Policejní prezident Martin Vondrášek řekl v pořadu Spotlight na Aktuálně.cz, že ženy si často vymýšlí při oznamování sexuálního násilí. Kvůli jeho slovům se zvedla vlna kritiky, statistiky totiž nic takového neukazují. Vondrášek se nyní k věci vyjádřil s tím, že jeho hodnoty jsou „naprosto opačné“.
„Velmi často, ale velmi často, je oznámení ženy o nějakém sexuálním násilí smyšlené. A my musíme prověřit, zda to, co nám říká, je pravda,“ řekl policejní prezident. Křivých obvinění ze znásilnění je ale ve skutečnosti minimum, jak ukazuje například analýza serveru iRozhlas.cz.
Proti jeho slovům se rychle ozvala řada odborníků a politiků. „Ženy často domácí sexualizované násilí nehlásí vůbec. Zažila jsem to 341826x. PS: a tímto výrokem tomu nepomůžete,“ napsala spoluzakladatelka iniciativy Pod svícnem Michaela Studená. „Za nás, za Pod svícnem takto: ‚Je to plivnutí do tváře všem obětem sexualizovaného násilí, které byly na služebnách sekundárně viktimizovány,'“ dodala.
„Hm, akorát že podle výzkumu Českého rozhlasu je to 7 %, tedy stejně jako u jiných trestných činů. Tyhle dojmologie vrchního policisty jsou peklo a ukazují, proč je na tom vyšetřování v ČR tak, jak je. Ryba smrdí od hlavy,“ upozornila advokátka Lucie Hrdá.
„Sexuální násilí u nás nahlásí jen 6 % obětí. Jedním z hlavních důvodů je, že oběti mají strach, že jim nikdo neuvěří. Takovéto výroky však oběti tohoto strachu rozhodně NEZBAVÍ. Místo poukazování na křivá obvinění (kterých je v této oblasti přibližně 7 %, tedy podobně jako u ostatních trestných činů), by mohla policie víc pracovat na tom, aby se oběti sexuálních trestných činů to, co se jim stalo, nahlašovat nebály,“ napsali Piráti.
Na kritiku nejprve reagovala Policie ČR na sociální síti. „Titulek, mající primárně za cíl upoutat pozornost, je jedna věc, obsah samotného rozhovoru je věc druhá. Ne vždy spolu tyto dvě věci korespondují. Doporučujeme proto pustit si celý rozhovor,“ napsala. Vondrášek ale výrok použitý v titulku řekl.
Nyní se k věci vyjádřil přímo Vondrášek, který uvedl, že nebylo jeho záměrem problematiku obětí sexuálního násilí jakkoliv bagatelizovat a v rozhovoru nic takového z jeho úst nezaznělo. „Uznávám, že nebylo šťastné použít v diskusi o smyšlených oznámeních slovní spojení – velmi často. Takové případy se však dějí a kolegyně a kolegové musí při prověřování pracovat i s touto možností. Vždy se tak ale musí dít s maximální citlivostí, aby nedocházelo k sekundární viktimizaci obětí. Také o tom jsem v rozhovoru hovořil. Stejně tak jako o nastaveném systému, který v rámci Policie ČR máme vybudovaný pro práci se zvlášť zranitelnými oběťmi takto závažných trestných činů a na jehož neustálém zdokonalování i nadále pracujeme i ve spolupráci s neziskovým sektorem,“ stojí ve vyjádření.
Oběti jakýchkoliv trestných činů se podle něj nesmějí bát tyto skutky oznamovat, což je také jeho cílem. Ohradil se ale proti zavádějícím tvrzením vytrženým z kontextu, která jsou podle něj používána ve veřejném prostoru a která se snaží vyvolat dojem, že má hodnoty nastavené „zcela opačně, než tomu ve skutečnosti je“.