Policejní prezident Tomáš Tuhý napsal dopis děkanovi FAMU Pavlu Jechovi kvůli stížnosti na postup policie, která dvakrát navštívila budovu školy, která vyvěsila tibetské vlajky v době návštěvy čínského prezidenta v České republice. Pochybení vysvětluje jako horlivost jednoho z policistů kvůli hrozícímu konfliktu na Smetanově nábřeží.
Policejní prezident nejprve děkanovi vysvětluje, že Policie ČR byla nucena přijmout při návštěvě čínského prezidenta výjimečná bezpečnostní opatření. Policisté prý byli vzhledem k bezpečnostní situaci v Evropě seznámeni s několikastránkovým dokumentem, který je instruoval ohledně situací, které by během návštěvy mohly nastat. V tomto materiálu má stát, že vyvěšování tibetských vlajek či vyjadřování opačných názorů není v rozporu s právním řádem České republiky.
[ctete]53563[/ctete]
„Materiál, mimo jiné, výslovně zdůrazňuje nedotknutelnost práva na svobodné vyjádření projevů a názorů. Stejně tak uvádí, že samotné vyvěšení vlajek, například vlajky Tibetu, není protiprávním jednáním a nezakládá tak oprávnění Policie ČR k provedení jakéhokoliv služebního zákroku,“ píše Tuhý.
V dopise policejní prezident popisuje, že zadal k prošetření fakt, že dva muži přišli do budovy FAMU, aby se zajímali o to, kdo dal pokyn k vyvěšení tibetských vlajek. „Z prošetření vyplývá, že k provedení reálných služebních úkonů v budově FAMU došlo v důsledku chybné komunikace mezi policisty specializovaného celorepublikového útvaru a složkami Obvodního ředitelství policie Praha I. Tuto chybu vnímám jako důsledek přílišné horlivosti policisty z celorepublikového útvaru,“ vysvětluje Tuhý.
Za „nevhodný a nadbytečný úkon“ se Tuhý děkanovi FAMU omluvil. Se dvěma policisty bylo zahájeno kázeňské řízení, jehož výsledek nechce předjímat. Děkanovi nabídl osobní setkání.
Celý dopis naleznete ZDE.