
Ilustrační foto FOTO: Lindsay Fox / Wikimedia Commons / CC BY SA 2.0
FOTO: Lindsay Fox / Wikimedia Commons / CC BY SA 2.0

Kuřáci, kteří se svou nezdravou zálibou přestali před dosažením 35 let, prokázali podle vědecké studie odstranění rizika úmrtí, které by mohlo s kouřením souviset. Podle odborníků má však jednoznačně smysl přestat i v pozdějším věku.
Studie amerických vědců zveřejněná v JAMA Network Open zahrnovala 551 388 účastníků ze Spojených států amerických. Výzkumníci používali informace shromážděné Centrem prevence nemocí od roku 1997 do roku 2018. O konkrétních příčinách smrti účastníků pak sbírali údaje do roku 2019.
Výsledky ukázaly, že kuřáci, kteří se svým zlozvykem přestali do svých 35 let, smazali riziko úmrtí spojené s jejich dosavadním kouřením. Odborníci dále tvrdí, že ti, co přestali kouřit před dosažením 45 let, snížili riziko úmrtí související s kouřením až o 90 procent. O 66 procent pak kuřáci, kteří přestali v rozmezí 45 až 64 let.
Aktivní kuřáci prý měli během studie dvojnásobně větší pravděpodobnost úmrtí z jakékoli příčiny v porovnání s lidmi, kteří vykouřili za celý svůj život méně než 100 cigaret. Výsledky však údajně ovlivňují také faktory jako rasa či pohlaví. Dle zjištění vědců jsou však přínosy odvykání kouření v souvislosti s rizikem úmrtí v rámci demografických skupin srovnatelné.
„Mezi bývalými kuřáky v každé rasové a etnické skupině, ať už mužů, nebo žen, bylo odvykání spojeno se snížením přibližně 80 procent nadměrné úmrtnosti spojené s pokračujícím kouřením. Tyto asociace byly obecně zjištěny pro úmrtí na rakovinu, kardiovaskulární choroby a nemoci dolních cest dýchacích,“ sdělili autoři studie.