Generální ředitel ČT Petr Dvořák považuje vystoupení radní Hany Lipovské za podjatá, její vystupování se podle něj vymklo ze standardního fungování rady. Na Lipovskou proto podal trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu. Dvořák to oznámil na středečním jednání Rady České televize. Radní se zabývají také údajným střetem zájmů generálního ředitele. Jde o faktury mezi ČT a školící firmou GOPAS, ve které má Dvořák podíl. O tom, že se zaměstnanci veřejnoprávní televize účastní kurzů této firmy, podle svých slov ani nevěděl, protože částky za jednotlivá školení jsou pod podpisovým limitem generálního ředitele.
Jednání Rady České televize začalo ve středu v 11 hodin. Nikdo ze členů rady se neomluvil, naopak novináři ani veřejnost na jednání nesmí. Podle předsedy Pavla Matochy je důvodem pandemická situace.
Radní a bývalý předseda René Kühn se v úvodu podivoval, proč je na programu projednávání bonusu pro generálního ředitele, když se v předchozích letech řešil vždy až červnu. „Bod je zařazen asi omylem. My tento bod můžeme posuzovat, až budeme mít materiály,“ prohlásil. „Tento bod je zařazen z toho důvodu, že je to bonus za 2020 a v květnu končí mandát třem našim kolegům, kteří by měli mít příležitost něco si říct k fungování generálního ředitele v roce 2020,“ reagoval předseda Matocha.
Spory jsou také kvůli bodu „Informace generálního ředitele“. V programu je totiž nestandardně až na čtrnáctém místě, standardně má generální ředitel prostor v úvodu jednání. Šéf televize Petr Dvořák je proti, protože chce podle svých slov v tomto bodě sdělit zásadní informace důležité pro celé jednání radních. „Pokud má generální ředitel stěžejní informace, nechápu, proč je neposlal před jednáním,“ reagovala radní Hana Lipovská. Pozměněný program zasedání rady byl nakonec schválen až po více než 40 minutách diskuze. Body o projednávání kritérií pro bonus generálního ředitele a diskuze o bonusu za rok 2020 byly nakonec vyřazeny.
Hana Lipovská neprosadila návrh, že generální ředitel ČT Petr Dvořák nesplnil usnesení, podle něhož měl zodpovědět otázky o své majetkové účasti ve firmě GOPAS. Šéf televize odpovědi poslal, radní je ale označila za lži. Pro svůj návrh hlasovala sama. #radact
— Filip Rožánek (@rozanek) May 19, 2021
Petr Dvořák v bodu „Informace generálního ředitele“ členy rady informoval, že je Česká televize od počátku letošního roku s velkým náskokem nejsledovanější televizní skupinou na tuzemském televizním trhu. „První čtvrtletí bylo nejsledovanějším od roku 1998, kdy obrazovky ovládla olympiáda v Naganu,“ řekl Dvořák.
Trestní oznámení na radní Hanu Lipovskou
Následně šéf veřejnoprávní televize pronesl zásadní oznámení. „Jako představitel důležitého média veřejné služby mám povinnost bránit jeho dobré jméno ve chvíli, kdy vidím, že je bez důvodu a čím dále tím více poškozováno. A jako soukromá osoba cítím nutnost bránit i svoji vlastní pověst a integritu, když je soustavně napadána. Jsem přesvědčen o tom, že veřejné aktivity paní radní Hany Lipovské v posledních týdnech překročily rámec působnosti člena Rady České televize a že se dostaly na úroveň osobních útoků i za hranici toho, co je možné považovat za normální a slušné,“ řekl Dvořák na jednání rady.
Na soukromých profilech Lipovské se podle Dvořáka objevují nepodložená a nepravdivá sdělení o jeho osobě, často spojující informace, jež získala v rámci výkonu funkce v radě, s vlastními mystifikačními interpretacemi. „Podle některých otevřených zdrojů jsem byl paní radní do policejního protokolu dokonce označen jako osoba, která ji ohrožuje na životě. To je nepřípustné. A ještě jednou toto před vámi odmítám,“ pokračoval generální ředitel.
