Žáci vsetínských základních škol budou od září muset na začátku vyučování odevzdat svůj mobilní telefon, zpět ho dostanou až po poslední hodině. Školám to nařídilo vedení města v čele se starostou a senátorem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL). Podle ministerstva školství je ale takový krok nezákonný. Vzkaz Čunkovi poslal také známý ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia Radko Sáblík. Podle něj jsou plošné zákazy nesmyslné.
„Děti na vsetínských základních školách odevzdají mobilní telefony před začátkem vyučování a dostanou je po jeho skončení. Ani o přestávkách, ani v hodinách, když budou ve škole, mobily mít nebudou,“ vzkázal ve videu na sociální síti starosta Vsetína a lidovecký senátor Jiří Čunek. O zákazu mobilů na tamních základních školách rozhodla v polovině června rada města. Ta schválila usnesení, podle kterého mají ředitelé škol tuto povinnost dát do školního řádu.
Něco takového se však nelíbí ministerstvu školství. Byť je město zřizovatelem základních škol, jeho pravomoci jsou omezené a přesně dané školským zákonem, napsaly Novinky.cz. „Mezi ně nepatří právo přímo určovat nebo nařizovat obsah školního řádu. Jakékoli usnesení rady města v tomto smyslu je nezákonné, ředitel školy je nemusí poslechnout a nemůže za to být postižen,“ stojí ve stanovisku, které server získal od mluvčí ministerstva Terezy Fojtové.
Používání mobilů je podle resortu možné omezit ve školním nebo vnitřním řádu, ten však vydává ředitel školy po jeho schválení školskou radou. Zřizovatel přitom jmenuje jen třetinu členů této rady, další volí podle školského zákona pedagogičtí pracovníci, poslední část pak studenti, v případě jejich nezletilosti zákonní zástupci. Podle Slejškové nemůže zřizovatel hlasování rady nijak obejít, napsaly Novinky.cz.
Diskusi o právních názorech můžeme vést měsíce
Kritika ministerstva Čunka rozzuřila. „Ministerstvo školství nám na Vsetín poslalo vzkaz, že je podle něj zákaz mobilů ve školách nezákonný. Když už se ministerstvo probudilo k aktivitě, čekal bych, že se po vzoru jiných států zamyslí nad návrhem zákona, který by používání mobilů ve školách zakázal plošně, abychom podobná opatření nemuseli dělat za něj,“ vzkázal na sociální síti.
„Místo toho zvolilo tu snazší cestu, nedělat nic. Pro nás z toho plyne, že zákaz mobilů zůstává a od září se uplatní na všech vsetínských základkách. Diskusi o právních názorech můžeme vést ještě měsíce, vzdělání dětí a jejich psychické zdraví však nepočkají,“ dodal Čunek. Podle něj jsou mobily nejen zdrojem šikany, ale i nepozornosti.
Plošné zákazy jsou nesmyslné
Čunkova reakce nenechala chladným Radka Sáblíka, který je ředitelem pražské Smíchovské střední průmyslové školy. Ta je známá mimo jiné svými inovativními přístupy ve výuce či možnostmi, které studentům nabízí. „Plošné zákazy jsou nesmyslné. Brání kreativním učitelům s mobilními telefony pracovat. Pokud si s něčím nevím rady, tak to zakáži. To je starý postup jak lidstvo samo. Radši se bavte, od jakého věku a v jakém rozsahu mobil využívat a jak s ním děti naučit vhodně pracovat,“ vzkázal Sáblík.
„Mobilní telefony mohou být i nadále cíleně využívány pro účely výuky, záleží na rozhodnutí pedagoga. Vysvětluji to opakovaně, takže rada pro komentující – zkuste nejdřív číst a potom psát na sociální sítě,“ nechtěl si Čunek nechat líbit kritiku.
„To tedy znamená, pokud tedy žáci telefony odevzdají při příchodu do školy, jak bylo prezentováno, že si učitel před svou hodinou musí telefony žáků vyzvednout, rozdat jim je, pak s nimi něco dělat a pak je zase vybrat? Kolik času tím dle vás stráví?“ rýpnul si následně Sáblík.