Hejtman Pardubického kraje a bývalý místopředseda sociální demokracie Martin Netolický minulý týden po schválení daňového balíčku prohlásil, že ČSSD musí odejít z vlády, která přestala fungovat, jinak bude pro smích. Místopředsedkyně sociálních demokratů a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na to má jiný názor. Její postoj krásně ukazuje, jak to její partaj mohla dopracovat do tak tristního stavu, v jakém se aktuálně nachází.
Vyhlídky ministrů a ministryně za sociální demokracii nejsou moc příznivé. Sněmovní volby příští rok s velkou pravděpodobností zanechají sociálnědemokratickou stranu mimo poslaneckou sněmovnu, takže naděje na to, že by se znovu dostali do tak významné politické funkce, kterou nyní zastávají, je mizivá. Proto nyní lpí na každém dalším měsíci, kdy mohou ve vládě setrvat, a rozhodně se jim nechce vládní kabinet opouštět.
Platí to i pro ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou. Ta se na své facebookové stránce k otázce, zda sociální demokraté zůstanou ve vládě, vyjádřila takto: „Pro mě je odpověď jednoznačná. Během pandemie se z vlády neodchází, vyvolávat další krizi by nikomu neprospělo.“
A dodala: „Navíc já nejsem zvyklá odcházet od rozdělané práce. Funkci ministryně jsem vzala, abych mohla pracovat pro lidi, kteří to potřebují. Ve sněmovně mám tucet zákonů a chci dotáhnout alespoň to nejdůležitější – podporu pracujících rodin s dětmi, změny v lékařské posudkové službě a chceme prosadit spravedlivé důchody! Teď přijde na řadu přídavek na dítě. Ten nemá být jen chudinskou dávkou, ale má pomáhat pracujícím rodinám s nízkými příjmy.“
Je to pořád ta samá písnička. Sociální demokraté šli do vlády kvůli tomu, aby pomáhali lidem, kteří dělají všechno správně a na které nikdo jiný nemyslí. Udělali to proto, aby se mohli zastat těch, kteří nemají štěstí na vysoké platy, a tak dále a tak podobně. Jana Maláčová to opakuje stále dokola a sama se dojímá nad tím, jak jí na těchto lidech a samozřejmě také na seniorech a rodinách s dětmi záleží a jak pro ně dělá, co může.
Póza plná laciného patosu
Kdyby to nepůsobilo jako naučená básnička a nebylo to celé tak umělé, teatrální a přepálené, možná by tomu někdo i věřil. Když o tom však ministryně mluví, nasadí tón odvážné rekyně a poslední spravedlivé na světě, takže výsledný dojem je, že je to pouhá póza plná laciného patosu. A výsledky aktuálních předvolebních průzkumů ukazují, že tomu skutečně nevěří ani ti, za které se místopředsedkyně ČSSD tak srdnatě bije.
Co se týče odchodu z vlády během pandemie, stačilo by, kdyby sociální demokraté řekli, že kabinet opustí po skončení nouzového stavu. Takhle to skoro vypadá, že Jana Maláčová a stejně tak i předseda Jan Hamáček, který tvrdí něco velmi podobného, jsou tak trochu rádi, že se mohou vymluvit na pandemii, která působí jako docela pádný důvod nečeřit vody a nevyvolávat další zmatky. Jenže nebyl by přece žádný problém dát jasně najevo, že ČSSD vládu opustí, až budeme z nejhoršího venku. Už teď je ale zřejmé, že sociální demokraté neudělají vůbec nic, jako ostatně již mnohokrát.
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček tak pro ČTK uvedl: „V situaci, kdy jsme nuceni každý den řešit koronavirovou krizi, není namístě se zabývat výzvami k odchodu z vlády. To není na pořadu dne.“ Na pandemii se odvolal rovněž ministr kultury a někdejší dlouholetý místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek: „Nezdá se mi být šťastné teď, možná v nejhlubším bodě krize, prásknout dveřmi, když máme úkol se o něco snažit a něco dělat, abychom ji překonali.“
Pokrytectví a alibismus
Co k tomu říct? Sociální demokraté byli v Babišově vládě před pandemií a budou v ní i po ní, takže vůbec nemá smysl se na ni vymlouvat a operovat s ní. Nejde o nic jiného než o pokrytectví a alibismus. A ministryně Maláčová k pandemii přidává jen zaklínání se rozdělanou prací, kterou by chtěla dokončit, a zaštiťování se lidmi, kteří údajně potřebují, aby pro ně pracovala.
V posledku si je tak bere jako rukojmí, aby mohla setrvat ve funkci, kterou dnes vykonává, což se nakonec týká i oněch pracovních restů, které místopředsedkyně sociálnědemokratické strany zmiňuje. Za pozornost stojí ten spojený s důchody. Jana Maláčová chce prosadit „spravedlivé důchody“.
O těch ale v programovém prohlášení vlády není ani slovo. Tam se píše o důchodové reformě. Spravedlivé důchody ovšem znějí spíše jako důvod pro setrvání ve vládě než důchodová reforma. Zvlášť v situaci, kdy je minimálně velmi sporné, jestli to, s čím Jana Maláčová přijde, bude nějaká důchodová reforma.
Zkrátka, když se chce, důvod pro setrvání ve vládě se vždycky najde. Bohužel jsou to všechno důvody zástupné. Ten hlavní je zřejmý: ministři a ministryně za sociální demokracii prostě ve vládě a ve svých funkcích být chtějí. Protože je to pro ně osobně jednoduše lepší než v nich nebýt. Otázka je, proč jim na to naskakují a tolerují jim to i spolustraníci, kteří z toho nic nemají a jen se za tu nedůstojnou taškařici musí čím dál víc stydět.