Vládce Kataru Tamim bin Hamad Sání dorazil v úterý 4. října do Česka s tím, že se zúčastní čtvrtečního summitu Evropského politického společenství. Jeho účast, která nebyla potvrzena ze strany Bruselu, mu měli přislíbit lidé kolem české hlavy státu. „Pokud by se ukázalo, že emír dostal nepodložené sliby a že je dostal od českých představitelů nebo z okruhu Pražského hradu, tak by to byla vážná blamáž na naší straně,“ okomentoval pro deník FORUM 24 možné důsledky diplomat a bývalý velvyslanec České republiky ve Spojených státech Michael Žantovský.
Jaký bude mít dopad na českou zahraniční politiku zřejmě zpackaná návštěva katarského emíra, kterého pozvali lidé kolem prezidenta Miloše Zemana?
Myslím, že není pochyb o tom, že ho pozvali lidé kolem prezidenta Zemana. Oni se s tím, myslím, ani neskrývají. Pan Mynář byl dříve tento rok na návštěvě v Kataru a podle toho, co vím, tlumočil emírovi pozvání k návštěvě České republiky. Ale zda to mělo být v tomto termínu a jak to souviselo s tím setkáním Evropského politického společenství, tím si jistý nejsem.
Nakolik může být věrohodná verze prezidentské kanceláře, která říká, že Brusel zkrátka neodsouhlasil účast katarského emíra na summitu Evropského politického společenství? Schůzka prezidenta s emírem měla podle Pražského hradu proběhnout skvěle a emír neměl odcestovat uražený.
To, jestli odcestoval uražený, nebo ne, to ví sám emír. Podle toho, co veřejně všechny strany přiznávají, byl emír doprovázen delegací a během jeho pobytu došlo k podpisu bilaterálních dohod, z čehož by se dalo možná soudit, že po té bilaterální stránce splnila návštěva víceméně svůj účel. To, co se musíme teprve dozvědět, je, jestli někdo – a případně kdo –, slíbil emírovi účast na setkání Evropského politického společenství, protože je, myslím, naprosto zřejmé, že s touto představou v tomto datu přiletěl. A pokud tento příslib nebyl jaksi náležitě projednán a předjednán s ostatními partnery v rámci tohoto setkání, tak by to vysvětlovalo náhlý a rozhodně neplánovaný emírův odlet a také to, že asi neodlétal v nejbujařejší náladě.
Podle informací deníku FORUM 24 uvedli katarského emíra v omyl právě lidé kolem prezidenta Zemana. Jak to vidíte vy?
Považuji za nesporné, že ho pozvali lidé z Hradu. Ale u toho, co mu slíbili, jsem nebyl a nemůžu to vědět.
Řekl byste ale, že jde o závažné pochybení české diplomacie?
Pokud by se ukázalo, že emír dostal nepodložené sliby a že je dostal od českých představitelů nebo z okruhu Pražského hradu, tak by to byla vážná blamáž na naší straně. Jen mohu opakovat, že jestli tomu tak skutečně bylo, to vážně nevím.
Pokud by to tak opravdu bylo, jaké to může mít pro Českou republiku důsledky v rámci mezinárodních vztahů?
Nerad se dostávám do hypotetických spekulací. Ale jedna věc je nabíledni, a to je, že od Kataru jako v současnosti největšího exportéra zkapalněného zemního plynu, LNG, jsme si zcela jistě slibovali, že nám pomůže naplnit naše zásobníky a kompenzovat ten výpadek ruského plynu. Pokud by došlo k takové diplomatické blamáži, mohlo by to tedy samozřejmě mít negativní vliv a jistě by to naše vyhlídky na tyto dodávky neposílilo.
Mohlo by to ovlivnit i vztahy České republiky s dalšími zeměmi například právě na Středním východě?
To se nedomnívám. Z toho, co vím o Středním východě, tak tam si země sledují většinou své vlastní cíle a svou vlastní prestiž a nepřenášejí problémy v jednom bilaterálním vztahu na druhé země. To mi nepřipadá, že by hrozilo. Ale plyn je důležitý.