
Prezident Petr Pavel FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Prezident Petr Pavel byl zneužit v podvodné reklamě, která se šíří na sociálních sítích. Má podle ní slibovat obětem internetových podvodů a falešných investic podporu nebo přímo vrácení jejich ztracených peněz. Autoři reklamy se tak snaží u lidí získat důvěru a zneužívají fotografie známých osobností, loga zavedených bank nebo používají falešné certifikáty. Jejich cílem je vylákat z lidí citlivé informace nebo i peníze.
Podle falešné reklamy, na kterou upozornila fackcheckingová platforma Demagog.cz, se „úřady“ zavazují vrátit lidem peníze, které jim ukradli podvodníci. Pod fotografií Petra Pavla je údajný prezidentův citát: „Slibujeme vrátit všechny ukradené prostředky, nařídil jsem zahájit státní program na jejich navrácení.“ Pavel ale nikdy nic takového neoznámil. Navíc už dříve před podobnými reklamami varoval.
Příspěvek obsahuje odkaz na stránku, která se vydává za web „Úřadu pro právní podporu a služby pro oběti“. Takový úřad ale v Česku neexistuje. „Web se snaží navodit seriózní dojem prostřednictvím fotografií prezidenta Pavla a logy velkých známých bank, jako jsou Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB či Raiffeisenbank,“ popisuje Demagog.cz.
„Kromě toho stránka představuje i údajné členy právního týmu. Po zpětném vyhledání jejich fotografií pomocí nástroje Google Lens jsme zjistili, že na snímcích jsou advokáti moskevské advokátní kanceláře Šerijev & partneři Sergej Bondarenko, Šuchrat Chamrakulov, Natalja Nazarovová a Junus Deberdějev. Podvodný reklamní web je přitom vydává za své zaměstnance s českými příjmeními,“ upozorňuje.
Podvodné příspěvky, které zneužívají politiky, se na sociálních sítích šíří čím dál častěji. Už dříve se objevil například vymyšlený rozhovor s předsedkyní poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09), ve kterém měla mluvit o dekretu, díky kterému se daňovým poplatníkům budou vracet nevyužité prostředky z daní. Na Facebooku se šířil také příspěvek se shodným falešným rozhovorem s poslancem a bývalým ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti).
Stejně tak byl terčem podvodníků ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), který měl mluvit o zázračné investiční aplikaci a vyzývat občany, aby do platformy investovali své peníze. Podle videa mohli lidé každý měsíc vydělat až stovky tisíc korun. Šlo ale o podvrh, který byl vytvořen pomocí umělé inteligence na základě dřívějšího vystoupení ministra k valorizaci penzí.