„Zaujatost paní Lipovské mou osobou jde tak daleko, že svá vystoupení a kroky neomezuje na půdu Rady ČT, ale dokonce sama pod hlavičkou Rady oslovuje veřejné či jiné instituce, u nichž fakticky poškozuje moje jméno dezinterpretacemi a účelově tvořenými konstrukcemi. Není pro mě už proto možné, abych dokázal vystoupení paní radní Lipovské v rámci oficiálních zasedání Rady České televize vnímat jako nestranná, považuji je naopak za podjatá a apeluji na vás, abyste přihlíželi při svém jednání i k tomuto kontextu. Osobně jsem dokonce přesvědčen, že jednání paní radní Lipovské, jež se vymklo z režimu standardního fungování rady jakožto významného a důvěryhodného orgánu, narušuje důstojnost funkce člena Rady České televize,“ vysvětlil Dvořák.
„Od počátku jsem se snažil nalézt konstruktivní cestu k diskusi o výhradách, které proti mně paní Lipovská vznášela, nicméně toto se nepodařilo, a jak je zřejmé, výpady paní Lipovské vůči mé osobě se stále stupňují. Po zvažování, které pro mě bylo náročné a nepříjemné, jsem se rozhodl učinit krok, který v dané situaci považuji za poslední možnost obrany. Přistoupil jsem k tomu, že jsem na paní radní Hanu Lipovskou podal oznámení na podezření ze spáchání trestného činu. A to zejména kvůli zmiňovanému obvinění, že ji ohrožuji na životě. Tato událost je pro mě natolik významná, že ji nemohu pominout. Pro úplnost dodávám, že mě tento krok netěší a že plně respektuji kontrolní činnost, kterou vykonávají členové Rady České televize,“ uzavřel Dvořák.
„To, že přijde trestní oznámení, bylo jasné od začátku. Já jsem byla velmi dobře informovaná o tom, že se pan generální ředitel dostavil v doprovodu právníka na policii a chtěl vypovídat v téhle věci,“ reagovala Lipovská. „Možná že trestní oznámení bude vyšetřováno, možná že mě sněmovna odvolá, je to úplně jedno. Těším se na výsledek trestního oznámení,“ řekla.
Podle radního Zdeňka Šarapatky se Lipovská rozhodla být mučedníkem. „Uvádíte polopravdy. Vaše chování směrem k České televizi je dávno za hranou. Co se týká toho tyjátru s tou policií, vy jste se do toho zamotávala úplně neuvěřitelně,“ prohlásil na jednání rady.
Rada ČT místy připomíná Monty Pythonův létající cirkus. Podle Zdeňka Šarapatky vede Hana Lipovská vůči České televizi džihád. Hana Lipovská podotkla, že v televizi spíše slyšela přezdívku Talibán. Roman Bradáč podotýká, že označení džihád je z definice nesprávné. #radact
— Filip Rožánek (@rozanek) May 19, 2021
Lipovská měla dorazit na pražské policejní ředitelství před dubnovým jednáním rady v úterý 6. dubna. Policistům z odboru extremismu a terorismu měla sdělit, že se cítí být ohrožena, tvrdí časopis Respekt. Na místě pak podala trestní oznámení, což je podmínka, aby mohla být člověku přidělena ochrana.
V trestním oznámení pak měla sdělit, že jí už pět měsíců chodí výhrůžky související s jejím členstvím v Radě České televize. To Lipovská doložila anonymními zprávami ze sociálních sítí. Do protokolu měla nadiktovat, že má obavy z jednání rady, které má proběhnout následující den. Podle ní by se její slova nemusela líbit generálnímu řediteli Dvořákovi. Uvedla, že nejvíce ohrožena se cítí být právě od osoby šéfa veřejnoprávní televize a podnikatelského prostředí, ve kterém se pohybuje, tvrdí Respekt.
