Zatímco byl v České republice vyhlášen nouzový stav kvůli obavám z šíření koronaviru, nechal premiér Andrej Babiš mimořádně zařadit na pondělní jednání vlády zákon o evidenci skutečných majitelů firem. V případě jeho schválení by při posuzování střetu zájmů umožňoval výjimku holdingu Agrofert. Majitel svěřenských fondů by mohl zůstat utajen. Piráti nyní vyzvali k jeho přepracování, v opačném případě budou hlasovat ve Sněmovně proti.
Aktuálně má vláda na stole hned dva legislativní návrhy týkající se skutečných majitelů firem. Vedle návrhu ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), který sporné ustanovení o svěřenských fondech obsahuje, také návrh Legislativní rady vlády. V druhé verzi je pasáž vypuštěna a nahrazena odkazem na obecnou právní úpravu u obchodních korporací. Jelikož může být reálný dopad druhé varianty podle Pirátů nejasný, měl by být text přepracován.
„Nedávno bylo Česko kritizováno protikorupční skupinou Rady Evropy GRECO, že kašle na boj s korupcí. Teď ministerstvo spravedlnosti pod vedením Marie Benešové dokonce samo předložilo korupční zákon na míru Babišovi, když všichni řeší koronavirus,“ říká předseda pirátských poslanců Jakub Michálek.
Jak zdůrazňuje, zákon nesmí zvýhodnit Agrofert proti jiným firmám, které nejsou ve svěřenském fondu. „Pokud zákon v této podobě doputuje do Sněmovny, navrhneme vypuštění této účelové výjimky,“ doplňuje.
Ačkoli měla být legislativa upravující směrnici EU o praní špinavých peněz účinná již od 10. ledna 2020, ministryně Benešová dlouhodobě opakovala, že novelu předloží do konce roku. V případě nesplnění přitom hrozila ČR pokuta od Evropské unie za nesplnění povinností členského státu. Ministryně se tehdy bránila, že jí jde o kvalitu. Výsledek teď vidíme všichni.