Posledními dny a týdny hýbou skandály kolem ministra financí Andreje Babiše. Sprosté urážení novinářů a hned nato estébácké volání po vyhazovu týchž novinářů za to, že si dovolili o něm natáčet reportáže. Nevysvětlené miliardové příjmy, trestní oznámení ve věci korunových dluhopisů a (po Čapím hnízdě opět) podezření z mnohamilionového podvodu, tentokrát pro změnu nikoli dotačního, nýbrž daňového.
Docela dost na to, aby bylo o čem mluvit a psát a Facebook i Twitter překypovaly zdravým naštváním a vzrušenými debatami.
Pojďme se na pár úlovků, které aktuálně uvízly „v síti“, podívat.
Miliardář A. Babiš žádá pracovněprávní postih novinářů, co si dovolili dávat nepříjemné otázky. Ještě že ČT nepatří do Agrofertu, už by letěli.
Je dobře, že se najdou novináři, kteří se nebojí politicky vlivného miliardáře, i když je takto nepřijatelně uráží.
Vlk zákona se nažral, ale koza Babišových obchodních zájmů zůstala celá.
Partie na Primě. Korunové dluhopisy Agrofertu byl daňový trik, A. Babiš se chová pokrytecky.
Zpátečka šéfa ANO v kauze dluhopisů dokládá, proč je důležité mít nezávislá média a politické strany, které si AB nekoupí ani je nezastraší.
Babiš otočil o 180°, kapituloval a tím fakticky přiznal, že to, co udělal s korunovými dluhopisy, byla neobhajitelná snaha obrat stát na daních.
Lidi už to zkrátka vytáčí a nakládají mu to pěkně bez servítků. Není divu.
Ale počkat – vážně myslíte, že to jsou komentáře právem rozhořčených občanů, kteří na sociálních sítích vyjadřují znechucení ministrem financí? Lidí, kteří oprávněně kritizují jeho bezprecedentní nestydaté počínání, ale bohužel zatím nemají vcelku žádnou možnost s tím něco udělat?
Víc už se mýlit nemůžete.
Všechno do posledního to jsou tweety PREMIÉRA. Předsedy Vlády České republiky Bohuslava Sobotky.
Že pan premiér jen mluví, ale nekoná, mu bylo vyčítáno už v době, kdy na veřejnost vybublal skandál kolem Čapího hnízda. Jistě pamatujete: Je moje, není moje, nevím, čí bylo, aha, vlastně patřilo mým dětem. Zatímco ve skutečnosti: Patřilo do obřího Agrofertu, pak se z něj účelově vyvedlo, aby shráblo dotaci pro malé podnikatele, načež se s padesáti miliony šťastně navrátilo do náruče páně Babišova holdingu. Malá domů, a je to. Kdo nekrade, okrádá rodinu.
Pana premiéra Sobotku tehdy někteří – velmi trefně – přirovnali ke známé postavičce ševce z pohádky Pyšná princezna, který čas od času přeskočí hranici, statečně něco zahaleká, pak schlípne uši a mlčky se courá zas domů.
Je totiž poněkud tristní mít premiéra, který o ministrovi SVÉ vlády jenom „hrdinsky“ tweetuje tak, že by se za to nemusel stydět nejostřejší představitel opozice, ale vůbec nic s tím nedělá. Do televize sděluje smutnou pravdu, že Babišovy korunové dluhopisy jsou „jednoznačný daňový trik“. Ještě smutnější než tento očividný fakt je ale to, že dál už se neděje – a nejspíš ani nebude dít – nic.
Mnozí sice namítají, že nic dělat nemůže, protože pokud by Babiše odvolal, odešlo by celé ANO a vláda by padla. Je fakt, že pád vlády nějakých osm měsíců před volbami není zrovna tím, co by si kdokoli soudný mohl přát. Zvlášť když je jasné, že hned poté by nás pan prezident Zeman právě tak jako minule obšťastnil úřednickou vládou svých kamarádů. Do jejího čela by téměř nepochybně jmenoval kamaráda, který mu nosí tlačenku. Což by, pravda, nebylo ani z deště pod okap. To by bylo z deště rovnou do žumpy.
Málokdo si ale uvědomuje, že nic takového by nastat nemuselo. Opozice sice nemusí sociální demokraty či Bohuslava Sobotku přímo milovat, ale současně ani ona logicky netouží po zemanovsko-kamarádíčkovské vládě a nemíní k ní panu prezidentovi nijak pomáhat. A právě z toho důvodu přišla už v době Čapího hnízda TOP 09 s racionální nabídkou pro případ, že by byl Babiš odvolán a ve Sněmovně došlo na hlasování o důvěře vládě.
Miroslav Kalousek pro ČT 24 uvedl: „Řekl jsem, a na tom trvám, že od TOP 09 nepřijde ani jeden aktivní hlas pro vyslovení nedůvěry vládě. Protože v takovém případě by se pan prezident rozhodoval zcela volně o tom, kdo bude předseda vlády ještě v tomto volebním období. Takovou volnou úvahu my panu prezidentovi skutečně dát nechceme.“
Předseda vládní KDU-ČSL Pavel Bělobrádek poté připustil, že v případě rozpadu koalice by takový postup byl možný. Prostě by se dovládlo menšinově.
„Pokud by došlo k tomu, že by se koalice rozpadla, a my z ní odcházet nehodláme, tak je to určitě možnost, aby nedošlo k předčasným volbám a dovládlo se do konce volebního období…,“ řekl Bělobrádek v rozhovoru pro Český rozhlas.
A co na to pan premiér? Rozpomene se, že je předsedou vlády, a začne konečně konat? Nebo nás obdaří ještě mnoha rozhořčenými tweety? Místo „oje***“ by jako správný ostrý hoch mohl napříště napsat třeba i něco o „ochcá***“ To je taky takové lidové. A žádnou zvláštní odvahu si to nežádá.