Viděli jsme opravdu zarážející video z mítinku Andreje Babiše v Českém Krumlově, na němž dva muži v civilu vedou ženu do neoznačeného auta a násilím ji do vozu nacpou. Opravdu zarážející je to, že se tento případ stal během politické akce. Pro poučeného pozorovatele je navíc pikantní, že tu kdosi vystupoval na straně autoritářského lídra, jehož přestupování pravidel opakovaně zaznamenal ve svých usneseních Evropský parlament. Jako by se nějakým ostrým hochům nelíbilo, jak se jedna starší paní na mítinku pana Babiše chová. A během jejich zásahu se z nich pak vylíhnou veřejní činitelé, ovšem bez veřejného označení.
Policie reportérům deníku FORUM 24 přiznala, že šlo o neuniformované policisty. Paní Gažáková z Kájova prý dala policistovi facku, tak ji zabásli. To ale vzbuzuje zásadní otázky. Jak máme poznat, kdo na akci Andreje Babiše hlídá pořádek za policii? Jak se Babišovy gorily, kterých je vždy hodně, liší od tajných policistů? Liší se i jejich úkoly?
Ale hlavně: Co tam ti policisté v civilu vůbec pohledávají? Jaký je smysl jejich přítomnosti? Vždyť je to naprosto skandální, že tajní policisté hlídají nějakou politickou akci. Pracují tam pro Babiše, nebo pro veřejnost? A jak měla paní Gažáková z Kájova vědět, že pán, který ji vyprovokoval k emocionální reakci, je od policie? On jí napřed ukázal legitimaci a ona mu pak dala facku? To nám asi nikdo namluvit nechce.
ZDROJ: FORUM 24
Jsme jistě rádi, že policejní prezident nechal zákrok neuniformovaných policistů prověřit. Svědčí to o tom, že postup policie nese známky něčeho nestandardního. Je ale naprosto zásadní, aby policie z případu paní Gažákové vyvodila jasné ponaučení. V demokratické zemi je nepřípustné, aby na politické akci zasahovala proti odpůrcům vrcholného politika tajná policie.
Smysl policejní uniformy je totiž v demokratické zemi principiální. Jde o transparentní ochranu veřejného pořádku a požadavek obecného respektu vůči policistovi je pak bez jakékoli diskuze. Policisté v civilu, kteří na politické akci někoho násilím vlečou do neoznačeného auta, ale rozhodně nepatří do naší země. Je to barbarské chování a ti pánové by se měli stydět. A měli by se ze svého chování zodpovídat.
Je jistě možné, že paní Gažákové ujely nervy, když vlepila pánovi, který prý do ní „žďuchal“, facku. Ze strany policie by bylo přiměřené, kdyby ji legitimovali, zaznamenali údaje a poslali jí třeba dopis o podání vysvětlení nebo o přestupkovém řízení. Antikonfliktní týmy umí řešit vypjaté a nepřiměřené reakce bez zavírání. Akce s násilným odvozem v neoznačeném autě po jedné facce je ale za hranicí profesionálního chování policie.
Podobné výjevy jsme viděli za totalitního režimu, kdy tajná policie násilím strkala odpůrce komunistů a estébáků do svých neoznačených aut. To byly praktiky typické pro diktaturu. Za svoji nestandardní akci v Českém Krumlově by se měla policie omluvit a slíbit, že tajní policisté už nebudou nikdy zasahovat na politických akcích proti odpůrcům či příznivcům nějakého proudu či nějakého lídra. Je to naprosto nepřijatelné. Ministr vnitra Vít Rakušan by nám měl ručit za to, že se takové ohavné praktiky již nebudou opakovat.