Ministr zemědělství Miroslav Toman narazil s návrhem trafik pro dva známé sociální demokraty Jiřího Zimolu a Adama Rykalu. Všichni tři mají blízko k prezidentu Zemanovi, zatímco vládní výbor rozhodující o nominacích kontroluje ANO. Rýsuje se další spor?
[ctete postid=“223571″ title=“Zemanův dvojí metr. Jeho prodej MUS je u soudu kvůli podezření z tunelování“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/01/Zeman-385×230.jpeg“ excerpt=“Prezident Miloš Zeman často napadá podnikatele Zdeňka Bakalu kvůli privatizaci OKD. “ permalink=“http://forum24.cz/zemanuv-dvoji-metr-jeho-prodej-mus-je-u-soudu-kvuli-podezreni-z-tunelovani/“]223571[/ctete]
Deník Právo (30. 11. 2018) popsal další koaliční zádrhel ze zákulisí politické scény. Odehrál se krátce před vypuknutím vládní krize a překryly ho bouřlivé turbulence kolem premiérova syna. Ministr Toman navrhoval Zimolu a Rykalu do kontrolních orgánů polostátních firem v jeho rezortu a obě jména počátkem listopadu neprošla přes vládní výbor pro personální nominace. Jiří Zimola měl namířeno do dozorčí rady Budějovického Budvaru a Adam Rykala do dozorčí rady Povodí Odry.
Ojedinělý neúspěch
O nominacích do těchto orgánů podávaných ministry rozhoduje tříčlenný vládní výbor, který vznikl v souvislosti s novým služebním zákonem. Vláda se sice nemusí jeho stanovisky řídit, ale dosud je brala vážně a potvrzovala je. Výbor má tvořit jakousi nezávislou pojistku odpolitizování státní správy, čemuž nevěřil snad nikdo už v době jeho vzniku, protože jeho členy jmenuje vláda.
Potěmkinovu vesnici údajného „odpolitizování“ potvrzuje formální schvalování ministerských návrhů jako na běžícím pásu. Za letošní rok neprošla z 54 jmen jen tři, všechna v resortu ministra Tomana.
Neúspěch Zimoly a Rykaly je o to potupnější, že současně přes výbor prošly dvě jiné nominace známých politiků, bývalého poslance KSČM Petra Braného do „Tomanovy“ dozorčí rady Budějovického Budvaru a místopředsedy ČSSD Martina Netolického do dozorčí rady České pošty v gesci ministra vnitra Jana Hamáčka.
Loutkový výbor pod kontrolou ANO
Tato aférka je významnější, než by se mohlo zdát na první pohled, jelikož vybočuje ze zaběhnutých kolejí a vysílá nečekané signály. Nebývá zvykem, že by loutkový vládní výbor rozhodoval zcela autonomně, přestože se tváří, že každou nominaci posuzuje z odborného hlediska. A jistě to neplatí ani teď.
[ctete postid=“220378″ title=“Pavel Šafr: Obrana před Babišem a příběh českých médií v nové knize“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/11/45526126_516973565444289_5353478040686952448_n-385×230.jpg“ excerpt=“V těchto dnech vychází kniha OBRANA PŘED BABIŠEM, v níž Pavel Šafr v rozhovoru s “ permalink=“http://forum24.cz/pavel-safr-obrana-pred-babisem-a-pribeh-ceskych-medii-v-nove-knize/“]220378[/ctete]
Babišova menšinová vláda v demisi přitom v únoru vyměnila dva členy tohoto výboru, nominanty ČSSD Pavla Dvořáka a lidovců Lenku Jirsu Pavlátkovou. Zbývající členku Yvonu Charouzdovou, dosazenou hnutím ANO, poté doplnili Radek Augustin navržený premiérem Babišem, a Petr Jan Kalaš, doporučený ministrem životního prostředí Brabcem.
Dnes jsou tedy ve vládním výboru pouze lidé navržení ANO, i když Augustinovo jméno jistě prošlo po dohodě s prezidentem Zemanem, ke kterému má bývalý šéf Úřadu vlády v kabinetech Jiřího Rusnoka a do června i Andreje Babiše velmi blízko.
Premiér tehdy tento zásah hájil tím, že jeho vláda je jednobarevná a původní složení výboru pro personální nominace ztratilo opodstatnění. Nemůže se ovšem vyhnout podezření, že mu šlo v první řadě o hladké ovládnutí výboru, který by mohl najednou dělat potíže při akvizici lidí spojených s ANO do polostátních podniků. Po ustavení druhé Babišovy vlády nedošlo k žádné obměně a není ani jasné, zda ČSSD něco takového požadovala.
