Pandemie covidu-19 se v Česku vymkla kontrole. Testuje se stále zoufale málo a při 17 tisících testech za středu přibylo 5337 nakažených, což znamená něco přes 30 procent pozitivně otestovaných. Ministr zdravotnictví Roman Prymula proto zavřel střední a vysoké školy, posilovny i provoz restaurací od 20. hodiny. Nevyloučil však ani lockdown, pokud se do dvou týdnů nepodaří zploštit křivku nárůstu počtu nakažených. Dojde k němu?
Roman Prymula oznámil na čtvrteční tiskové konferenci mnoho nových informací. Mimo jiné tu, že pokud se současná křivka přírůstků nakažených do 14 dnů nezastaví, budou muset přijít ještě přísnější restrikce, tedy lockdown a razantní uzavření kohoutků ekonomiky. To při jarní vlně epidemie stálo Česko rekordní schodek ve výši 500 miliard korun.
Sám Prymula podotkl, že současná opatření „by měla být dostačující“, a tedy nevidí důvod, proč by se lockdown vyhlašoval. „Lockdown je varianta, která není úplně pravděpodobná. (Dnešní) opatření už jsou poměrně tvrdá, pokud je budou lidé dodržovat, tak se to projeví,“ dodal pak pro Interview ČT24. Jenže české občany děsí už jen samotná myšlenka na to, že by k němu mohlo dojít – spolu s obavami, zda má vláda opatření alespoň trochu pod kontrolou.
Je potřeba jasně říci, ideálně bez nežádoucí paniky, že současná situace není dobrá. Jistá opatření jsou rozhodně namístě. Tím spíš je ale mimořádně důležité, aby je ministerstvo zdravotnictví bylo schopno transparentně a jasně komunikovat a zdůvodnit. Na základě konkrétních, odprezentovaných dat. Jenže to se neděje. I když za to ministra Prymulu i Babišovu vládu kárá jak opozice, tak odborná veřejnost.
Prymula komunikuje v médiích stále značně chaoticky a ukvapeně. Nejdříve ve středu doslova „ohlásil ohlášení“ nových opatření, neřekl ale nic víc a jen tajemně naznačil, co by mohlo být jejich součástí. Všechno ostatní bylo tajemství. Slíbil oznámit tato opatření v pátek, jenže to se nakonec změnilo a ohlásil je ve čtvrtek po jednání vlády, aby některá z nich zavedl již od půlnoci.
Náhlá tiskovka ukazuje, v jak velkých obavách před současnými statistikami na vládě jsou. Už v září, v Otázkách Václava Moravce, Prymula uvedl (tehdy ještě jako vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví), že pokud se tempo šíření koronaviru nepovede zmírnit do tří týdnů, budou se muset zavádět další opatření. Jen pro připomenutí – tehdy Adam Vojtěch, Prymulův předchůdce v čele rezortu zdravotnictví, přikázal povinně nosit roušky ve školách a upravil provozní dobu restaurací a barů do půlnoci.
O tři týdny později Česko evidovalo rekordních 3794 nakažených – zploštění křivky se tedy očividně nepovedlo, počet nakažených měl klesat, ale neklesal. Pokud by se opakoval tento scénář – a všechno zjistíme již do 14 dnů – mohlo by klidně dojít k avizovanému lockdownu. Nejde o šíření paniky, ale je třeba to mít na vědomí: může se to stát.
Premiér Andrej Babiš lockdown nechce, ale to vůbec nic neznamená. Z průzkumů zjistil, že lidem by se nelíbil a že to nečiní dobré PR jeho budované značce AB. A tak se několikrát v rozhovorech nechal slyšet, že žádné uzavření ekonomiky neplánuje. „Pokud jsem mluvil o plošných opatřeních, tak jsem tím myslel to, že vláda nebude dělat plošné opatření ekonomického charakteru,“ řekl na konci července deníku Právo.
Tento názor u něj přetrvává, jak stvrdil v nedělním pořadu serveru Blesk. „Nedovedu si představit zastavení ekonomiky na 14 dní. Už si nemůžeme dovolit poškodit ekonomiku,“ uvedl. Jenže vzhledem k tomu, kolik rozporuplných až lživých výroků pronesl během koronakrize (která velmi nápadně urychlila tempo jeho veletočů), nelze sázet ani na toto.
Premiérovi země nelze věřit, jenže na koho se pak tedy obrátit? Takto vzniká zmatek a strach podnikatelů, kteří s odřenýma ušima přežili jaro. Pokud by skutečně došlo k lockdownu, vláda by musela přijít s okamžitou pomocí, aby je nezničila. Můžeme jenom doufat, že ministerstvo financí na nějaké koncepci již pracuje, aby byla případně připravená. Protože jakékoli čekání by mohlo být čekáním na smrt.
Máme před sebou těžké měsíce. Babišova dnes už legendární hláška „best in covid“ nabrala na vážnosti a dostala trpký rozměr. Česko jde z extrému do extrému a pro občany je velmi složité se v současné situaci zorientovat, natož se jí přizpůsobit. Na virus totiž stále nejde cílit reklamními slogany ani penězi, jak byl Andrej Babiš až do letošního roku zvyklý.