Jaroslav Vodička, předseda ÚV Českého svazu bojovníků za svobodu, vzpomíná na krach Hitlerova tažení proti SSSR a vyvozuje z toho dost zmatené závěry.
V Haló novinách Jaroslav Vodička ve svém článku 17. června píše mimo jiné o roce 1941:
„Západní velmoci překonaly tehdy ideologické rozdíly a zájmy a zahájily novou epochální spolupráci se Sovětským svazem. Společné vítězství nad nacismem pak zpečetila konference v Postupimi, jejíž závěry platí dodnes a chrání zájmy naší republiky, a soudní proces s hlavními nacistickými válečnými zločinci, který proběhl v Norimberku… Trubačům, kteří dnes ohlašují nový ,Drang nach Osten‘, je nutno znovu připomenout, že bez krachu blitzkriegu a odražení německých hitlerovských vojsk Rudou armádou před Moskvou před 80 lety na sklonku roku 1941 by poválečný vývoj Evropy a světa tak, jak ho dnes známe, nebyl možný. Proto jsou tato výročí významná a poučná dodnes a je nutno je připomínat.“
Pohraničník Jaroslav Vodička, který vstoupil do KSČ dokonce dvakrát a byl agentem Veřejné bezpečnosti, si historii poněkud upravuje. Západní velmoci se strategicky spojily se SSSR proti Hitlerovi, protože to byla logická volba. Překonat ale západní státy musely nikoli nějaké „ideologické rozdíly“, ale to, že Stalin s Hitlerem po roce 1939 a paktu Ribbentrop-Molotov spolupracoval a i v prvních dvou letech druhé světové války mu dodával stretagické suroviny.
Úplně mimo je ale jeho poznámka o nějakých „trubačích, kteří dnes ohlašují nový ,Drang nach Osten‘.“ To je jak fráze z Rudého práva. On někdo táhne na Moskvu? Nebo se tím myslí, že státy sousedící s dnešním Ruskem nesmí vstoupit do NATO? Zatím jsou to ruské jednotky, kdo bojuje na východní Ukrajině mimo území Ruska. Směrem na Západ vyslalo Rusko příslušníky GRU Čepigu s Miškinem s novičokem a aby se motali s falešnými pasy kolem muničního skladu ve Vrběticích. Z Ruska pocházejí dezinformace šířené ruskými trolly ze Sankt Petěrburgu a hackerské útoky na instituce v západních zemích.
Pokud někdo tyranizuje vlastní obyvatelstvo a narušuje život v dalších zemích, tak nejde o nějaký „ideologický konflikt“, který je třeba „překonat“. Kreml toho prostě musí nechat. Taková úvaha je ale pro někdejšího komunistického pohraničníka nejspíš moc složitá.