Policie obvinila Rusa Ruslana Sokolovského, videobloggera, který sám sebe natáčel, jak hraje Pokemon Go uvnitř katedrály Jekatěrinburgu. Obviněn je ze spáchání extremismu a urážky náboženského cítění. Sokolovský byl zadržen a čeká na soud, který měl proběhnout 3. září. (V tuto chvíli výsledek ještě neznáme.) Soud měl stanovit, jestli bude blogger zatčen, jak uvedl jeho právník. Pokud bude usvědčen, Sokolovský by mohl strávit několik let ve vězení.
Dne 11. srpna tento muž zveřejnil na svém kanálu na YouTube video, které ho ukazuje, jak vstupuje do kostela Všech svatých v Jekatěrinburgu a hraje na svém iPhonu v celé katedrále Pokemon Go. V krátkém projevu na začátku videa Sokolovský řekl, že odmítá varování vyhlášené v médiích, že hrát Pokemon Go v kostelích by mohlo vést k trestu odnětí svobody.
„To je úplný nesmysl,“ řekl před kostelem Všech svatých. „Kdo by se mohl urazit kvůli tomu, že chodíte po kostele s chytrým telefonem?“
Jenže to se dost zmýlil. V polovině srpna řekl Valerij Gorelych, regionální policejní mluvčí, místním reportérům, že on osobně by chtěl vidět Sokolovského ve vězení na „nejméně pět let“. Argumentoval tím, že by to byl příklad, který by mohl odradit další hráče od páchání takového rouhání.
Jak informují The Moscow Times, na začátku roku 2016 Sokolovský zahájil vydávání ateistického časopisu a napsal: „Byli jsme inspirováni Charlie Hebdo a rozhodli se, že v Rusku existuje příliš málo takových publikací.“
V Rusku podle něj prakticky vládne policejní stát a cenzura.
Zprávu lze okomentovat dvěma vyhrocenými způsoby. Podle jednoho věděl blogger dobře, co dělá a stejně porušil pravidla. Do kostela chodit nemusí, to je i v Rusku stále ještě dobrovolné. S církvemi a policií nejsou žádné žerty, byť o nich může vzniknout dost vtipů. Sokolovský už viděl, jak dopadly Pussy Riot, byť jejich vystoupení bylo samozřejmě něčím jiným než tichým brouzdáním po kostele. V normální zemi to ale na odsouzení a odeslání do nějakého vězeňského tábora nestačí. Zvláště veřejně aktivní ateista by si mohl dát trochu pozor a nelézt do kostela, když není jeho, aby tam porušil pravidla a ještě se tím chlubil. Problém je nakonec v tom, že to zveřejnil, ne že to dělal.
Na druhou stranu je skutečně každý zákon, který bude postihovat „rouhání“, dost pochybný. Rouhání a znesvěcení a podobné pojmy jsou dost mlhavé. Podle některých katolíků se třeba papež František pořád rouhá nějakým tradicím, podle jiných se zase kardinál Duka kvůli příchylnosti k moci a vzbuzování antiuprchlických nálad proviňuje proti evangeliu. Rouhali se už starozákonní proroci, ale tenkrát se to tak nebralo.
Snad je slovem, které tuto událost s Pokémony v kostele označuje výstižně, slovo „nepřiměřenost“. Sokolovský by v normální zemi byl v kostele upozorněn, ať to nedělá, popřípadě vyveden, kdyby dál otravoval, nebo by dostal nějakou pokutu v ceně průměrného oběda. Na roky ve vězení to skutečně není. Pravoslaví se stalo novou mocenskou ideologií a kostely se proměnily – mimo jiné, abychom se taky nerouhali – v agitační střediska, jako byla v dobách SSSR ta vědecky ateistická. Mocenská vrstva si na své ideje sáhnout nedá.
Celý případ ukazuje, že současné Rusko normální zemí není. Největším rouháním je, když se někteří agenti KGB naparují ve vysokých církevních funkcích a nikomu to nevadí. Tedy vadí, ale není to nic platné. Ona to tam nebyla nikdy žádná sláva. Můžeme vést intelektuální debatu o tom, jestli je církev prolezlá kágébáctvím, nebo bylo naopak KGB infikované pravoslavím, když i jeho příslušníci potichu nechávali křtít své děti. Pravda je nejspíš obojí současně. Je to prostě aliance.
Mezi dámami z Pussy Riot a Sokolovským je ovšem rozdíl. Od nich bylo jejich vystoupení s písní „Bohorodičko vyžeň Putina“ celkem čitelným protestem proti moci. U bloggera žádné takové sdělení nevidíme, prostě si ateistický aktivista trochu zaprovokoval a prokázal, že současná moc v Rusku je paranoidní, což nyní na jeho případě opět v praxi nejspíš potvrdí. Nebylo to od něj moc chytré, zvlášť když víme, že v zemi už končí každá sranda a bude hůř. Hezká karikatura by z toho ale být mohla. Mladík honí Pokémony, jeho honí milicionáři a nad tím vším bdí Bohorodička s Putinem. Takové postmoderny jsme se za Brežněva ani nenadáli.