Česká strana sociálně demokratická a Strana zelených vyjednávají o předvolební spolupráci. V praxi to znamená, že by sociální demokracie uvolnila na svých kandidátkách v nadcházejících sněmovních volbách místa kandidátům za Zelené. Zatím není jisté, zda se strany dohodnou, ale v obou partajích existují politici, kteří to velmi silně prosazují. Znamenalo by to zásadní proměnu sociálně demokratické strany a změnu jejího směřování, nebo by šlo jen o pragmatický počin s cílem nahodit novou image a upoutat nějaké ty voliče?
Sociální demokraté se už před časem nechali slyšet, že budou vyjednávat o levicové volební alianci s odboráři, nezávislými odborníky, regionálními uskupeními a případně dalšími subjekty, ke kterým mají programově blízko. Z toho všeho je nejzajímavější spolupráce se Zelenými, kterou explicitně zmínil místopředseda strany a ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček a kterou dlouhodobě velmi silně prosazuje další z místopředsedů sociální demokracie Michal Šmarda.
Je zajímavé zamyslet se nad tím, jakým způsobem si tento krok vykládat a zda je možné ho ze strany ČSSD brát jako výsledek vážně míněné reflexe, že by se sebou měla něco dělat a že by se měla z gruntu změnit a transformovat.
Klíčové je, zda z toho plyne, že sociální demokraté už nechtějí být tou „starou dobrou“ sociální demokracií, kterou před lety volilo více než třicet procent voličů a která bývala nejsilnější politickou stranou v zemi.
Tohle upínání se k minulosti vede k tomu, že se sociálně demokratická strana neustále snaží vzkřísit něco, co už je dávno mrtvé, co nefunguje a co se již ani nemůže vrátit, protože časy se zkrátka změnily.
Krásně to ukázala například sázka ČSSD na červený svetr stranického předsedy Jana Hamáčka v loňských senátních a krajských volbách.
Sociální demokracie bude vyjednávat o levicové volební alianci s odboráři, nezávislými odborníky, regionálními uskupeními a případně dalšími subjekty, ke kterým máme programově blízko. Vedení @CSSD dostalo na dnešním online zasedání předsednictva k otevření strany silný mandát. pic.twitter.com/DIrKSHsHWZ
— Jana Maláčová (@JMalacova) January 9, 2021
Spolupráce se Zelenými by byl pokus o něco úplně nového. Otázku, jestli tahle cesta někam vede, či nevede, nechme v tuhle chvíli stranou. Zásadní je, jestli se sociální demokraté pro ni dovedou upřímně a poctivě rozhodnout, a nebo z jejich strany půjde převážně o kalkul, vypočítavost a pragmatismus, protože v alianci se Zelenými, odboráři a dalšími vidí poslední šanci, jak se udržet ve sněmovně.
Dlouhodobý projekt
Starosta Nového Města na Moravě a místopředseda sociální demokracie Michal Šmarda v rozhovoru pro Info.cz uvedl: „Pokud jde o Zelené, což jsou jednání, u kterých jsem byl nejvíc, řekl bych to takto: Programově jsme si velmi blízko a rozcházíme se spíš v důrazech na různá témata. Lišíme se hlavně v očích lidí, kteří si ještě neuvědomili, jak moc se svět mění. Obhajoba sociálních práv a důstojné práce za důstojnou mzdu vyžaduje do budoucna zcela nové přístupy,“ zdůraznil Šmarda.
Online předs. @CSSD má něco do sebe. Kafe a perníky od @JMalacova 👍 Řešíme program pro následující 4 roky, ale i národní plán obnovy. Bavíme se i o volbách. Musíme se více otevřít, pozvat ke spolupráci přirozené partnery, třeba odbory nebo @zeleni_cz. Jsme si programově blízko. pic.twitter.com/B8znNy9y5A
— Tomáš Petříček (@TPetricek) January 9, 2021
A dodal: „Na jedné straně už nepůjde hájit zájmy zaměstnanců tím, že budu udržovat v chodu starý svět, na druhé straně ale nemohu požadovat překotnou restrukturalizaci průmyslu, aniž bych myslel na to, aby na ni nedopláceli ti nejslabší. Existuje spousta předsudků, kterým čelí na jedné straně ČSSD, na druhé straně Zelení. Ale já jsem přesvědčený, že syntéza našich programů je něco, co nabízí řešení problémů České republiky pro 21. století.“
Samotný Michal Šmarda je zřejmě velmi silně přesvědčený o tom, že budoucnost sociální demokracie spočívá ve spolupráci se Stranou zelených. A tento směr s největší pravděpodobností prosazuje především z hodnotových a ideových důvodů a ne z nějakých zištných motivů, aby si sociální demokraté udrželi posty v dolní komoře parlamentu a nebo kdekoli jinde. Proto také Šmarda vyzdvihuje, že jde o dlouhodobý projekt, pro který by neměly být rozhodující nadcházející volby do sněmovny.
Kandidatura do čela strany
Potíž je v tom, že v sociální demokracii asi stále pořád převažují lidé, kteří si – slovy místopředsedy Šmardy – ještě neuvědomili, jak moc se svět mění. A pokud tihle straníci a straničtí funkcionáři dají ke spolupráci nejenom se Zelenými, ale i dalšími jednotlivci a subjekty souhlas, nebude to ze stejného idealismu, který najdeme u starosty Nového Města na Moravě Michala Šmardy.
Důvod, proč se případně rozhodnou uvolnit místa na kandidátních listinách sociální demokracie členům Strany zelených, odborářům, nezávislým odborníkům či představitelům regionálních uskupení, bude v základu stejný, proč se v roce 2018 po vnitrostranickém referendu nakonec rozhoupali vstoupit do vlády s hnutím ANO a Andrejem Babišem – protože to byla šance, jak se udržet u moci.
V této situaci by dávalo smysl, aby Michal Šmarda jako ten, kdo spolupráci se Zelenými tlačí nejvíce ze všech, kandidoval na příštím sjezdu sociální demokracie ideálně rovnou na předsedu ČSSD. A úplně nejlepší by bylo, kdyby se o tento post ucházel se slibem, že v případě, že sociální demokraté z poslanecké sněmovny po podzimních volbách nevypadnou, zůstanou minimálně jedno volební období v opozici.
Pokud by se za těchto podmínek šéfem strany stal, jednak by to byl jasný doklad toho, že si sociální demokraté spolupráci se Zelenými opravdu přejí, a jednak, že jim nejde jen o to zvýšit si šanci na vládní posty. Jestliže by Michal Šmarda nebyl zvolen předsedou, bylo by vymalováno. Otázka je, jestli by se sociální demokracie Šmardy nezbavila krátce po volbách, pokud by svůj slib o odchodu do opozice chtěl skutečně splnit.