve prospěch Agrofertu rozhodl ve 24 řízeních.
Kolik proběhlo schůzek?
S přihlédnutím k těmto okolnostem, má premiér důvod si na Petra Rafaje stěžovat? Kolikrát se s ním sešel, aby s ním probral svůj byznys, když je o něm známo, že se s jeho předchůdcem Martinem Pecinou scházel běžně i na utajených místech na benzinkách? Nebo mu i přes Rafajovu poddajnost vadilo, že to není jeho člověk a očekával ještě víc?
Premiér nakonec podpořil ministra dopravy Dana Ťoka v rozporu s lobbistickými aktivitami Jaroslava Faltýnka, prosazujícího za jejich zády zájmy Kapsch. Nelze si představit, že už nyní zveřejněné a věrohodně neobjasněné informace by někdo v nedávné minulosti ve Faltýnkově a Rafajově kůži ustál.
Dnes jsou ale nastaveny jiné poměry, platí jiné zákonitosti a vzájemné vazby. Práh citlivosti vůči podobným kauzám je nastavený někde jinde a zjevné přehmaty ještě nemusí znamenat konec v politice či významném státním úřadu. Zvláště pokud mají dotčení něco společně za sebou.