V uplynulém roce bylo v Rusku jen několik policistů potrestáno za použití násilí. Podle statistik projektu „Zóna práva“ se na základě stížností občanů, kteří si stěžují na mučení a násilí ze strany policistů, zahájí stíhání jen v pěti procentech případů.
Ruský web Nastojaščeje vremja uvádí několik případů policejního násilí, které nebylo potrestáno, nebo jen velmi mírně. V Irkutské oblasti dostal například policista podmínku v délce tři a půl roku za to, že zbil zadrženého. V dubnu policisté zadrželi dělníka. Nejdřív ho ztloukli na ulici, pak ho přivezli na oddělení v kufru auta a v bití pokračovali na oddělení. V důsledku bití zadržený utrpěl prasklinu žaludku a byla mu přiznána invalidita.
Petrohradský policista Jevgenij Ryžov loni v červnu zadržel mladistvého a několikrát ho udeřil do tváře. Potom ho bez právního důvodu odvedl na oddělení. Minulý týden soud Ryžova potrestal čtyřletou podmínkou a zakázal mu na dva roky pracovat ve vládních orgánech.
Dne 17. října státní zastupitelství v Burjatsku žádalo čtyřiapůlleté až osmileté vězení pro čtyři policisty. Podle vyšetřovatelů před třemi lety zadrželi sedmnáctiletého Nikitu Kobeleva a pokusili se ho přimět, aby se přiznal ke krádeži. Nasadili mladíkovi plynovou masku a začali ho bít. V tuto chvíli Kobelev začal zvracet a zvratky se udusil. Rodina teenagera to veřejně označila za policejní zvůli. Policie vinu popírá a ministerstvo vnitra je odmítlo propustit, dokud nebudou odsouzeni.
V dubnu obyvatel Krasnodarské oblasti Nikita Chackevič uvedl, že ho policie zbila, aby se přiznal ke krádeži měděného kabelu. Jenže se nepřiznal. V nemocnici pak u něj zjistili otřes mozku a modřiny. Vyšetřovací výbor odmítl zahájit trestní řízení a vysvětlil, že policejní video z kamer se nezachovalo, ač soud shledal Chackevičovo zadržení nezákonným.
Aktivista za lidská práva Dmitrij Jegošin říká, že je velmi vzácné, aby se případ dostal k soudu a policisté byli shledáni vinnými ze zneužití nebo nedbalosti a dostali trest odnětí svobody.
Podle něj problém policejního násilí, ke kterému dochází u místních policejních složek, existuje a zatím neexistují žádné účinné mechanismy k jeho řešení. „Do našeho trestního zákona by měl být zaveden paragraf ,mučení‘“, říká. K vyřešení tohoto problému je podle něj třeba přijmout řadu opatření, ale takové mechanismy zatím neexistují. Obránci lidských práv o tom neustále mluví, ale zatím je vše při starém.