Studenti Slezské univerzity v Opavě v úterý 27. února připomenou dva roky války na Ukrajině. Vzpomenou také na oběti komunistického režimu Jana Zajíce a Josefa Toufara, řekl za organizátory Milan Freiberg.
„Pojďme si společně připomenout už dva roky trvající agresi Ruské federace na Ukrajině. Pojďme ukázat, že nejsme z války unaveni. Nemáme totiž důvod k únavě. My sami ani naši příbuzní v ní zatím neumírají. A naše životy, na rozdíl od statečných obyvatel Ukrajiny, válka nijak výrazně nezasáhla,“ vzkázal Freiberg.
Na setkání, které doprovodí mluvené slovo, hudba i dokumentární film, účastníci vzpomenou i na oběti komunistického režimu – Jana Zajíce a Josefa Toufara. „Následovat bude panelová diskuse v kinosále v Hauerově ulici. Pozvání přijala pestrá paleta debatujících. Dorazí například ředitel ostravského studia České televize Miroslav Karas, novinář a spisovatel Ladislav Vrchovský, chartista a novinář Ivo Mludek, vydavatel a odpůrce komunistického režimu Zdeněk Jeník a další,“ řekl Freiberg.
Na akci zazní ukrajinské písně Tetiany Bohutské a její kapely Buď Láska Band. Večer završí projekce dokumentu Váleční reportéři režiséra Petra Jančárka.
Dva roky války na Ukrajině si vyžádaly desetitisíce až statisíce mrtvých a miliony uprchlíků. Ani jedna ze stran konfliktu neuvádí počet padlých vojáků. Podle posledních údajů evropského statistického úřadu Eurostat v EU žije 4,31 milionu ukrajinských válečných uprchlíků, kteří mají dočasnou ochranu. Nejvíce utečenců přijaly Německo, Polsko a Česko, která poskytuje dočasnou ochranu více než 370 000 lidí. Materiální či vojenskou pomoc poskytly Ukrajině skoro všechny země Evropské unie a Spojené státy, ale i Austrálie nebo Kanada.