Evropská komise definitivně neproplatí 100 milionů korun na toustovou linku pro pekárenský gigant Penam z holdingu Agrofert. Projekt není inovativní a nesplňuje kritéria pro čerpání evropské dotace. Stát by měl konat a vymáhat tyto peníze po Agrofertu zpět, jinak odpovědní činitelé poruší zákon.
Je rozhodnuto. Server iROZHLAS.cz přinesl zprávu, že Evropská komise uzavřela spor s českou stranou o oprávněnost žádosti o dotaci ve výši 100 milionů korun pro toustovou linku Pekárny Zelená louka z pekárenské skupiny Penam. V aktuálním rozboru zaslaném v říjnu do Prahy, který znovu potvrzuje střet zájmů premiéra Andreje Babiše, tuto skutečnost potvrzují tři nezávislé expertní posudky.
Dotace nebude proplacena
Server připomíná, že tato žádost o dotaci prošla před pěti lety výběrovým sítem na ministerstvu průmyslu a obchodu velmi těsně. To svědčí o nejednoznačnosti projektu, který požadoval evropskou finanční spoluúčast z investičního programu Podnikání a inovace.
Komise si nechala zpracovat externí posudky na základě výhrad českých úřadů, které požadovaly důkazy k původním zjištěním evropských auditorů, že tato dotace byla přidělena v rozporu s pravidly. Výsledek je jednoznačný. Projekt Pekárny Zelená louka podmínky nesplňuje a stomilionová dotace jí nebude proplacena.
Auditoři zjistili, že podobné tousty vyráběla německá společnost Lieken AG už v roce 2013 v době, kdy byla začleněna do Agrofertu. „Inovativní produkt prezentovaný společností Pekárna Zelená louka tak nemůže být považovaný za inovativní, když tento produkt už skupina Agrofert vyrábí,“ uvádí auditorská zpráva.
Agrofert argumentuje, že nové tousty obsahují méně soli, což není pro experty tak významné vylepšení, aby mohlo být považováno za inovaci s nárokem na dotaci. Komise označila projekt za nezpůsobilý a požaduje jeho stornování.
Co to znamená v praxi?
Premiér Babiš má pravdu, že Česko žádné peníze do Bruselu vracet nebude. Žádné totiž na spolufinancování toustové linky nepřiputují, jelikož se z evropských fondů proplácejí zpětně až poté, kdy je v plné výši uhradí národní rozpočet.
To je i tento případ. Penam už dostal 100 milionů korun ze státní pokladny a jelikož šlo o neoprávněný výdaj, měl by je vrátit. Řídícím orgánem je ministerstvo průmyslu a obchodu, které o dotaci hraničící s podvodem rozhodlo, ale odpovědnost nese i zastřešující dotační instituce, ministerstvo pro místní rozvoj Kláry Dostálové.
Agrofert trvá na tom, že nepochybil, což nic nemění na tom, že jeho „pseudoinovativní“ výrobu zaplatili čeští daňoví poplatníci.
Mluvčí holdingu Karel Hanzelka drze básní, že „nová toustová linka používá jedinečnou výrobní technologii, jejímž produktem je mimořádně kvalitní výrobek a výsledkem jsou zdravější, vláčnější a chutnější tousty bez konzervantů“.
Dotace pro oligarchy
Je zarážející, s jakou samozřejmostí sahají obří koncerny po tučných dotacích a získávají tak konkurenční výhodu nad mnoha malými pekárnami bez státní podpory, vyrábějícími kvalitnější a chutnější výrobky než průmyslová produkce Babišova impéria.
V případě Agrofertu jistě hrají zásadní roli i mimořádné okolnosti, kdy je státní správa zcela v područí oligarchického hnutí ANO, ovlivňovaného trvalým střetem zájmů jeho zakladatele a majitele.
Proto jsou v žádostech o dotace propouštěny i hraniční projekty a toustová linka Penamu zdaleka není jediná. Mluvčí Hanzelka navíc lže, že jsou nové tousty vyráběny bez konzervantů. Podle expertních posudků obsahují octan sodný, který se běžně používá v potravinách jako konzervant a stabilizátor.
Na tahu jsou ministerstva
Co bude dál? Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová se už pro portál Seznam Zprávy nechala slyšet, že ve věci vrácení 100 milionů korun zatím nepodnikne žádné kroky. Počká na oficiální doručení finální auditní zprávy a nevylučuje, že se znovu odvolá.
Babišův konglomerát ovšem ve sporu s Evropskou komisí prohrál. Teď jde jen o to, v jakém rozsahu, a hraje už jen o čas. Je vysoce pravděpodobné, že ani při dalším natahování ping-pongu s unijními orgány neuspěje, a stát by měl konat.
Dostálová by měla jako zastřešující auditní orgán vyzvat ministerstvo průmyslu a obchodu, aby začalo vymáhat peníze po Agrofertu. Jakékoli další umělé oddalování řešení této kauzy, v krajním případě až za horizont parlamentních voleb v příštím roce, by bylo jen zpupným výsměchem daňovým poplatníkům.
Hrozba trestního stíhání
„Pokud tak ministryně Dostálová neučiní, mohla by se dopustit trestného činu, jelikož by nepostupovala s péčí řádného hospodáře,“ reaguje pro deník FORUM 24 europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Totéž platí v případě nečinnosti ministerstva průmyslu a obchodu. Aby mohla být neoprávněně vyplacená částka po Agrofertu vymáhána, případně i finančním úřadem, musel by resort Karla Havlíčka uznat, že evropští kontroloři mají pravdu. Hyperloajální Havlíček se k tomu však zdaleka nemá.
„Pokud stát nebude v dohledné době konat, připravujeme s kolegy senátory a neziskovými organizacemi právní kroky, které povedou k trestnímu oznámení na odpovědné činitele,“ dodává Zdechovský.
Podobně uvažuje europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS), která tvrdí, že už není co řešit. Podle ní neexistuje jediný důvod, proč by měl nové tousty Penamu zaplatit český daňový poplatník.
„Je to další důkaz hamižnosti a lží Andreje Babiše, které stahují ke dnu i jeho přisluhovače a podržtašky. V civilizované zemi by šli ministři tvrdě po Agrofertu. Příslušná ministerstva by proto měla zakleknout na Babiše a říct mu, ať kouká peníze vrátit,“ uzavírá Vrecionová.
Je to ostatně i v jejich zájmu, jinak ministrům a jejich odpovědným úředníkům výhledově hrozí trestní stíhání.