Neodbytná otázka, co někdy dělají čeští úředníci a šéfové tak rozvětvené byrokracie, je na místě. Zejména, když stát není schopen vydat ukradený majetek, který slíbil podepsáním smlouvy vrátit. Je to příšerný šlendrián. O co se jedná?
Server iDnes.cz dnes ráno přinesl zprávu, která se opírala o informaci Nejvyššího kontrolního úřadu, že Státní pozemkový úřad nestihl ve stanovené šestiměsíční lhůtě vyřešit 40 procent z 3400 církevních žádostí o vrácení majetku.
Stát si v tomto směru, a úředníci mu v tom ze všech sil pomáhají, počíná jako podvodník. Nejdříve kdysi komunisté majetek církvím ukradli. Po dvacetiletém handrkování se část majetku vrací právoplatným majitelům. Jenže stát podepsanou dohodu nedodrží a majetek nevrátí včas, což může mít pro někoho i neblahé finanční důsledky.
Co si o takovém státě myslet? Určitě nic dobrého.
Státní pozemkový úřad zřídilo Ministerstvo zemědělství. Ministrem zemědělství je Marian Jurečka. Ten je z KDU-ČSL, která církevní restituce podpořila. Ale zjevně na to nedohlédla. Třetího srpna pan Jurečka na svém Twitteru v souvislosti s nekonečnou a stále nevyřízenou prověrkou Zemanova kancléře Vratislava Mynáře napsal: „Slovo pozvolna v případě prověrky kancléře Mynáře a prezidenta začíná mít zajímavý význam… Asi podobné jako jdeme na jedno.“
Bylo by ale daleko lepší, kdyby se Jurečka podíval na nestoudně pozvolné vydávání majetku církvím a až pak si dal to jedno…