Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj čelí vlně kritiky ze strany vojáků, zákonodárců i vojenských analytiků kvůli rychlému postupu ruských sil na východě Ukrajiny poté, co Kyjev zahájil překvapivou invazi do ruské Kurské oblasti. Podle deníku Financial Times mnozí Ukrajinci invazi do Kurské oblasti oslavovali v naději, že donutí Moskvu přesměrovat zdroje na novou frontu a změnit tempo války ve prospěch Ukrajiny.
Ruský postup v Doněcké oblasti z tohoto týdne však podle deníku vyvolal negativní reakce proti vedení v Kyjevě. Kritici tvrdí, že pozice Ukrajiny byly oslabeny přesunem tisíců bojem zocelených ukrajinských vojáků před kurskou operací.
Ruské jednotky se aktuálně blíží ke strategicky významnému městu Pokrovsk, tento týden obsadily několik okolních měst a donutily ukrajinské jednotky ustoupit z připravených obranných pozic. Podle ukrajinské analytické skupiny Frontelligence Insight je Pokrovsk jedním ze dvou klíčových železničních a silničních uzlů v Doněcké oblasti a jeho ztráta by ohrozila logistickou podporu ukrajinské armády v celém regionu.
Satelitní snímky analyzované výzkumníky z otevřených zdrojů finské skupiny Black Bird podle Financial Times ukazují, že ruské jednotky jsou od Pokrovska vzdáleny pouhých osm kilometrů. V reakci na to místní úřady nařídily evakuaci obyvatel této oblasti.
Vojenský analytik Alexandr Kovalenko označil situaci na východním okraji Pokrovska za „naprosté selhání obrany“. „Obyčejní vojáci, kteří drží své pozice, za to nemohou. Problémem jsou ti, kteří za tyto vojáky rozhodují,“ řekl deníku a poukázal na vedení Ukrajiny. Obavy z obrany Pokrovska stejně jako on vyjádřilo i několik vojáků.
Žeňa, ukrajinský voják 93. mechanizované brigády, který se loni účastnil vyčerpávající desetiměsíční bitvy u Bachmutu, popsal rychlé zhoršení situace v Pokrovsku. Kritizoval strukturu vojenského velení a poukazoval na systémová selhání a nedostatečnou reakci na změny podmínek na bojišti. „Abych byl upřímný, nikdy jsem nic takového neviděl. Všechno se tak rychle rozpadá. Pokrovsk padne mnohem rychleji než Bachmut,“ řekl Financial Times.
Ukrajinské jednotky tento týden opustily Novogrodovku, která se nachází osm kilometrů jihovýchodně od strategického města Pokrovsk. Centrum obranných strategií (CDS), kyjevský bezpečnostní think-tank, uvedl, že tento závěr svědčí o nedostatku obranných zdrojů, a to navzdory významu města jako logistického centra. Poslankyně, členka výboru pro obranu Mariana Bezuglová zveřejnila na sociální síti Facebook fotografie ze své návštěvy frontové linie u Novogrodovky minulý týden. Tvrdila, že Rusům se otevřela cesta k Pokrovsku.
„Zákopy před Novogrodovkou byly prázdné. V kdysi dvacetitisícovém městě nebyla prakticky žádná ukrajinská armáda,“ napsala podle britského deníku v ostrém příspěvku.
Během úterní tiskové konference v Kyjevě Zelenskyj sice označil situaci na frontové linii u Pokrovska za „mimořádně obtížnou“, ale uvedl, že postup Ruska v této oblasti se po ukrajinské ofenzivě na Kurskou oblast zpomalil. Ve skutečnosti ale podle několika vojenských analytiků, včetně ukrajinské skupiny Deep State, která je úzce spjata s ministerstvem obrany Ukrajiny a která monitoruje pohyby na frontové linii, ruská vojska postupovala v Donbasu rychleji než v předchozích měsících, a to počínaje 6. srpnem.
„Panuje zde naprostý chaos,“ řekl Financial Times analytik projektu Deep State a poukázal na pád klíčových osad, jako je právě Novogrodovka. Během posledních tří týdnů se moskevské jednotky rychle zmocnily více než dvou desítek měst a vesnic s minimálním odporem.
„Ukrajina vyčlenila rezervy na Kursk, čímž ponechala méně možností k zacelení mezer na jiných místech. Některé zkušenější brigády byly nahrazeny novými, méně zkušenými jednotkami,“ okomentoval ruský postup Rob Lee, vedoucí výzkumný pracovník Institutu zahraničněpolitických studií.
Problémem je podle Financial Times, že vojáci, kteří byli letos v létě mobilizováni v souladu s novými mobilizačními zákony a kteří měli vstoupit do řad Ozbrojených sil Ukrajiny, byli posláni do boje bez výcviku a zkušeností. „Zamrznou… Nevědí, co mají dělat ve skutečné bitvě. Mnozí se při prvním výbuchu otočí a utečou,“ prohlásil poručík, jehož jednotky jsou na frontové linii u Pokrovska.
Dělostřelectvo navíc nemá dostatek munice, což se promítá do vážného nepoměru v palebné síle ve srovnání s ruskými jednotkami. „Docházejí nám náboje. Prostě jich nemáme dost,“ řekl velitel dělostřelectva s tím, že mnoho prostředků bylo přesměrováno na sever, ke Kursku. Přibližně poslední měsíc měla jeho jednotka jeden granát na každých šest až osm vypálených Rusy.
Mezitím si ruské jednotky udržují značnou taktickou převahu, podporovanou nejlepšími schopnostmi letectva a bezpilotních letounů, stejně jako dělostřelectva, uvedl podle britského deníku think-tank CDS.
Ukrajinský novinář a voják Stanislav Asejev, který se nyní nachází na východní frontě, varoval před možným „zničením celé jižní skupiny vojsk v regionu, nejen Pokrovska“. Označil to za „soubor vnitřních příčin: od sázení květin místo opevnění až po nepochopení vrchního velení pro problémy, které jsou zřejmé každému vojákovi v zákopech“.
„Co se dá pro Pokrovsk udělat? Bohužel jediným východiskem je evakuace co největšího počtu lidí. Myslím, že město brzy přestane existovat,“ řekl Asejev. Podle Frontelligence může ukrajinské vedení ještě posílit frontovou linii nasazením nových brigád nebo přesunem sil z jiných oblastí. Pokud však Pokrovsk padne, může to ruským jednotkám otevřít cestu k Dněpru, čtvrtému největšímu městu na Ukrajině.