Bruselská a francouzská policie provedly ve středu ráno sérii souběžných razií v kancelářích Evropského parlamentu v Bruselu a Štrasburku a také v domě jednoho ze členů parlamentu v belgické čtvrti Schaerbeek. Zásah souvisí s vyšetřováním vměšování Ruské federace do evropské politiky prostřednictvím webové stránky Voice of Europe. O prohlášení federálního prokurátora informoval server Euronews.
„Existují náznaky, že dotyčný zaměstnanec Evropského parlamentu v tom (v ruské propagandistické operaci, která pronikla do europarlamentu, pozn. red.) sehrál významnou roli,“ uvedl belgický prokurátor, který akci nařídil. Razie tedy souvisí s případem zahrnujícím „vměšování, pasivní korupci a členství ve zločinecké organizaci“.
Není zatím jasné, jakou pozici zaměstnanec v parlamentu zastává, ani zda daná osoba pracuje přímo pro některého z parlamentem zvolených zákonodárců.
Tiskové oddělení Evropského parlamentu podle svého vyjádření probíhající vyšetřování nemůže komentovat. „Evropský parlament plně spolupracuje s donucovacími a soudními orgány, aby napomáhal výkonu spravedlnosti, a bude tak činit i nadále. V tomto kontextu byl umožněn přístup do kanceláře,“ stojí v prohlášení.
Prohlídky provedené v soukromé rezidenci v Bruselu a v kancelářích Evropského parlamentu ve Štrasburku a Bruselu souvisí s takzvaným případem Russiagate, ve kterém byli europoslanci osloveni a zaplaceni za propagaci ruské propagandy prostřednictvím webu Voice of Europe.
Voice of Europe byla v květnu za šíření kremelské propagandy na návrh České republiky zapsána na unijní sankční seznam. Česká vláda zapsala Voice of Europe na národní sankční seznam již na konci března.
Jedním z cílů lidí kolem mediální platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř Evropské unie, uvedl dříve ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka s tím, že aktivity platformy měly tři roviny.
„V první různí politici na té platformě poskytovali proruské či protiukrajinské rozhovory. Druhá, daleko závažnější, byla ta, že za ruské peníze osoby působící pod krytím platformy umisťovaly do západních médií články a informace, které byly zcela jednoznačně proruské, protiukrajinské, protizápádní a naplňovaly snahu o ovlivňování veřejného mínění,“ vysvětlil.
Ve třetí rovině se lidé působící pod krytím Voice of Europe snažily zasáhnout do červnových voleb do Evropského parlamentu a poté zajistit špionáž uvnitř EU. „To jsou velmi závažné věci, které naše služba dokázala odhalit,“ dodal Koudelka.