
Papež František FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0 / Public Domain
FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0 / Public Domain
Pohřeb papeže Františka se uskuteční v sobotu v 10 hodin na prostranství před bazilikou svatého Petra ve Vatikánu, oznámil tiskový odbor Vatikánu. O datu pohřbu v úterý ráno rozhodli kardinálové. Tělo papeže bude ve středu ráno převezeno do baziliky svatého Petra, kde se mu budou moci lidé poklonit. Vatikán již v úterý zveřejnil první fotografie papeže Františka v rakvi, která je nyní umístěna v kapli svaté Marty, kde většinou ráno sloužil mši, napsal Catholic News Service Rome.
Pohřební ceremoniál povede děkan sboru kardinálů Giovanni Battista Re. Po pohřbu bude rakev převezena do baziliky svatého Petra a pak do baziliky Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore), kde papež vyjádřil přání být pohřben.
#PopeFrancis lies in rest in the chapel of Santa Marta where he celebrated Mass most mornings. (Vatican Media photos) pic.twitter.com/O5yH2wjZdP
— Catholic News Service Rome (@CatholicNewsSvc) April 22, 2025
Účast na pohřbu zatím přislíbili například francouzský prezident Emmanuel Macron či americký prezident Donald Trump. Zúčastnit se chce také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, sdělil tiskovým agenturám zdroj z jeho kanceláře. Do Vatikánu přiletí i prezident Argentiny Javier Milei. Papež František z Argentiny pocházel.
Věřící z Česka pojedou do Říma po své ose
Zorganizovat cestu velkého počtu věřících do Říma na pohřeb papeže Františka není během několika dnů možné. Česká biskupská konference očekává, že se věřící z českých, moravských a slezských diecézí vypraví po své ose, oznámila v úterý její mluvčí Monika Klimentová.
Podle ní je pravděpodobné, že biskupové z českých zemí se přepraví letecky, možná spolu se zástupci vlády. Sehnat ale letenky nebo autobusy pro velký počet zájemců z řad věřících není v několika dnech možné. „Něco jako národní pouť se konat nebude. Do týdne nelze zařídit takovou masovou akci,“ řekla Klimentová. Národní pouť do Říma se v Jubilejním roce 2025, vyhlášeném papežem Františkem, uskutečnila na konci března. Z ČR se jí zúčastnilo kolem 2000 poutníků, mnozí jeli autobusy z jednotlivých diecézí.
Na nadcházející víkend papež František vyhlásil Jubileum teenagerů, chtěl v neděli 27. dubna kanonizovat patnáctiletého Carla Acutise. Acutis, obdivovatel svatého Františka z Assisi pro jeho obětavost vůči chudým, zemřel v roce 2006 na leukemii. Papež František ho v říjnu 2020 blahoslavil jako prvního mileniála, tedy člověka narozeného v letech 1980 až 1997.
Na chystanou kanonizační mši si podle Klimentové dříve zajistilo dopravu asi 500 převážně mladých poutníků z ČR. Po úmrtí papeže se musí kanonizace Acutise odložit. „Kanonizaci může dělat pouze papež,“ poznamenala mluvčí.
Volba nového papeže
Papež František zemřel v pondělí ráno ve své rezidenci Dům svaté Marty ve Vatikánu. V polovině února byl hospitalizován se zánětem průdušek, který se vyvinul v oboustranný zápal plic. Z nemocnice byl propuštěn na konci března.
Reakce, kondolence i vyjádření zármutku v pondělí vyjadřovali čelní politici, náboženští vůdci i věřící. Očekává se, že se na pohřební obřad dostaví řada státníků. Kondolenci v úterý vyjádřila Čína, která nemá s Vatikánem oficiální diplomatické vztahy, oba státy ale mají podepsanou dohodu o jmenování biskupů. Vatikán uznává Tchaj-wan.
Volba nové hlavy katolické církve by mohla začít mezi 5. a 10. květnem, píše italský tisk. Vatikánská pravidla stanovují, že konkláve začíná 15. a 20. dnem po úmrtí papeže. Umožňují ale i dřívější začátek, pokud se kardinálové-volitelé do Vatikánu dostaví před uvedenou lhůtou.
Vatikánská pravidla také stanovují, že jednání po úmrtí papeže se musí účastnit kardinálové, kteří jsou mladší 80 let. Těch je 135 a budou volit nového papeže. Starší kardinálové, mezi kterými je i český kardinál Dominik Duka, se volby papeže neúčastní.