V prosinci loňského roku pohřbila Světlana Žuková z Krasnodaru svého syna, Leonida Žuka, který odešel do války s Ukrajinou jako člen společnosti Wagner. Jenže letos v září ho viděla živého na videu mezi vojáky ministerstva obrany. Ministerstvo potvrdilo, že muž s nimi podepsal smlouvu, ale Světlaně se nepodařilo se synem spojit. Ani zjistit, koho vlastně pohřbila.
Web Polygon.media muže nazval Schrödingerovým vojákem, tedy bojovníkem, který současně je a není. Od roku 2016 si Leonid Žuk odpykával trest podle paragrafu za vraždu spáchanou skupinou osob. Dostal 19 let v trestanecké kolonii. Dne 25. září Leonid podepsal smlouvu se společností ČVK Wagner.
„Zavolal, řekl, že půjde do války, požádala jsem, abychom počkali na prosincový termín a tam vše společně rozhodli, ale on řekl, že už smlouvu podepsal a že je dnes odvezou,“ říká matka Světlana. „Pokud vím, šel k wagnerovcům, aby si urychlil trest,“ dodává Leonidův přítel Alexandr.
Dne 1. prosince zástupci společnosti Wagner Světlaně oznámili, že její syn zemřel 10. listopadu při obsazování Artěmovska. „Ptala jsem se, jak zjistili, že jde o tělo mého syna. Řekli mi, že před odesláním do speciální vojenské operace odebírají DNA a pak ji porovnávají. Řekli, že tělo je v márnici v Rostově. Chtěla jsem tam jet sama a syna před pohřbem pořádně obléknout, ale nedovolili mi to.“
Od úřadů žádnou zprávu nedostala a rakev zakázali otevřít, „protože všechno bylo nepříjemné, strašně to páchlo“. „Dne 4. prosince bylo tělo dopraveno do Krasnodarského kraje, rakev jsem neotevřela,“ říká matka.
O devět měsíců později, 12. září 2023, Světlana v newsfeedu uviděla svého syna ve videu na telegramovém kanálu „Nečekej mě z Ukrajiny“. Na videu deset vojáků motostřeleckého pluku 1008 vyjmenovává problémy, s nimiž se setkali ve službě, a žádají opatření k jejich vyřešení.
„Pokud se Světlana sama rozhodne exhumovat tělo, půjde o paragraf 244 trestního zákoníku Ruské federace (zneužití těl zemřelých a míst jejich pohřbení). Jediným příkladem nezákonné exhumace, na který si vzpomínám, je případ Anatolije Moskvina, který z dětských těl vyráběl panenky. V devadesátých letech ještě existovali satanisté, kteří vykopávali těla,“ říká Nikolaj Korolev, bývalý policista.
„Mezi důvody pro opětovné pohřbení patří zjištění totožnosti zemřelých. Neměla by posílat elektronické výzvy, ale přijít po svých a napsat prohlášení. Pokud žádost nebude přijata, bude nutné se obrátit na vedoucího územního orgánu. Měla by se obrátit na ministerstvo vnitra, státní zastupitelství a vyšetřovací komisi. Ministerstvo vnitra se tím bude zabývat na sto procent. Na posouzení žádosti mají 30 dní. Při exhumaci jí udělají test DNA, ale laboratoře jsou teď plné a ona bude muset čekat nejméně půl roku. Nemáme jednotnou databázi testů DNA,“ vysvětluje Koroljov.
Podle něj je takových případů v Rusku mnoho: „Ve Tverské oblasti se nedávno stal případ, kdy bylo posláno tělo nesprávného vojáka. Rodina byla přesvědčena, že to není jejich příbuzný, a správa jim řekla ‚přiznejte se, jinak nedostanete žádné peníze‘.“