Premiér Mateusz Morawiecki se v rámci své nedělní návštěvy pobaltských států nechal slyšet, že v případě absence snahy Minsku o zlepšení situace na hranici je Polsko připraveno uvalit na svého východního souseda tvrdé sankce. V plánu by byla i kompletní uzávěra polsko-běloruské hranice. Informoval o tom server Polsat News.
Polský předseda vlády během neděle navštěvuje své protějšky v Estonsku, Litvě a Lotyšsku, se kterými má v plánu diskutovat nad otázkou humanitární krize na hranicích s Běloruskem, které uvedené státy společně čelí. Situace se bohužel ani nadále nezlepšuje. Odpovídá tomu údaj ze soboty, kdy bylo na polské hranici zmařeno 208 pokusů o její překročení. Některé skupiny byly podle pohraniční stráže velmi agresivní.
Hybridní válka
Jak uvádí server ERR News, podle Mateusze Morawieckého čelí jeho rodná zem hybridní válce využívající úplně jiných zbraní, než bylo dosud u válečných konfliktů zvykem.
„Vládnoucími zbraněmi jsou migranti a dezinformace. Jak Lukašenkův, tak Putinův režim umí pracovat s propagandou velmi efektivně. Je to hybridní válka,“ řekl polský premiér na tiskové konferenci v Estonsku, jíž se účastnil spolu s tamní předsedkyní vlády Kajou Kallasovou.
Právě estonská premiérka zmínila tři hlavní programové body, které si spolu s Morawieckým vytyčili jako cestu ke zlepšení krize na hranicích s Běloruskem.
„Za prvé, rychlé zavedení nových sankcí. Neustoupíme vydírání Lukašenkovým režimem. Zavedení nových vážných postihů je jedním ze způsobů, jak hybridní útok zablokovat,“ vysvětlila premiérka.
Za druhé se úsilí soustředí na zastavení letů s migranty ze země jejich původu. Kallasová dodala, že jistého úspěchu již bylo dosaženo, ale současně upozornila na potřebu konzistentního tlaku.
„Za třetí se zaměřujeme na zlepšení humanitární situace přímo v Bělorusku a posílání migrantů zpět do jejich domovských států,“ řekla premiérka s tím, že Lukašenkův režim je za tuto situaci přímo odpovědný.
Sankce ze strany Polska
Podle polského premiéra je země rozhodnuta uvalit na Bělorusko tvrdé sankce, a to v případě, že Lukašenko nebude vyvíjet žádnou aktivitu s cílem zlepšit situaci na hranici.
„Zvažujeme kroky v podobě stále vážnějších ekonomických sankcí, včetně uzavření polsko-běloruské hranice,“ předeslal Morawiecki, podle kterého Polsko chce „dát Lukašenkovi šanci ustoupit a poslat migranty zpět do zemí jejich původu“.
Polsko je současně ochotno podniknout diplomatické kroky v Iráku a dalších zemích na Blízkém východě odkud migranti do Běloruska přicházejí. Podle polského předsedy vlády jsou zástupci iráckého Kurdistánu zavázáni bojovat proti obchodování s lidmi ve svém regionu.
Pokud by ovšem i nadále chyběla součinnost Lukašenkova režimu, Polsko je s to tlak na svého východního souseda zvýšit. Podle premiéra existují videozáznamy běloruských vojáků posílajících migranty ozbrojené noži za polskými pohraničníky.
„To dokazuje, že Bělorusko používá velmi odlišné scénáře, které mohou být skutečně velmi drastické. Akce běloruských vojáků by mohly vést k eskalaci. Jsme proto připraveni na cokoli, včetně uvalení dalších sankcí v podobě zastavení přepravy zboží,“ řekl předseda polské vlády.
K situaci se vyjádřil i mluvčí běloruských pohraničníků Anton Byčkouski. Podle státní agentury BeLTA řekl, že polští pohraničníci projevili zájem o navázání vztahů „na principu konstruktivního dialogu“.
„Polská strana přišla s iniciativou hledat adekvátní řešení, včetně přihlédnutí k zájmům běženců, kteří se ocitli v kritické situaci,“ sdělil mluvčí.