Ruský opoziční bloger a veřejný činitel Maxim Kac považuje za nutné, aby při nadcházejících takzvaných prezidentských volbách v Rusku dali lidé najevo co největší nespokojenost se současným režimem. Je zřejmé, že volby budou provázet ohromné podvody a výsledek je připravený předem, ale má smysl dotlačit Putina a jeho okolí k co nejviditelnějším podvodům.
Kac v článku na strákách opozičního webu Echo konstatuje, že udržování Vladimira Putina u moci by znamenalo pokračování války a další rozpad státních institucí. Dalších šest let si Rusko nemůže dovolit. Zároveň tvrdí, že ve skutečnosti nikdo neví, v jakém stavu se společnost nachází, protože všechny zpětné vazby, které by daly sociologické průzkumy, byly zničeny. Pokouší se popsat, jak je smýšlení lidí nejisté a že je možné ho zrekonstruovat spíše podle chování občanů v určitých okamžicích. Takovými byly třeba Prigožinova vzpoura („občané masově podporují Putina, stejně jako myšlenku pověsit ho na kandelábr“) a mobilizace, kdy milion lidí okamžitě zmizel ze země.
„Ruská společnost je nyní černou skříňkou, jejíž nálady vycházejí najevo jen ve chvílích těžké krize. Systém netuší, zda má situaci pod kontrolou, a pokud ano, do jaké míry.“
Proto je otázka březnového hlasování tak důležitá. Pokud proběhne bez problémů, bez zjevných falšování a protestů, bude to triumf Putinova systému. Pak bude režim moci provést vše, čeho se dnes ještě obává. „Přinejmenším mobilizaci podle nejtvrdší verze, přinejmenším částečné uzavření hranic, přinejmenším okleštění internetu s blokováním YouTube,“ předvídá Kac.
„Pokud lidé přijdou a budou volit proti němu. Když to dokážeme, tak se ty zrůdy zapotí. Máme seriózní mediální zdroje. Tyto zdroje se opírají o minimálně 20 procent ruských občanů, kteří Putina v žádném případě volit nebudou. Mají rodiny, přátele, kolegy, se kterými mohou mluvit. Musíme je jen povzbudit, aby věřili v možnost změny a masově se proti němu postavili, všichni společně, ve všech fázích kampaně,“ odhaduje aktivista.
Ústřední volební komise dodá samozřejmě taková čísla, jaká budou zaslána shora. Když ale nebude skutečných 50 procent a je třeba vykázat 80 procent, bude třeba se uchýlit k rozsáhlému a hrubému falšování. To se stalo v Bělorusku, bylo to úplně jasné a došlo k masovým demonstracím.
„Pokud nebudeme dělat kraviny, ale zkonsolidujeme své úsilí, určitě dosáhneme malého cíle, dokážeme v systému vytvořit takové napětí, aby všechna jeho ozubená kola pochopila, že se doslova kráčelo na ostří nože, že teď je třeba neoslavovat a nepředvádět se, ale tiše sedět a nerozčilovat lidi. Čím hůře hlasování dopadne, čím méně bude v urnách skutečných hlasovacích lístků pro Putina, tím více se bude situace podobat předrevoluční,“ tvrdí Maxim Kac.
Dále popisuje velkou skupinu lidé, a nejsou to oligarchové, která má ze současné války prospěch. Jsou to dělníci a experti, kteří nyní pracují ve válečném průmyslu. Na ruském venkově najednou stouply platy dělníků a odborníci jsou velmi žádaní. Ve městech jako Moskva a Sankt Petěrburg by ty vyšší platy nikoho neohromily, ale na venkov je to významné zlepšení. Tihle lidé jsou pro válku ne proto, že by jim záleželo na vítězství, ale že z ní dobře žijí.
„Provinční dělníci, jejichž poptávka po práci se během války zvýšila, se nijak neliší od celé společnosti. Většina z nich vytěsnila válku a politiku ze svého života. Nejsou pro válku, jsou pro plat 50 000 rublů místo 20 000 rublů. Jsou příznivci způsobu života, který se jim v posledním roce naskytl. Jsou pro to, aby se cítili žádaní, a ne lidé druhé kategorie, jejichž údělem je opíjet se beznadějí. Nejde jen o peníze. Jde o to, že snad poprvé v dějinách nového Ruska to není specialista, kdo hledá práci a způsob, jak uživit rodinu, ale naopak, práce hledá specialistu,“ zní nelichotivý popis motivace a mentálního rozpoložení mnoha ruských občanů.
Tato situace vytváří širokou třídu příjemců současného stavu, a tedy i voliče Vladimira Putina. Je tu poměrně významný počet lidí, jejichž život se od začátku války změnil k lepšímu. S takovými lidmi je zbytečné o něčem obecném diskutovat. Právě takoví představují velký problém a je třeba, aby Putinovi odpůrci a odpůrci války volit přišli.
„Cena za naši porážku, pokud se nám nepodaří Putina svrhnout, bude vysoká. Je však zanedbatelná proti tomu, jak bychom zaplatili za neúčast. Porážka je velmi špatná. O nic se nepokusit je katastrofa, uzavírá Maxim Kac.