Zjednodušeně napsáno, radní Lipovská zřejmě dorazila policistům oznámit, že její život může být ohrožen rukou generálního ředitele Petra Dvořáka nebo skupinou PPF. Chování Lipovské následně skončilo přidělením krátkodobé ochrany.
Údajný střet zájmů generálního ředitele
Rada České televize se na svém středečním zasedání opět zabývá údajným střetem zájmů generálního ředitele Petra Dvořáka. Místopředseda rady Pavel Kysilka předložil usnesení, které má vyzvat předsedu a místopředsedy rady, aby zajistili kvalifikovaná právní stanoviska, která posoudí, zda nedošlo k porušení zákona.
Česká televize si objednala školicí služby u firmy GOPAS, ve které má podíl generální ředitel Petr Dvořák. Radní Lipovská už v dubnu na zasedání rady sdělila, že dalším spoluvlastníkem firmy je minoritní akcionář PPF Ladislav Bartoníček, přičemž PPF ovládá O2 TV a televizi Nova. Lipovská prohlásila, že jde o ohrožování „podstaty veřejnoprávní televize“. Firma GOPAS prý figuruje v kriminálních kauzách.
Generální ředitel Petr Dvořák považuje obvinění ze strany radní Lipovské za manipulativní a do velké míry zmatené. „Pokud bych dnes měl možnost se jednání Rady ČT účastnit, jednoduše bych na vše odpověděl a konspirace kolem propojení firem vyvrátil. Trvám na tom, že nejsem ve střetu zájmů a že na tom, že od devadesátých let vlastním podíl ve společnosti GOPAS, která poskytuje IT školení, není nic nezákonného ani nemorálního. Naopak krok, kterým radní Lipovská postoupila jakési materiály k posouzení Bezpečnostní radě státu vedené premiérem a bezpečnostním výborům parlamentu, považuji za extrémní výraz politizace agendy Rady ČT,“ reagoval v dubnu šéf veřejnoprávní televize. Ani dozorčí komise Rady České televize neshledala nic problematického na objednávkách školení od firmy GOPAS.
Za roky 2011-2020 fakturovala počítačová škola Gopas České televizi školení v hodnotě 1,23 milionu korun. Roční průměr byl lehce nad 120 tisíc Kč, rozsahy kolísaly od 15 tisíc do 320 tisíc korun. Gopas školil v ČT i před nástupem Petra Dvořáka, i za vyšší sumy. #radact
— Filip Rožánek (@rozanek) May 19, 2021
Zůstane Petr Dvořák ve funkci generálního ředitele?
Předseda rady Pavel Matocha v minulém týdnu v Radiožurnálu prohlásil, že pokud právní analýza ukáže na střet zájmů, zváží rada odvolání šéfa České televize. Na programu středečního jednání však takový bod zatím zařazen není. „Pokud to na program někdo navrhne, pak o tom budeme jednat. Já zatím o tom nevím, navrženo to nebylo,“ řekl Matocha.
„Rada nemá v této chvíli pro odvolání Petra Dvořáka potřebné hlasy. Pro takový krok musí disponovat deseti hlasy z patnácti. Pokud ale sněmovna 25. května doplní radu čtyřmi novými členy z otřesného výběru, který zvolila Babišova, Okamurova a Filipova většina ve sněmovně, bude politický výsadek v radě schopen naplno spustit svůj personální džihád v České televizi. A odvolání generálního ředitele na prvním místě,“ řekl deníku FORUM 24 radní Zdeněk Šarapatka.
„Pokud by proběhlo takto před volbami odvolání generálního ředitele, považoval bych to za puč se snahou ovládnout médium veřejné služby pomocí nového loajálního vedení pro soukromé zájmy osob, které pomohly novým radním k postům v radě,“ vzkázal místopředseda volebního výboru poslanecké sněmovny Tomáš Martínek (Piráti).