V korupčním skandálu neziskového křídla čínské společnosti CEFC nastal další zajímavý zlom. Jak informují New York Times, v pátek 14. září stáhli federální žalobci v USA obvinění proti Cheikhu Gadiovi, bývalému ministru zahraničí Senegalu. Případ se týká i Česka, kde byla CEFC donedávna velmi aktivní. Bývalý šéf skupiny Jie Ťien-ming i přes vyšetřování v Číně zůstává poradcem prezidenta Zemana.
Gadio byl zatčen loni v listopadu v New Yorku spolu s Patrickem Ho, místopředsedou a generálním tajemníkem neziskového křídla CEFC.
Oba byli obviněni podle Zákona o korupčním chování v cizině z uplácení vysokých představitelů v OSN a nejméně dvou afrických státech (Čadu a Ugandě).
Podle obžaloby existují důkazy, že Gadio zprostředkoval začátkem roku 2015 dohodu, podle níž měla CEFC vyplatit 2 miliony dolarů jako dar prezidentovi Čadu „na dobročinné účely“.
Ještě předtím měl Patrick Ho Gadiovi převést 400 tisíc dolarů za zprostředkování ropné koncese v Čadu. Vyvstává samozřejmě otázka, proč nyní američtí žalobci tato obvinění stáhli.
Rozkrýt „systém CEFC“
V jednostránkovém soudním dokumentu žalobci své rozhodnutí nijak nevysvětlují. Podle NYT podobná stažení žaloby často doprovází dohody o zastavení stíhání výměnou za svědectví před soudem.
Právní zástupce Cheikha Gadio již také potvrdil, že jeho klient bude svědčit u soudu s Patrickem Ho: „Dr. Gadio se těší na spolupráci s americkými úřady, než se vrátí do Senegalu, aby nadále sloužil tamnímu lidu.“
Soud s Patrickem Ho se očekává v listopadu. Podle NYT by mohl tento prominentní případ zahraniční korupce vrhnout světlo na operace společnosti CEFC China Energy, energetického konglomerátu s těsným vazbami na čínskou vládu.
Obviněnému Patricku Hoovi byla již třikrát zamítnuta žádost o kauci s poukazem na závažnost případu a tíhu důkazů. Případné svědectví Cheikha Gadia by důkazy proti Hoovi a CEFC dále posílilo.
Proč by to mělo zajímat Česko
V čele neziskového křídla CEFC, které administrativně vedl Ho, stál jako „předseda“ v ČR dobře známý Jie Ťien-ming, který byl současně předsedou komerční CEFC China Energy.
Jie zmizel počátkem tohoto roku v Číně a je zřejmě tajně vyšetřován extralegálními orgány komunistické strany Číny kvůli blíže neurčeným deliktům. Přes své zmizení zůstává Jie nadále formálně poradcem českého prezidenta Zemana.
Nadcházející soud s Patrickem Ho by mohl přinést nové důkazy, jak se Jie Ťien-ming dostával různě po světě do svých četných poradních a jiných čestných funkcí.
Podle obžaloby se stal v roce 2015 čestným poradcem tehdejšího předsedy Valného shromáždění OSN Sama Kutesy poté, co Patrick Ho poukázal na Kutesův účet půl milionu dolarů. Téhož roku se Jie Ťien-ming stal také poradcem českého prezidenta.
Text byl publikován na serveru Hlídacípes.org