Kvůli dvěma sportovkyním, alžírské boxerce Imán Chalífové a tchajwanské boxerce Lin Jü-tingové, které byly obviněné, že si nechaly změnit pohlaví a tím získaly „konkurenční výhodu“ nad svými soupeřkami, vypukl na olympijských hrách skandál. Za zpochybněním jejich pohlaví ovšem na začátku stála Mezinárodní boxerská asociace, která byla pod vlivem Ruska, píše ruská redakce Hlasu Ameriky.
Alžírská boxerka Imán Chalífová byla před téměř rokem a půl diskvalifikována z mistrovství světa v boxu Mezinárodní boxerské asociace (IBA) v Dillí. Bylo to tři dny poté, co vyhrála zápas proti Azalii Aminěvové, do té doby neporažené Rusce. Tím se Aminěvová v oficiálním pořadí opět posunula.
Mezinárodní boxerská asociace tvrdila, že Chalífová a její kolegyně Lin Jü-tingová z Tchaj-wanu „nesplnily potřebná kritéria výběru a byly považovány za závodnice, které mají konkurenční výhodu oproti ostatním sportovkyním“. Obě závodnice podle IBA neprošly kvalifikačními testy – stejnými testy, které tento týden na olympijských hrách v Paříži vyvolaly rozsáhlou kontroverzi ohledně genderových pravidel. Chalífová je biologicky žena, má ale údajně příliš vysokou hladinu testosteronu.
IBA se nezúčastnila žádné olympijské soutěže v boxu od her v Riu 2016 a organizace je již desítky let obviňována z naprostého nedostatku transparentnosti téměř ve všech aspektech své činnosti, zejména v posledních letech.
„Tyto dvě sportovkyně se staly obětí náhlého a svévolného rozhodnutí IBA,“ uvedl tento týden mluvčí MOV Mark Adams. „Takový přístup je v rozporu se zásadami dobrého řízení.“ Prezident MOV Thomas Bach pak v sobotu označil postoj vůči oběma boxerkám za „naprosto nepřijatelný“ a rozhodnutí proti nim za „politicky motivované“.
„Téměř tři desítky zemí, včetně téměř všech velkých jmen západního boxu, v poslední snaze udržet box na olympijských hrách v roce 2028 učinily mimořádný krok a vystoupily z MBA, aby vytvořily nový řídicí orgán pro boxery, World Boxing. Před šesti lety AIBA zvolila prezidentem Gafura Rachimova, uzbeckého podnikatele, kterého americké ministerstvo financí označilo za šéfa organizovaného zločinu. Rachimov, který obvinění popírá, nakonec v červenci 2019 odstoupil, měsíc poté, co s ním MOV přerušil spolupráci,“ píše na svých stránkách Hlas Ameriky.
Skupina změnila název na IBA a vybrala si Umara Kremleva, ruského boxerského funkcionáře a známého ruského vůdce Vladimira Putina. V letech 2020 až 2023 získal Kremlev s pomocí státních struktur významnou kontrolu nad ruským sázkovým trhem, čemuž napomohly legislativní změny iniciované na vysoké úrovni. V roce 2020 byl přijat zákon o jednotném účetním středisku pro sázení a v roce 2021 byla výnosem Vladimira Putina jmenována Kremlevova společnost TsUPIS jediným provozovatelem všech sázkových kanceláří v zemi. Kremlev se stal také příjemcem tří největších ruských sázkových společností: Fonbet, Pari a Liga Stavok.
Kremlev přivedl jako hlavního sponzora ruskou společnost Gazprom a přesunul většinu operací IBA do Ruska.
Nic z toho MOV nepotěšilo, zejména s ohledem na doporučení nedovolit ruským sportovcům soutěžit se svými vlajkami a hymnami poté, co ruská vojska vtrhla na Ukrajinu. IBA tato doporučení na svém mistrovství světa ignorovala a MOV poté natrvalo odebral IBA olympijské pověření.
Umar Kremlev však letos v létě využil příležitosti, aby zpochybnil řízení pařížského boxerského turnaje ze strany MOV, a přidal další tvrzení o pohlaví boxerek, aniž by předložil důkazy. IBA odmítla oficiálně zveřejnit, kde a kdy byly testy provedeny, kdo je vyhodnotil a co výsledky znamenaly.
Organizace nyní podává poslední odvolání ke švýcarskému federálnímu tribunálu proti svému vyloučení z olympijského výboru, ale podle Hlasu Ameriky se Kremlev sám ani nesnaží o nápravu vztahů s MOV.
Tento týden zveřejnil na sociálních sítích sérii ostře urážlivých videí, kde označil olympijské hry za „přímou sodomii“ a prezidenta MOV Thomase Bacha za „ďábla“, a vyzval ho, aby „urychleně odstoupil“.
V jednom z videí Kremlev říká, že Bachovi posílá pleny, aby se „nepos*al“, a pak udeřil do kamery, jako by to byl obličej.