Rusko v okupovaných částech Ukrajiny nahrazuje tamní média svou propagandou, informovala britská stanice BBC. Ruské jednotky vyhrožují novinářům a požadují po nich, aby šířili zprávy tak, jak je vidí Kreml. Součástí strategie je obsazování vysílačů a nahrazování ukrajinských zpravodajských pořadů těmi ruskými.
Serhij Staruško a jeho kolegové jednoho dne začátkem března zrovna končili ranní redakční poradu, když před sídlo jejich regionální mediální společnosti přijela ruská vojenská vozidla. Během několika minut vojáci vtrhli do třípatrové budovy v nyní okupovaném ukrajinském přístavním městě Berďansk, napsala BBC. Rusové asi 50 zaměstnanců drželi pět hodin jako rukojmí.
Podle státní služby pro speciální komunikaci a informační ochranu Ukrajiny využívají Rusové osm stanic pro vysílání „propagandy a dezinformací“ pro obyvatele jižní Ukrajiny.
V Berďansku musel Serhij Staruško lhát před kamerou a oznámit, že vyhlašuje válku takzvaným „ukrajinským nacionalistům“. Rusové mu vyhrožovali, že jeho prohlášení zveřejní na internetu, pokud odmítne spolupracovat.
„Všude byli ozbrojení lidé, bylo jich několik desítek a myslím že takových pět nebo šest bylo z (ruské tajné služby) FSB. Řekli, že nyní je to Rusko a že jestli chceme žít, budeme muset spolupracovat,“ říká Serhij, kterému se z Berďansku podařilo dostat. „Spolupráce“ pro něj a pro jeho kolegy znamenala prozradit kontakty na berďanské proukrajinské aktivisty a vojáky a vysílat proruskou propagandu.
Nešlo o plané výhrůžky. „Odvedli mě do vedlejší místnosti. Začali mě koleny a dlaněmi bít do hlavy, hrudníku a nohou tak, abych neměl moc modřin,“ vzpomíná Staruško. „Pak mi jeden z nich vyhrožoval se zbraní v ruce: držel mi ji u hlavy a u genitálií. Ptali se mě, jestli chci zavolat manželce a rozloučit se s ní,“ říká.
Následující den ruské televizní stanice vysílaly video, které podle nich zachycovalo moment ovládnutí stanice – ale ve skutečnosti v době, kdy Rusové přišli s kamerami, byla už budova prázdná. Ruský reportér tvrdil, že armáda musela stanici ovládnout, protože šířila „dezinformace o situaci ve městě“. Šlo o poslední fungující ukrajinskou mediální společnost v Berďansku, vysílání celostátních médií bylo zablokováno.
Před ruskou invazí obyvatelé tohoto regionu mohli sledovat desítky ukrajinských celostátních kanálů a několik místních. Pokud nemají příjem satelitního vysílání, mají nyní přístup k 24 programům ruské státní televize a televizím vysílajícím ze samozvaných povstaleckých republik na východě Ukrajiny.
Televize vysílající z Krymu nově přinášejí zpravodajské pořady pro obyvatele podle Ruska „osvobozených oblastí“ na jihu Ukrajiny. O válce v nich není ani zmínka a reportéři tvrdí, že „život v regionu se s příchodem ruských jednotek zlepšil“ a že „tyto oblasti mají skutečnou šanci dostat se z krize vyvolané ukrajinskými úřady“.
Rusové se nejen snaží ovládnout vysílání, vytvářejí i podvodný obsah – jak se přesvědčil Mychajlo Kumok, majitel mediální společnosti v jihoukrajinském Melitopolu. Když Rusové ovládli město, pět ozbrojených vojáků zaklepalo u něj na dveře. Zabavili mu laptop a počítač a Mychajla i jeho manželku odvezli na svoji základnu na „pohovor“. Vyptávali se ho, proč jeho mediální skupina označuje Rusy za okupanty. Kumok jim odpověděl, že neví, jak jinak by je měl nazývat. „Začali mluvit o takzvané denacifikaci a já jsem jim odpověděl, že jsem Žid, rusky mluvící Žid – tak proč přišli,“ říká. Kumok uvádí, že odmítal s Rusy spolupracovat a zveřejňovat jejich propagandu, a tak se rozhodl zavřít jak svoje noviny, tak internetovou stránku. Ale byl v šoku, když viděl, že mezi místními lidmi se šíří falešné noviny se značkou jeho společnosti.