Zemřel Brian Sicknick, policista, co bránil Kapitol při útoku Trumpovy lůzy. Kauza tragické smrti pana Floyda loni na jaře vyvolala v USA masivní nepokoje a kampaň Black Lives Matter! Vyjádřila jí podporu půlka planety. I já. Nyní jsem chtěl vyjádřit podporu podobné iniciativě aktivistů, co by demonstrovali proti násilí (nejen) ultrapravičáků na policistech. Lidech, kteří nasazují krk za nás všechny. A kteří o ten krk ve službě – jako pan Brian Sicknick – občas přijdou. Iniciativě aktivistů chystajících demonstrace, která by se jmenovala třeba Police Officers Lives Matter! Ale nemůžu žádnou takovou iniciativu najít.
Jaderná exploze stupidity, která provází dnešní postfaktickou a postmoderní éru úpadku evropské civilizace, má své mrtvé. Při útoku uvědomělých idiotů z řad americké bílé lůzy podporující Donalda „Přeliva“ Trumpa na budovu Kongresu byl ubit k smrti člověk. Policista Brian Sicknick, který chránil veřejný pořádek, který chránil budovu symbolu americké demokracie – Kongres, a který v té službě veřejnosti přišel o život. Kde jsou ty tisíce aktivistů, kteří se loni na jaře angažovali ve sporném úmrtí pana Floyda? Kde demonstrují davy občanů zneklidněných (podobně jako v případě smrti pana Floyda) růstem agresivity ve společnosti? Myslím, že to vím: Chystají se na nejbližší demonstraci proti rouškám!
Causa Floyd – špatně ze všech stran
Nejprve ohlédnutí: Úmrtí pana Floyda, spouštěč kampaně Black Lives Matter, bylo nesporně nešťastné a tragické. Stejně, jako když přijde zbytečně o život jakýkoliv jiný člověk s výjimkou Husseinů, Eichmanů a podobných zrůd. Smrt pana Floyda ale byla natolik sporná a problematická, že by si kampaň proti násilí policie v USA vůči černým Američanům zasloužila lepší spouštěč.
V kostce: Pan Floyd byl, policejním žargonem, KZO – kriminálně závadová osoba, byl několikrát soudně trestaný. A k samotnému incidentu, který vyvrcholil jeho tragickou smrtí, došlo poté, co se pokoušel zaplatit tak podezřelou bankovkou, až z obchodu zavolali policii. Platit falešnými penězi se nesmí ani v zemi neomezených možností.
Pak na místo dorazil mezi dalšími policisty i tým, ve kterém byl policista Derek Chauvin. Ten důstojník měl za sebou dlouhou řadu vyšetřování svých služebních přestupků, byl na americké poměry pro výkon policejní služby na ulici příliš malé postavy, a proti obrovi Floydovi to byl doslova prcek. Přesto Floyda natlačil do policejního auta. Ten však vylezl protějšími dveřmi ven. Chauvin složil Floyda, který vylézal z policejního vozu, na zem u auta, pan Floyd se začal vzpouzet, a pan Chauvin jej zaklekl. Velmi podobně, jako mohou při zákroku činit v rámci nasazení hmatů a chvatů proti odpor kladoucímu zatýkanému použít policisté po celém světě. A pan Floyd se vzpouzel dál – i když ležel zakleknutý na zemi pod Chauvinem. Druhý policista, který případně mohl panu Chauvinovi pomoci, byl zaneprázdněn odháněním kolemjdoucích, kteří protestovali proti zatýkání pana Floyda a točili si zákrok. Pak se pan Floyd přestal hýbat.
Po 4 minutách a 35 sekundách videa ze zákroku ustalo vzpouzení pana Floyda. Pak bylo třeba – dle běžných postupů policie všude na světě – jej nějakou malou chvíli, snad minutu, držet zakleknutého, aby přijal roli poraženého. Opět jako všude jinde na světě při policejním zákroku podobného typu. Po 7 minutách a 23 sekundách od počátku potyčky začali pana Floyda ošetřovat zdravotníci. Ale on už nejevil známky života, a v nemocnici pak konstatovali jeho smrt.
Pokud mluvíme o tom, že jej Chauvin držel zakleknutého ještě poté, co se nebránil a nebylo zakleknutí potřebné, musíme také konstatovat, že ona chyba, ono „nadbytečné zakleknutí“, trvala asi dvě minuty. Což je jen velmi malá chyba, malá neprofesionalita. Bohužel – s velkými a nenapravitelnými dopady. Pan Chauvin byl obviněn z trestného činu, pan Floyd byl po smrti.
Bezpochyby zavražděn
Neznám americké zákony, ale v podobné situaci by byl v České republice policista obviněn (pokud by experti jeho zákrok vyhodnotili jako nadbytečný a nepřiměřeně tvrdý) z ublížení na zdraví s následkem smrti, a šlo by o čin neúmyslný. V případě pana Chauvina však kompletní sluníčková veřejnost celé planety Země na facebooku rozhodla, že BÍLÝ policista ZAVRAŽDIL ČERNOCHA. A opakovaně se brnkalo na rasistickou strunu, obviňování Chauvina z rasismu integrálně patřila ke kampani Black Lives Matter, kterou nešťastná smrt pana Floyda vyvolala.
