Pohonné hmoty po šokujícím nárůstu cen v první polovině roku od počátku července s krátkou výjimkou na konci prázdnin zlevňovaly. V posledních dvou týdnech se však trend obrací a ceny opět rostou.
Jen během posledního týdne zdražil Natural 95 takřka o tři koruny a nafta zhruba o 2,20 Kč. Analytici tento vývoj však s ohledem na zvýšení spotřební daně z benzinu očekávali. A i když ceny rostou, ještě nedosáhly takové výše, jaká byla těsně před prázdninami a na jejich počátku, kdy stál litr naturalu v průměru 48 korun. Dnes je podle údajů CCS nejdražší benzin v Praze, kde stojí v průměru 42,86, naopak nejméně za něj zaplatíme v Jihočeském kraji, kde stojí cca 41,56 Kč.
K vývoji na trhu s pohonnými hmotami se pro FORUM 24 vyjádřil v odpovědích na několik otázek analytik společnosti XTB Jiří Tyleček.
Jaké jsou hlavní důvody tohoto nárůstu ceny?
Důvodů prudkého cenového nárůstu je více. Cena ropy rostla na počátku října ze zářijových minim až o 18 %. Přestože ceny ropy v posledních dnech korigovaly, stále se promítají do nárůstu cen paliv na čerpacích stanicích. Zároveň se spekuluje o zvyšování marží v sektoru. Data za čerpací stanice o maržích od MF však budeme mít k dispozici až na začátku listopadu. Cenový růst je však tak výrazný, že roli budou hrát také marže rafinérií. Mimo tyto efekty se již začíná projevovat zákaz importu ropy a ropných produktů z Ruska od prosince a nejistota vyplývající ze schválení cenového stropu na ruskou ropu. V neposlední řadě nepomáhá stávka ve francouzských rafinériích, která zvyšuje poptávku po ropných produktech v dalších zemích.
Dokdy cena ještě poroste?
Nečekám, že by růst cen paliv brzy (v příštích dnech) skončil. Existuje řada faktorů (viz výše), které růst cen podporují. A ani v následujícím týdnu zlevnění nečekám, pouze už by nárůst cen neměl být tak prudký, jako byl doposud.
Jaká může být cena dejme tomu za měsíc?
Existuje velká nejistota ohledně dalšího vývoje, nicméně nečekám pokles ceny. V případě pozitivního vývoje by mohl být nárůst pouze mírný, okolo 1 Kč na litr. Pokud by naopak nepřálo počasí či by reakce na zákaz importů ruské ropy byla silnější, tak by se cena mohla postupně přibližovat jarnímu maximu.
Myslíte si, že se cena ještě někdy ustálí na cenách podobných těm před napadením Ukrajiny Ruskem?
Není to vyloučeno, ale tomuto scénáři dávám pouze malou šanci. Takový cenový pokles by mohla způsobit pouze prudká recese spojená s přebytkem nabídky na trhu. I kdyby se situace uklidnila, tak 40+ korunové úrovně jsou daleko pravděpodobnější variantou dalšího cenového vývoje.