Hradní kancléř Vratislav Mynář na dnešním brífinku ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana zveřejnil video z návštěvy předsedy poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u lůžka hlavy státu. Na respirátory nebo ochranné oděvy, které k jednotce intenzivní péče (JIP) bezesporu patří, však všichni zapomněli. Co na aktuální vystoupení kancléře říká veřejnost?
„Dnešní brífink jsem svolal jako reakci na útoky médií,“ pronesl na začátku tiskové konference vedoucí Kancléře prezidenta republiky Vratislav Mynář a připomněl, jak byla informovaná veřejnost v případě zdravotního stavu někdejšího prezidenta Václava Havla, což řadu lidí nadzvedlo. „Brát si do pusy V. Havla je vrchol arogance a drzosti. Za jeho éry by se svou morálkou nemohli zametat ani nádvoří Pražského hradu,“ reagoval na Mynářův projev zastupitel Plzeňského kraje Marek Ženíšek (TOP 09).
Diskutující na internetu si také okamžitě všimli nedodržování ochranných opatření, jako je nošení respirátoru nebo ochranného oděvu, které k jednotkám intenzivní péče patří. „Jinými slovy: Vratislav Mynář, Radek Vondráček a spol. se zjevně domnívají, že jsou lidmi vyšší kategorie a povinnost nosit při návštěvě nemocnice respirátor se na ně nevztahuje. Určitě to bude mít blahodárný vliv na boj s pandemií,“ okomentoval situaci například editor magazínu Reportér Michal Musil.
Otec byl loni lednu v kritickém stavu. Bylo hodně zle, ale táta to dal tehdy. Znám ten špitál slušně. ISU, ARO 2, RES.. Nepamatuji si, že bychom s maminkou neměli na sobě ochranné obleky, včetně pokrývek hlavy.. Kde mají roušky, ty vole? Na co se to dívám? To nemůže být ÚVN. https://t.co/mT2uo2RMPd
— Pavel Novotný 🇨🇿 (@PavelNovotnak) October 21, 2021
Na dotaz, proč předseda sněmovny neměl při návštěvě prezidenta nasazený respirátor, Radek Vondráček pro Seznam Zprávy uvedl: „Pan prezident mi v respirátoru špatně rozuměl, když jsem na něj mluvil. Hůř slyší. Tak jsem si respirátor po dohodě odložil. Jinak jsem se po celou dobu po nemocnici pohyboval s respirátorem.“ Podle mluvčí Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Jitky Zinke ale členové Kanceláře prezidenta a předseda sněmovny porušili pravidla nemocnice.
https://twitter.com/vojtechgibis/status/1451184021942136837?s=25&fbclid=IwAR0eGgwOLAzX8p5NpHGo2cR67Qbum9iPmDW5s8wy6SNVcmUgwyC6q3dBRUE
Zástupci nemocnice senátu v pondělí sdělili, že prezident v současné době nemůže vykonávat žádné pracovní povinnosti, dlouhodobá prognóza Zemanova zdravotního stavu je „hodnocena jako krajně nejistá“. To například komentuje někdejší ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. „Mynář a Ovčáček odmítali poskytnout informace o zdraví prezidenta s ohledem na ochranu citlivých informací o zdraví M. Zemana, ale na svou ochranu účelově zveřejní cokoliv, bez ohledu na přání prezidenta. K ověření pravosti podpisu by stačilo ukázat videozáznam Policii ČR,“ uvádí Stehlíková.
Pokračuje zneužívání nemocného člověka a využití audiovisuálního záznamu k nedůstojnému mocenskému boji a matení veřejnosti.Minutový záznam s automatickým podpisem a německým citátem nevyvrací lékařský posudek o pracovní neschopnosti pacienta. Diagnózu určují lékaři,nikoliv laici
— Džamila Stehlíková (@DzamilaStehlik) October 21, 2021
Jestliže chtěl Mynář dokázat, že Zeman není schopen plnohodnotně pracovat, pak se mu to s tím videem povedlo dokonale.
— Alexandr Mitrofanov (@AlexandrMitrofa) October 21, 2021
Zástupci hradní kanceláře jsou tak za informování o stavu prezidenta i nadále kritizováni. „Je fajn vidět, že měl prezident Zeman docela dobrou náladu. To ale podle záběrů nic moc nevypovídá o tom, jestli je schopný vykonávat svůj úřad. Viděli jsme jedno podepsání listiny. Rozhodnout musí odborníci,“ uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Samotné zveřejnění záznamu, jak Zeman podepisuje dokument, je ale podle Mynáře v zájmu ochrany práv prezidenta republiky.