Kampaň je zcela na místě, v USA tvoří černoši jen asi 13 procent obyvatel, ale více než 50 procent pachatelů i obětí vražd jsou právě oni. Pokud se podíváte na mapu policejní střelby na americké černochy, navíc zjistíte, že je daleko před celými USA a jejich celostátním průměrem levý dolní roh mapy Spojených států. Buranský Jih, kde chodí uvědomělí občané s útočnou puškou i pro mléko. Takže jakákoliv kampaň proti těmto jevům je odůvodněná a správná. Jenom pan Floyd a jeho úmrtí nebylo tím správným spouštěčem. Přesto demonstrace otřásaly Amerikou, a značnou část demonstrantů tvořily nejnižší vrstvy společnosti, celoživotní příjemci sociálních dávek. A ti v souladu se svým hodnotovým žebříčkem zneužili demonstrace k násilí, výtržnostem a rabování, a jejich protidemonstranti své protiakce také zneužili k násilí. Z hlediska českého práva se ale Chauvin rozhodně nedopustil vraždy.
Při útoku protrumpovské lůzy – především bělochů z nejnižších vrstev – na Kongres byl zavražděn policista Brian Sicknick. Nebyl usmrcen omylem jako Floyd, ale cílevědomě brutálně ubit davem. Ve středu 6. ledna 2021 byl zraněn při fyzickém napadení protestujícími. Vrátil se do své kanceláře a zhroutil se. Byl převezen do místní nemocnice, a tam podlehl svým zraněním. Zemřel.
Nešlo o zabití, ale zcela jednoznačně o vraždu. Pokud do někoho tluče dav, činí tak s úmyslem jej eliminovat, poškodit a usmrtit. A vraždu dělá z prostého zabití vraždou právě to, zda měl útočník v úmyslu ublížit či zabít. Lůza, která pana Sicknicka ubila, spáchala úmyslnou, cílevědomou vraždu státního úředníka, policisty. Člověka, který reprezentuje stát. Tedy člověka, který se má z titulu, že dělá nebezpečnou práci ve prospěch daňových poplatníků a za udržení demokracie, těšit zvýšené ochraně zákona. Trumpova lůza jej ubila k smrti ranami hasicím přístrojem – takzvaným minimaxem. Má-li někdo ze sluníčkářů pochybnosti o tom, že jde o zvlášť trýznivou smrt, nechť jde k nejbližšímu minimaxu. Najde jej na řadě míst ve veřejných budovách a pozná jej podle červené barvy. A pak ať do toho minimaxu takový nevěřící sluníčkář vší silou udeří hlavou. Určitě se mu rozsvítí.
Dvojí metr i pro smrt?
Začal jsem hledat, kde je nějaká obdoba hnutí Black Lives Matter. Třeba Police Officers Lives Matter – nebo nějak podobně by se to mohlo jmenovat. Našel jsem spoustu detailů. Že policista měl rodinu, a že byl o čtrnáct let mladší než já. Lůza mu ten život vzala. Překážel, když tamní neovčané bojovali proti „deep state“ a hledali v budově Kongresu Gatese se Sorosem, jak tam vaří novou porci koronaviru a tahají za skryté nitky světovlády. V prohlášení pro NBC News rodina zesnulého policisty napsala: „Ve skutečnosti není v žádném jazyce dost laskavých slov, která by popisovala, jak milý byl Brian. Byl to člověk s opravdu krásnou, pokornou duší. Strašně nám chybí.“
Ale i my, kteří jsme ho neznali, musíme přiznat: Pan Brian Sicknick zahynul při obraně našeho systému, naší demokracie a naší svobody. Bránil symbol demokracie – budovu Kapitolu – před paranoidní a parazitickou slabomyslnou lůzou, která se na dávkách tak nudí, že z toho občas potřebuje někoho ubít k smrti. Před americkou – a tedy mnohem tvrdší – verzí našich protirouškových demonstrantů, kteří stejně jako Sicknickovi vrazi vědí, že je to všechno SPYKNUŤÝ!
Hledal jsem kampaň odsuzující jeho vrahy, hledal jsem kampaň proti násilí trumpovců – lidí v USA označovaných frází „white trash“ – a nic nenašel. Velmi diskutabilní neúmyslně způsobená smrt černého civilisty, který chtěl platit padělanou bankovkou, vyvolala planetární protesty. Brutální vražda bílého policisty nikomu z aktivistů zřejmě nevadí. Skutečně záleží jen na tom, aby byl někdo sympatický aktivistům, že se z jeho smrti z neúmyslného ublížení na zdraví udělá celoplanetární kampaň spojená s pouličním násilím? A skutečně znamená to, že je někdo aktivistům nesympatický, rozuměj policista, že když je ve službě, při obraně demokracie, zavražděn, tak po něm neštěkne ani pes?
Skoro nic krát hodně
Jediné, co jsem našel, je sbírka na pomoc rodině po zesnulém policistovi.
Nevyhlásili ji levicoví bojovníci proti rasismu. Vyhlásila ji kolegyně mrtvého policisty Lindsey Taylor. Aktivisté neměli čas.
Pět dolarů je skoro nic. Ale když pošle každý invalidní důchodce jako já (kterých je mnoho) pozůstalým po Brianu Sicknickovi, kterého při službě demokracii ubila lůza, skoro nic, bude nakonec aspoň něco. Ono totiž: POLICE OFFICERS LIVES MATTER!