KOMENTÁŘ / Šéf Přísahy Robert Šlachta oblepil zemi billboardy, na nichž obviňuje vládu z podvodu na voliče. Sám přitom po razii na Úřadu vlády ČR před deseti lety vyvolal vyfabulované očekávání z rozpletení obří korupce. Další z postižených aktérů bude žalovat stát o desítky milionů korun.
„Podvedli vás, příště Přísaha,“ ozývá se bývalý ředitel ÚOOZ na billboardech a sociálních sítích. Má na mysli nesplněné předvolební sliby vládní koalice, aniž by bral v úvahu – jako řada dalších kritiků – turbulentně změněnou situaci po ruské invazi na Ukrajinu. Jen umocnila strmý pád veřejných financí nastartovaný nezodpovědnou rozpočtovou politikou vlády Andreje Babiše.
Deset let od razie
Kouzlem nechtěného může Šlachtův slogan napovídat, že příště „vás podvede“ Přísaha. Potom nezbývá než konstatovat, že se už stalo. Blíží se desáté výročí razie stovek ozbrojenců na úřadu vlády a dalších desítkách míst v zemi, kterou tehdejší šéf ÚOOZ zorganizoval v noci z 12. na 13. června 2013 s vrchním olomouckým žalobcem Ivem Ištvanem.
Policejní manévry připomínaly zásah proti rozvětvenému kartelu ruské či balkánské mafie. Šlachta s Ištvanem dva dny poté uspořádali památnou mimořádnou tiskovou konferenci, vyvolávající atmosféru největšího korupčního skandálu v historii Česka.
„Do realizace bylo zapojeno kolem 400 policistů nejen z ÚOOZ, ale i dalších jednotek. Proběhlo 31 prohlídek, během kterých bylo zajištěno 120 až 150 milionů korun v hotovosti, desítky kilogramů zlata a dokumenty pro další vyšetřování,“ oznámil Šlachta.
Informace o zabaveném zlatě a hotovosti se staly rozbuškou, přiživovanou masivními nelegálními úniky do médií. Referovala o „atomové bombě“, „organizované zločinecké skupině“, „sabotáži“ či „ohrožení bezpečnosti země“. Tato závažná podezření se dodnes nepotvrdila.
Ve vyhrocené atmosféře zapadly otazníky, jak zajištěný majetek souvisí s osmi tehdy zadrženými a obviněnými osobami v čele s Janou Nagyovou (Nečasovou). Toto propojení nikdy neexistovalo.
Účelová manipulace
Po deseti letech dochází k rozuzlení. Zabavení zlata a peněz nebylo podloženo žádnými důkazy o spáchání trestné činnosti. Podnikatel Luboš Pašek poskytl rozhovor portálu Seznam Zprávy, kde se svěřil, že mu byl zadržován majetek ve výši 74,1 milionu korun.
Pašek byl vyšetřován v souvislosti s kauzou laboratoře Chambon, jež měla údajně inkasovat neoprávněně vysoké úhrady od zdravotních pojišťoven. Figuroval v ní i Paškův obchodní partner, lobbista Roman Janoušek.
Tato kauza se časově i personálně zcela míjela s tehdejším děním na úřadu vlády. Její zapojení do aranžmá Šlachtovy a Ištvanovy tiskové konference bylo z tohoto pohledu účelové a manipulativní. Cíl byl jasný – zesílit mediální efekt.
Vrchní soud v Praze letos v únoru pravomocně potvrdil, že obžalovaní v kauze Chambon jsou nevinní. V dubnu Městský soud v Praze rozhodl o navrácení zabaveného majetku. Paškovi už byla vrácena část jmění, zlaté cihly v hodnotě 26 milionů korun a akcie několika firem. Následovat bude vydání zajištěných 25 milionů korun.
Žaloba o desítky milionů
„Když jsme týden po zásahu na úřadu vlády v roce 2013 žádali prvně o vrácení majetku, doložil jsem daňové přiznání za tři roky zpětně. Nikdo se mě za deset let neptal na původ těch peněz. Policii ale bylo velmi dobře známo, že mám poměrně značný legální příjem,“ řekl v rozhovoru Pašek.
„Je neuvěřitelné, že lze někomu zadržovat deset let majetek takového rozsahu. Jak policie, tak státní zástupce museli vědět, že v té věci není ani milimetr pravdy,“ dodal. Celá záležitost mu přinesla problémy v podnikání i osobním životě. „Musel jsem se svěřit do péče psychiatrů. Bylo období, kdy toho na mě bylo moc, že jsem to už nezvládal.“
Pašek se „ani náhodou“ nedočkal omluvy, ale připravuje žalobu o náhradu škody, jak za majetkovou, tak i nemajetkovou újmu. „Budou to vyšší desítky milionů korun.“
Jak na aféru kolem zabaveného zlata a peněz reagovali v průběhu času Robert Šlachta a Ivo Ištvan? Oba stále trvají na tom, že použité prostředky při razii byly adekvátní, i když tomu zdaleka neodpovídají výsledky soudů.
Mohou za to média
„Ta zmínka o zlatu a milionech byla chyba. To jsem povídat neměl, vyvolala se tím přehnaná očekávání,“ přiznal Šlachta Lidovým novinám v roce 2016 v době, kdy kulminoval střet mezi ANO a ČSSD o policejní reorganizaci.
Ištvan reagoval podobně, ale arogantněji. Vysoká očekávání podle něj vytvořili novináři, nikoli orgány činné v trestním řízení. Jejich zdroje ovšem masivně pumpovaly do médií často ničím nepodložené spekulace a fantasmagorické konstrukce.
„To řízení bylo odloženo,“ odpověděl Ištvan serveru iRozhlas.cz v roce 2019 na dotaz, jak probíhá vyšetřování avizované „klientelistické sítě, která bránila prověřování korupce“, o níž se Šlachtou hovořili na tiskové konferenci.
„Nepodařilo se objasnit skutečnosti umožňující stíhat konkrétní osoby a zahájit tak trestní stíhání. To se děje velmi často,“ dodal, jako by o nic nešlo. „Jen“ o pád vlády a následnou změnu režimu.
Nelze zapomenout, že olomoucký vrchní žalobce sehrál zásadní roli v partii, kterou po demisi vlády rozehrál prezident Miloš Zeman. Pozval Ištvana na Hrad a vyslovil mu podporu. S odkazem na jeho ujištění, že vyšetřování skončí v řádu několika týdnů a očekává další „senzační“ odhalení, jmenoval mimoústavní Rusnokovu vládu.
O dva roky Zeman licoměrně přiznal, že ho Ištvan podvedl. To už na věci nemohlo nic změnit. Mezitím dostali tři bývalí poslanci náhradu škody od státu za nezákonné stíhání. K moci se vyšplhal oligarcha Babiš, s nímž Zeman vytvořil mocenský kartel.
Malé ryby místního „Palerma“ vytěsnila dravá kosatka, jež nyní usiluje o návrat k moci i za cenu poškození západního kurzu České republiky. Šlachta mu v tom znovu užitečně nahrává, stejně jako před deseti lety.