Zemanova pátá kolona
Je pozoruhodné, že Toman, Zimola a Rykala dnes patří do platformy „Zachraňme ČSSD“, Zemanovy páté kolony v sociální demokracii, kterou by někteří její významní členové nejraději rozpustili, protože zle zatápí vedení. Kdo jsou aktéři této taškařice?
Miroslav Toman na sebe poprvé výrazněji upozornil v létě 2013. Tehdy se stal tento zkušený lobbista zastupující ve vládě velké zemědělské a potravinářské korporace ministrem zemědělství v prezidentské vládě Jiřího Rusnoka. Rodinná firma Tomanových předtím přispěla na Zemanovu kampaň půl milionem korun. Téhož roku neúspěšně kandidoval v parlamentních volbách jako krajský lídr za hradní filiálku, Stranu práv občanů.
Ambiciózní Jiří Zimola dlouhodobě vystupuje jako notorický rebel vůči stranickému vedení. Dříve proti Bohuslavu Sobotkovi, nyní krátce po debaklu ve vládním výboru, což tomuto teatrálnímu gestu dává nový rozměr, vypověděl loajalitu Janu Hamáčkovi a odstoupil z postu prvního místopředsedy ČSSD. Stále prohlašuje, že by straně mohl pomoci Miloš Zeman.
„Pohár mé trpělivosti a loajality směrem k vedení strany přetekl. Ze začátku jsem měl z tandemu s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem velmi dobrý pocit, ale později jsme se začali trochu rozcházet. Narážím třeba na nominaci některých osob na posty ministrů, vedení kampaně v komunálních a senátních volbách, sestavování kandidátních listin v některých obcích,“ zdůvodnil svoji náhlou rezignaci.
Spíš to vypadá tak, že Zimola neprosadil svoje představy ani sám sebe do vlády, a jako poslední kapka dokonce nezískal ani trafiku v Budějovickém Budvaru. Dnes jen vyčkává, nakolik si Hamáček spálí prsty se zkompromitovaným oligarchou, aby případně zaútočil.
Bývalý poslanec a místostarosta nejlidnatějšího obvodu moravskoslezské metropole Ostrava-jih Adam Rykala utrpěl v komunálních volbách debakl a nedostal se ani do zastupitelstva. Propadákem skončila i jeho sázka na Jiřího Paroubka, kandidujícího v senátním obvodu Ostrava-město. Bývalý předseda ČSSD skončil v prvním kole na sedmém místě slabým výsledkem 6,9 procenta hlasů a ještě přitom dokázal opepřit kampaň rodinnými skandály.
[ctete postid=“223723″ title=“Höschl popírá Zemanovu a Babišovu mediální legendu. Premiérova syna je mu líto“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2015/06/F200910150114001-385×230.jpeg“ excerpt=“Profesor Cyril Höschl se ohradil proti slovům prezidenta Zemana a premiéra Babiše, že “ permalink=“http://forum24.cz/hoschl-popira-zemanovu-a-babisovu-medialni-legendu-premierova-syna-je-mu-lito/“]223723[/ctete]
Řada straníků Rykalovi před časem vyčítala, že jen politikaří, dělá si z ČSSD rodinný byznys, dosazuje na kandidátky příbuzné i známé a spolu s manželkou, tchyní a jejím druhem sbírají funkce v zastupitelstvech, komisích i dozorčích radách jen pro peníze.
Nedá se tedy tvrdit, že by neúspěšní čekatelé Tomanových trafik patřili mezi sněhobílé postavy politické scény. Tato rozjitřená situace však může mít dohru i na březnovém sjezdu sociální demokracie. Zimola, mobilizující zemanovce, nevylučuje, že se postaví proti Hamáčkovi v souboji o předsednictví.
Zemanovci z kola ven?
Zároveň zevnitř ČSSD prosakují zprávy o chystané protiofenzívě s cílem vymést z vedení zemanovce. Deník Právo informuje o rodících se dohodách, podle kterých skončí místopředsedové Jaroslav Foldyna a Jana Fialová, zatímco prvním místopředsedou se po Zimolovi stane Hamáčkův stoupenec Roman Onderka.
Babišův vládní výbor potopením Zimoly a Rykaly uštědřil pomyslný políček i prezidentu Zemanovi. To je v současné době poněkud nečitelný signál, který Hamáčkovi nějak podezřele nevadí. Ještě silnější úder může přijít na jaře, pokud zemanovci ve vedení skutečně oslabí. Hemžení kolem vládní koalice nebere konce a další vývoj lze v takovém případě jen stěží předvídat.